netbook ta ubuntu kurulumu?

şimdi ben elimdeki netbook a ubuntu kurucam. kendi sitelerinden kurulumunu inceledim. yapmak istediğim kurulu olan xp yi komple kaldırıp yerine ubuntu kurmak. hard disc tek parçadan oluşuyor ama ben sistem dosyaları hariç kendi dosyalarımın silinmesini istemiyorum. şimdi bu ubuntu kurulurken bildiğimiz format mı atıyor yoksa sadece windows sistem dosyalarını mı kaldırıyor.

bana bi yol gösterin ki ben kendi doyalarımı kaybetmeden ubuntu kurabileyim. hatırlatırım hard disc tek parça

Farklılığın üstesinden gelmenin bir yolu var mı bilmiyorum ama Linux ve Windows değişik dosya sistemleri kullanıyor. Dolayısıyla önce Linux altında formatlamanız gerekecek sanıyorum. Yine de bu işi iyi bilen biri cevap yazana kadar bekleyin.

  • sourlemonade  (26.11.10 02:50:51)
kendi dosyalarım dediğim müzik, fotoğraf, video doyaları. aslında anlamak istediğim kurulum yaparken "tüm diski kullan" seçeneği komple format mı atıyor yoksa sadece windows u mu kaldırıyor? akıllının biri çıkıp harici disc e at dosyalarını demez umarım.

  • aysiku  (26.11.10 03:06:12)
tum diski kullan dediginiz zaman diskin tamamini temizleyecektir zira windows gibi fat32 - ntfs dosya sistemini kullanmiyor. ya dosyalarinizi baska bir yere yedekleyeceksiniz ya da diskinizi bolumlere ayirip kurulumu bos bir bolume yapacaksiniz.

  • dengesiz pamuk  (26.11.10 03:10:50)
sadece netbooklar için bir ubuntu sürümü var. ubuntu remix

aratınız.
  • m4a1  (26.11.10 03:49:50)
destekledigi netbooklar arasinda yer aliyorsa aletiniz baska hicbir sey dusunmeden ubuntu remixi kurun.

ayrica sayet oyle cok buyuk beklentiler icinde degilseniz wubi diye bir guzellik var. oradan da kurabilirsiniz. en son ubuntu remix kurdum oyle, performans acisindan bir sorun yoktu.

ayrica hali hazirda tek parca hddlerde sorunsuz kurulumu yapabiliyor ubuntu. kendi tercihi zaten oyle geliyor. atiyorum 80 gb ise hddniz karsiniza bir bar geliyor. onun boyutunu ayarlayarak windows ve ubuntu icin ayrilacak boslugu belirleyebiliyorsunuz.
fakat soyle soyleyeyim bu cok tavsiye ettigim bir sey degil. bunun yerine hdd'yi ileride ikiye bolmenize kadar wubi ile kurulum yapin (en az 10 gb ayirin daha az ayirmayin derim)
  • entrapmen  (26.11.10 08:35:15)
yahu ubuntu kurayım mı iyimidr diye sormuyorum. diyorum ki ubuntu kurucam. netbook için olan versiyonunu da biliyorum. wubi nedir onu da biliyorum.

diyorum ki kurulum anında "tüm diski kullan" seçeneğini kullanırsam, tüm diske format mı atıyor yoksa sadece windows u mu siliyor. bilmediğim konu bu. ama sanırım komple format atıyor disc e.
  • aysiku  (26.11.10 14:35:12)