Yoklama Kaçağı Olmak

Merhabalar, bu sabah yoklama kaçağı olduğuma dair mektup yollaıdlar adresime. Fakat ben öğreniciyim(istanbul üniversitesinde, acaba bu okulda okuyup başına aynı şey gelen biri var mıdır meraklardayım). Şimdi nasıl tecil ettirebilirim, anlatacak birisi var mı? Askerlik şubesine hangi belgeler ile gitmem lazım? Eksik bir belge ile gidersem direk askere alınır mıyım? Sabahtan beri kime sorsam herkes farklı bir şeyler söyledi de

iü'de ilk sene okul tecil ediyor sonra kendiniz halletmeniz lazım diğer seneler.. okuldan askerlik şubesine verilmek üzere öğrenci olduğunuzu kanıtlayan bi belge alıp askerlik şubesine teslim edeceksiniz hepsi bu.. "ne olur ne olmaz alıp askere götürmesinler beni" diyorsanız da bir başkası vasıtasıyla ya da posta/kargo gibi bir aracıyla gönderseniz de oluyor.. zaten okul da postayla gönderiyor sonuçta

  • reeper redeemer  (19.12.07 20:13:10)
@reeper redeemer
Cevap için teşekkür ederim, lakin benim iü'deki ilk senem bu ki o yüzden garip geldi üniye ilk başladığım sene kaçak durumuna düşmem, gerçi başka bir üniversiteyı bırakıp kaydolmuş idim buraya da..

  • flawless victory  (19.12.07 20:35:01)
öyleyse korkarım pek parlak gözükmüyor durum, çünkü bir lisans programından herhangi bir şekilde ayrıldığınızda (mezuniyet de olabilir terk de olabilir) size sadece 1 sene (o da artık 2 olmuş sanırım) tecil hakkı tanınıyor. ama ikinci bir lisans programına devam etme hakkı tanınmıyor maalesef..

tabi tam detay bilmeden atıp tutmam da doğru değil, bence en iyisi bi askerlik şubesine gitmeden arayıp telefonla durumu en ince ayrıntısına kadar anlatın, öyle bi bilgi almaya çalışın

tsk'nın sitesinde de epeyce bi bilgi olacaktı, oraya da bakmak isteyebilirsiniz
  • reeper redeemer  (19.12.07 21:06:54)
4 yıllık bir bölümü bitirdiyseniz ikinci üniversite nedeniyle tecil yapılmaz, ama herhangi bir nedenden kaydınız okulu bitirmeden silindiyse ikinci üniversiteye girdiğinizde tekrar tecilli olursunuz. okul unutmuştur tecili, ilk önce okulunuzun öğrenci işlerindeki ilgili kişi ile konuşun derim ben.

  • lykos  (19.12.07 22:20:21)
benim gibi panik bir adamdan şunu duymak sizi rahatlatacaktır: askerlik şubesi konusunda hiç panik yapmayın. aynı kağıt bana da geldi, götüm resmen üç buçuk hatta onüç buçuk atıyodu "aha askere alacaklar miki tuttuk" diye. kime sorduysam herkes farklı bişi söyledi, bi tek eliada şu an söylediklerimi söyleyip rahatlattı sağolsun. sonra tırsa tırsa askerlik şubesine gittim, bi baktım içerde sivil personel cirit atıyo. ben şubede de işlemlere askerler bakıyo sanıyodum. neyse girdim, bana kağıt geldi ama yüksek lisans yapıcam, o yüzden tecil ettirmek istiyorum dedim. içerdeki hanım da napıcağmı ne edeceğimi tek tek anlattı, diplomanın fotokopisi+4 fotoğraf getir işin bitsin dedi. bu kadar. siz de öğrenci işlerinden o okulda okuduğunuza dair öğrenci belgesi alıp üstüne fotoğrafınızı da yapıştırın ve askerlik ŞUBENİZE gidin, yani kütüğünüz nerdeyse ordakine. yabancı şubeye giderseniz onay, faks, geri faks, tekrar onay vs. derken çok uzun sürer iş, hem de siz yerli aday olduğunuz için kendi şubenizde işlemleriniz hemen hallolur.

tekrar söylüyorum, panik yapmayın. yaka paça askere alınma gibi bir şey söz konusu olamaz, o son yoklamanın amacı "askerlik çağın geldi, gelip durumunu bildir"dir. şubeye gittiğinizde en fazla dosyanızı oluştururlar, çok düşük bi ihtimal muayeneye gönderirler ve askere gidecekseniz bile (ki o da hemen olmaz) hangi tarihte gideceğiniz söylerler, o zamana kadar da tecilinizi halledersiniz zaten.
  • lepidodendron  (19.12.07 22:32:21)
okul yollamayı unutmuş olabilir yada yolda kaybolmuştur evraklar. bir şey olmaz askere almaya karar verseler bile hemen alınmaz kimse :)
ekg-1 (boyle bi ismi var) bunu okuldan al git şubeye yönlendirirler. yada okula söyle yapsınlar ama ben olsam giderdim garanti olsun diye, hem muayene de ederler.

  • sourlemonade  (19.12.07 22:44:12)
Cevap veren herkese teşekkür ettim, açıkçası sabah sabah yoklama kaçağısın mektubunu görünce feci tırsmıştım. Bu arada başkasının başına da aynı durum gelebilir diye not düşelim, iü tecil işlemlerini sallamayabiliyormuş.

(bkz: #8428924)
(bkz: #9474669)
  • flawless victory  (19.12.07 22:49:37)
okul bırakıp 2. üniversiteye giren hemen herkesin başına geliyor bu galiba. bu insanlar bir şekilde okul gerekli işlemleri yapsa da eski kaydı silip yenisini devreye alma işini beceremiyorlar. beni şubeden direk arayıp çağırmışlardı ve gittiğimde "şu anda iki üniversiteye kayıtlı gözüküyorsun, bizi mi kandırmaya çalışıyorsun?" demişlerdi, ki eski üniversiteden kaydımı alıp bizzat işlemlerimi gidip yaptırmıştım şubede... neyse. şube öyle korkulası bir yer değil "hohahahay yakalandın atın arabaya şunu ordan pırr askere" gibi bir durum söz konusu olamıyor zaten. okuldan belgeni al, işlemlerini yaptır.

  • kurukafa  (20.12.07 13:55:05)
beni de dikey geçiş yaptıktan sonra intibak senesinde sonra bir otobüs yolcuğulunda indirip içeri aldılar. gerekli evraklar yerlerine ulaşana kadar nezarette sabahladım.
allah gözbebeği kurumumuza zeval vermesin. aynı dosyanın içindeki evrak işleme konmamış cart curt dediler.

demem o ki aman ihmal etmeyin, üstüne düşün hemen halledin ilk iş günü.
  • geldiler  (20.12.07 17:57:39)