Askerlik karari aldirmadan anavatana ugramak

Herkes farkli bir sey soyluyor yahu.
1 ay once yurtdisina egitim amacli geldim. 3 ay önce de lisanstan mezun oldum, en son universite tecil ettirmisti yani askerligimi. Egitim musavirliginde tecil ettirecegim askerligi fakat yoklamami almayip geldigimden daha o ise baslayamadim. Yoklamayi da burada yaptirma surecindeyim su an, belgeleri topluyorum.
Sorum su ki, bu hafta bir anavatana gelsem 1 haftaligina kapidan alip gotururler mi askere beni?
En son yaklasik 1 yil boyunca dokunamiyorlar falan demisti biri benim basligima. Dava acilmasi lazim vs diye. Sonra baskasinin basliginda ekimden itibaren kacaksin yazmislar. Nedir dogrusu? Sakat isler mi?

kaçak durumundaysan durumun sakat olabilir. şakası olmayan işler.

  • skywalkeremre  (26.09.10 01:17:59)
Okullar sanırım Ekim ayından bir sonraki Ekim ayına kadar tecil yaptırıyorlar. Tam hatırlamnıyorum böyle bir şey. Siz 3 ay önce mezun olmuşsunuz, henüz Ekim olmadı. Yani yoklama kaçağı durumunuz bile olmayabilir.

Bunun en iyi çaresi, bağlı bulunduğunuz askerlik şubesini arayıp statünüzü öğrenmek. Daha yoklama zamanı bile gelmemişse endişelenecek bir şey yok.
  • hiko seijuro  (26.09.10 01:30:29)
he bir de o var,
bagli bulundugum askerlik subesini nasil ogreniyorum :). hic ilgilenmem gerekmedi bu konularla.

  • natnan  (26.09.10 01:35:08)
Nüfus cüzdanının arkasında kütüğünüz neresi gözüküyorsa orasıdır askerlik şubeniz. İnternetten telefon numarasına ulaşıp arayın, içiniz rahat etsin.

  • hiko seijuro  (26.09.10 01:41:22)
diğer yerleri bilmiyorum ama londradaki müşavirlik özel öğrenci belgesini çabuk veriyor, o işe yarayabilir öğrenci olduğunuzu ispatlar en azından.

  • theunforguven  (26.09.10 01:46:03)
lisanstan mezun olduktan sonra 1 yıl tecil hakkı veriliyor. Dolayısı ile tecilin bittiyse bile en fazla yoklama kaçağısındır. Onda da zorla bir yere götürmezler. Gider muayene olursun (genelde birşeyin var mı diye soruyorlar sadece), tecil işlemini tamamlarsın.

  • dirigeant  (26.09.10 05:53:48)
kapidan alip goturme diye bir sey yok.
lisanstan 3 ay once mezun olduysan 31 ekim'e kadar son yoklamani yaptirman gerek. Su anda bir yukumlulugun yok. Bu son yoklamayi yaptirirken dilekce verirsen lisans mezunlari icin olan 2 senelik tecil hakkini isleme sokabilirsin.
Nufus cuzdanindaki nufusa kayitli oldugun il-ilce senin subendir. Oraya gidersen islerin daha cabuk hallolur.
Sakat bir durumun yok yani.
  • kurukafa  (26.09.10 12:20:20)