Dizel araçlar ile ilgili

Dizel araçların araç çalıştırdıktan sonra 30 saniye bekleyip hareket etmeleri ve araç durduktan 30 saniye sonra aracın motorunu kapatmaları gerektiği gibi bir şey duydum. Bir senedir dizel araç kullanan biri olarak soruyorum var mıdır bu esrarengiz bilginin aslı astarı?

30 saniye değil de benzinli araçlara göre motor ısınması diye lanse edilir hep. aslı vardır diye biliyorum kullanım açısından.

  • xellent  (08.12.10 23:15:49)
  • tryit  (08.12.10 23:18:43)
@tryit O bujiyi devreye almak için kontağı takıp motoru çalıştırmadan kontağı tek kademe çevirmek yetiyor mu? bu arada aracım Auris.

  • muratk18  (08.12.10 23:23:31)
evet on panelde bir isik oluyor genelde, boyle kivrilmis tele benzeyen bisi. bir kademe cevirince yaniyor, biraz bekleyince sonuyor. sonra marsa basiyorsun.

  • tryit  (08.12.10 23:29:52)
yasinoto.com

buradaki resimde 4 numarali gosterge.
  • tryit  (08.12.10 23:31:41)
turbolu araçlarda var böyle bişey. arabayı durdurduğunda birkaç bin rpm ile dönen turbo fanının durması biraz daha zaman alıyor. kontağı beklemeden kapatırsan yağ pompası da duracağından güzelim turbo sürtüne sürtüne durmak zorunda kalıyor. bu da uzun vadede turbonun ebesine atlanması sonucunu doğuruyor.

bu olmasın dediğin?
  • makineci  (08.12.10 23:33:43)
kadranın orda ısık var o sonunce calıstırıyorsun onun dısında sen yanlıs biliyorsun. oyle seyler yok.

  • bryan fury  (08.12.10 23:34:04)
@ makineci senin dediğin gibi bir şey duymuştum ben de. turbo lafı geçiyordu. Bunun arabayı alırken söylenmemesi yada 1000 sayfalık kitapçıkta yazmaması anormal değil mi?

  • muratk18  (08.12.10 23:38:30)
araç turbolu değilse sorun yok zaten de, kitapçıkta yazıp yazmadığını bilmiyorum. zaten yazsa bile kaç kişi okur o da ayrı konu.

müendizler "durmaya yakın bir aracın motorunun 1800 devrin üstünde (turbonun devreye girme eşiği) ne işi var canım" demiş olabilirler :) hele ki o küçücük turbocuğun yedek parça fiyatını düşünürsek gayet mantıklı :)
  • makineci  (09.12.10 00:08:25)
7 yıllık turbo lu aracta (vw transporter 5) kapatirken hic beklemem. daha da turbo sorunu gormedim. bir arkadas bu olaydan oturu 30 sn bekler kapatir (o aracta 3 yillik vw caddy) turboyu 2 kez yakti. :)

  • helenart  (09.12.10 16:52:59)
turbo her devirde calısmıyor zaten. turboyla ne alakası varsa onu ad iyi sallamıslar.

  • bryan fury  (11.12.10 19:03:09)