Gökkuşağı

Gökkuşağında renk spektrumundaki bütün renkler var mıdır gerçekte? Bunun ölçümü nasıl yapılır?

Algıladığımız bütün renkleri ışık sayesinde algılarız. Gün ışığı içerisinde bulunmayan bir rengi(?) zaten algılayamayız. Gökkuşağı da, renk spektrumu da bu ışığın kırılması ile elde edilir.
O zaman bilinen(algıladığımız) bütün renkler olmalıdır, diye düşünmekteyim.
(bkz: yamuluyorsam düzeltin)
  • late viper  (30.11.07 23:10:05)
işin aslı şu ki bazı renkler düşük dalgaboyuna sahip olduğundan dolayı atmosferde kırılınca yansımıyor. hatta güneş batarken ve doğarken ortamın kırmızalaşması da bu yüzdendir, o açıda sadece kırmızı renk yansıma yapabiliyor.

  • deckard  (30.11.07 23:40:30)
evet vardır. gökkuşağını lab ortamında oluşturursun anlamak için. bunun için
özel deney cihazımız vardı. böyle bakabileceğin merceği var. prizmayı koyardık bi tarafına, diğer yandan ışık alırdı vs. spektrometreden bakar işlem yapardık. ölçerdik vs. burada görürdük ki bu renklerin arasında siyah kısımlar var. ama daralttıkça bu siyah kısımlar görülmez. aynı gökkuşağındaki gibi. neyse daha da deşmeyeyim. yani gökkuşağında ayrıntı bakmıyorsun. bunu labda uygun ekipmanla denersen ayrıntılarını görebilirsin.

gökkuşağı da zaten ışığın yağmur damlaları tarafından kırılması ile oluşuyor. gizemli bir olayı yok.

@sofistike maymun: güneş batarken veya doğarken ortamın kırmızılaşması kırmızı ışığın saçılmasından ileri gelir. kırılma ve yansıma değildir olay.
  • cha  (01.12.07 03:35:56)
renk dediğimiz şey belli bir dalgaboyundaki ışıktır. ve bütün cisimler bütün dalgaboylarında ışınım yapar ya da yansıtır. bizim tek bir renkte görmemizin nedeni en fazla o dalga boyunda ışık yaymasıdır.

gökkuşağında ise kırılmadan dolayı bütün dalga boylarından gelen ışığın ayrı ayrı dalga boyuna ayrılması olayı var o yüzden farklı renkler bütünü görüyoruz. ama sanırsam bu ayrılma continuous değil discrete bir şey çünkü ışığı kıran zımbırtıların (yağmur damlaları ya da havadaki su buharı vs.)da bir nevi çözünürlüğü var. bu yüzden teknik olarak tüm renkler var diyemeyiz zira sonsuz çözünürlükte ayrılma olmaz. ama insan gözünün ne kadara kadar renk ayırdedebildiğine bağlı olarak tüm renkler vardır da diyebiliriz.
biraz karmaşık.
  • zbam  (01.12.07 11:18:26)
var ama görünenler sadece zaten daha büyük veya küçük dalga boyu olursa göremezsin altında kızılötesi üstünde morötesi var bunlar gözükmez.

  • sourlemonade  (01.12.07 12:07:26)
Gökkuşağında görülebilir spektrumdaki tüm renkler yer alır. Gökkuşağını ölçemeyiz. Renklerin dalga boyalarını ölçmek için spektrofotometre adı verilen cihazı kullanırız. Detaylı bilgi için: renkmeseleleri.blogspot.com

  • nilgunce  (14.05.09 21:26:38)