Göbek Deliği

Göbek deliği neden bazı insanlarda derin olur?

cukur olanların faydası/zararı var mı peki ?

  • bryan fury  (30.11.07 20:31:58)
kilodan dolayı göbek deliği görünmeyecek kadar içeri göçebilir kendimden biliyorum :]

  • imparatorolmayikolaymisandin  (30.11.07 20:34:23)
doğum sırasında göbek bağına kıskaç gibi bir şey takılıp kalanı kesilir. göbek bağı bir müddet sonya kuruyup kıskaçla birlikte kendiliğinden düşer. yani doğum sırasında kesildiği yerle alakası yok. çukur olanın tek zararı içinde pislik birikmesidir (iğrenç oldu farkındayım).

  • kibritsuyu  (30.11.07 21:07:49)
kiloyla alakalı bence ya da göbekteki yağ oranı ile. bende 1 m. derinliğe ulaştı mesela kışın içine biriken pamuklardan yastık dolduruyorum.

  • ozdek  (30.11.07 21:38:55)
Dipnot: Kilolu olmayanlarda da derin olduğuna şahit oldum :)

  • ermanen  (30.11.07 22:07:37)
madem öyle bir soru da benden.
bir anda evrimleşmedik muhtemelen de, türlerinin ilk memeli örneklerinin göbek delikleri yok muydu ki? hani, bağlı bulunacakları bir "anne" olmaması nedeni ile?("dini yaklaşım"la topraktan geldik de yüzükoyun bostan misali topraktan bittik açıklamasını kabul etmediğimizi varsayıyorum).

  • cedilla  (30.11.07 23:56:18)
göbek bağının nereden kesildiğiyle hiçbir alakası olmamakla birlikte bana göre daha çok karın kasları ve o civardaki bağ dokusunun elastisisitesiyle alakalı gibi. ayrıca kilolu kimselerde çukur, diğerlerinde düz olması gibi bir şey de sözkonusu değil.

bir üstteki iletiye cevap:
evrime inanmamakla beraber günümüzde göbek deliği olmayan herhangi bir memeliye (normal / anormal) rastlamak mümkün değildir. zürafaların boylarının adaptasyonla milyon yıllar içinde uzayıp nesilden nesile uzayarak aktarıldığına inanabilen bilim camiasının buna hücresel ve nükleer düzeyde çeşitli cevaplar bulabileceğine eminim. örneğin benim aklıma bile derhal embriyoda bulunan mezenşim hücreleri falan geldi (bu konularda kesmek çok kolaydır).
  • gxix  (01.12.07 02:33:40)