20 ytl banknot üzerindeki yanık

nasıl farketmeden elime geçtiyse, resimde görülebileceği gibi 20 ytl üzerinde yanıklar bulunuyor. bu parayı birisine kakalamadan değiştirmemizin yolu var mıdır, yani belirli bir devlet kuruluşu bu parayı değiştirir mi? yoksa bu paranın üzerindeki yanığı görmemek mümkün değil (benim dışımda)

bankamatikle yatırın gitsin,alan memnun olmazsa o da yatırır geri

  • im2shy  (21.01.08 14:23:10)
bankamatikten kasıt, yeni seri makineler ise (yani anında hesabınıza para yatırabileceğiniz) makinenin kabul etme olasılığı yok gibi. eğer varsa o makinenin lokasyonundan beni haberdar edersen sevinirim.

sıradan bir alışveriş ile elinden çıkarabilirsin. senin eline nasıl geçtiyse bir başka kişinin de eline geçeiblir.
  • broo  (21.01.08 14:29:47)
Ziraat Bankası böyle yırtık, hasarlı paraları değiştiriyor diye biliyorum ama tam da emin olamadım... Bir deneyin derim.

  • late viper  (21.01.08 14:54:12)
merkez bankasından değiştirebilirsiniz. yırtık, eksik paraları değiştirmekte mümkün

  • opteron  (21.01.08 14:56:58)
ya bu parayı iki kere kakalamaya çalıştım, ikisinde de karanlıkta olsam da fark etti insanlar, yani öyle kolay değil birine yedirmek, alıcı banknotu açtığı zaman anında görüyor. fark edilmemesi için alıcının parayı açmadan cebe atması lazım (bkz: ben)

bir de ziraat bankası'na gidicem ben, benim de aklımda öyle bir durum vardı çünkü.
  • tom riddle  (21.01.08 15:45:05)
git pazarda harca

  • efruz  (21.01.08 16:21:29)
@opteron
O dediğin Ankara için geçerli, Merkez Bankası'nın olmadığı yerlerde bu gibi durumlar için vekil banka Ziraat Bankası idi. Şu an nedir, ne değildir tam emin değilim...

  • late viper  (21.01.08 16:25:55)
@late viper, merkez bankasının sadece ankarada olduğunu nereden çıkarıyorsunuz hepsinde varmıdır bilemiyorum, ama pekçok ilde merkez bankası vardır. ama evet merkez bankasının olmadığı yerlerde ziraat bankası tedavülden kalkan paralar da olduğu gibi bu işlemleri yapabiliyor.

  • opteron  (21.01.08 16:38:55)
@opteron evet haklısınız...

Hatta buyrun tam çözüm:

"Yazıları okunmayacak şekilde kirlenmiş, yıkanmış, boyanmış, yanmış, yırtılmış veya sair sebeplerle eskiyip yıpranmış, değeri belirlenebilen tam banknotlar ile yüzeyindeki eksiklik %50'den az olan banknotlar, yazılı değeri üzerinden başa baş olarak; tek parçadan ibaret olmak kaydıyla yüzeyindeki eksiklik %50 olan banknotlar yazılı değerinin yarısı üzerinden yenileriyle değiştirilebilir. Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan banknotlar ise değiştirilmemektedir. Eskimiş, yıpranmış veya kısmen fiziki parça kaybına uğramış banknotların, doğrudan T.C. Merkez Bankası şubeleri, T.C. Ziraat Bankası veya diğer banka ve özel finans kurumlarının şubeleri aracılığıyla değiştirilmesi mümkündür."
  • late viper  (21.01.08 16:53:29)
arkadaşlar im2shy'ın dediği doğru çıktı. bir iş bankası btm'si bu parayı kabul etti. şaşkınlıktan havalara uçmaktayım :)

bu btm'nin lokasyonu manisa.
  • tom riddle  (21.01.08 21:55:44)