Evde Ses Kayıt

Selam olsun size eksiduyuru ahalisi,

size miniminnacık bi sorum olacak

evde "kaliteli" ses kaydı yapmak için ne gibi ekipmanlara ihtiyacım var.

bildigi tum teknik ekipmanı dehşet fiyatlarla buraya yazacak olan ohh yeah bu işi bilirim bebeleri duyurudan uzak dursun.

makul cevapların 40 yıl hatırı olacaktır

Ne kaydetmek amacin? Farkli amaclar icin farkli ideal yollar var.

  • kurukafa  (22.08.10 20:54:37)
ya bende böyle birşey sormak istiyordum, araya kaynak yapayım,

1) ben gitarımı prosesöre, onu da creative sound blaster ses kartına bağlayarak 1-2 farklı program aracılığıyla kayıt alıyordum bugüne kadar. efektleri bilgisayardan almadığım için gecikme sorunu filan yaşamıyordum, lakin şöyle bir değişiklik oldu, bir fender ile kayıt almaya çalıştığımda prosesördeki hiçbir ton gitarı direkt amfiye taktığımdaki pamuk gibi tonu vermedi, prosesörü kullanmayınca da 2+1 speakerdan çok çirkin bir ses geliyor,
çok uzattım ama durumu anlatmak içindi, şimdi sorum şudur ki, gitarı(ve bir tane o.d. pedalını)bilgisayara takınca amfiden aldığım sesi duymamı ve duyduğuma en yakın kaydı almamı ne sağlar?

2)m-audio nun harici ses kartları var mesela, bahsettiğim şeylerin çözümü müdür bu?

3)duyum konusunun çözümü stüdyo monitörleri mi yoksa o olay bambaşka birşey mi ?

4)amfiyi speaker olarak bilgisayara bağlamak saçmamı olur?

aslında gel moruk sen tane tane sor sorularını ben cevap veririm sana diyecek biri olsa çok iyi olurdu, neyse umarım saptırmamışımdır esas soruyu.
  • bcdhms  (22.08.10 21:21:05 ~ 21:21:30)
öncelikle her türlü kayıt için gerekli olacak bir mikrofona ihtiyacın olacak. ne kaydedersen et mikrofonun iyi olmalı. condenser mikrofonları bu konuda ev kayıt için çok iyi, ortam seslerini elimine edebiliyorsun.

mikrofonu da bi yere takman lazım ki kayıt edebilesin tabi ki... bu da genelde bir mixer olur. condenser mikrofon kullanacağın için mixer'de phantom power özelliğinin bulunması can alıcı! yoksa o condenser mikrofon bi işe yaramaz. tabi mikserden de bilgisyara giriş yapman gerekecek. bunun için de usb çıkışı olan bir mixer en ideali.
ikinci (ve daha makul) seçenek olarak mikrofonu direkt bilgisayara da girebilirsin, tabi bunun için usb mikrofonlardan alman gerekir, son zamanlarda baya bi moda oldular. "condenser usb mic" diye aratırsan bulabilirsin çeşitli türlerini...

sonra da kayıt için aldığın bilgiyi bir ses işleme programında işlemen lazım. envai çeşit program var piyasada amatöründen profesyoneline. nasıl bi kayıt düşünüyosan ona göre seçmelisin.

bir de ben ses kayıt dediğin için akustik kayıt olarak algıladım ve bu şekilde anlatmaya çalıştım.

isteiğin gbi bişi olmadıysa tam detay vermen gerek karşılığında daha detaylı bilgi alabilmek için:)

EDIT: ev stüdyosu çok dallı budaklı iş, setupları düzgün kurmak çok önemli.
@bcdhms: senin olayın preamp bence, processorun'de preamp olayları varsa onları bi kurcala. hoparlör olayına da gelince bilemiyorum açıkçası, bende de 2.1 hoparlör var ama son ses açsam da cızırtı gelmiyor, gitarın manyetiklerinde belki sorun vardır diyerek atma hakkımı kullanmak istiyorum:) ya da processorun eskidiyse fln bi bakımı gelmiştir belki...
  • loveinaflipbook  (22.08.10 21:25:54 ~ 21:31:17)
Ne kaydedeceğinizi söylemediğiniz için genel bir cevap vericem.

Akustik kayıtlar yapacaksanız güzel bir mikrofona, preampa ve ses kartına ihtiyacınız var. Bunun için condencer denilen tarzda mikrofonlar kullanabilirsiniz, bu mikrofonlar duyumu kulaklarımıza en yakın olan mikrofonlardandır. Fakat condenser mikrofon kullanırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu cihazlar çok hassastır, elinizle dokunamazsınız pıt pıt diye sesler çıkar, ya da direkt karşısına geçip şarkı söyleyemezsiniz puff pufff diye nefes sesiniz çıkar. Bunun için mikrofon standına takılan shockmount ve pop filter denen zımbırtılar kullanılır. Ayrıca condenser mikrofonlarla kayıt yaptığınınz ortamın akustiği de önemli. Bilgisayarın yanına koyarsanız fan gürültüsünü kaydededr vs. Eğer akustik düzenlemeniz yoksa ya da üzerinde belli filtreler olan bir condencer mikrofonunuz yoksa pek temiz sonuçlar alamayabilirsiniz.

Bir alternatif de dinamik mikrofon. Bu tip mikrofonlar bildiğimiz en klasik mikrofonlardır işte. Vokal kaydı yaparken mikrofon standına bile ihtiyaç duymayabilirsiniz. Hatta shure sm 57 ya da 58 gibi ucuz çözümlerle rahatça hem vokal hem de enstruman kaydedebilirsiniz.

Diğer bir ihtiyaç da preamp. Preamp mikrofondan gelen mikrofon seviyesindeki sinyali line seviyesine yükseltir. Bu iş için mixer değil preamp kullanılır. Tek kanal kayıt yapmak için mixere hiç ihtiyaç yoktur. Ayrıca mixeriniz çok iyi değilse kanallardaki preamplar da genelde güzel olmaz.

Bir de tabi ses kartı çok önemli. Ses kartı gelen analog ses sinyalini en az kayıplar digital sinyale çevirir. Onboard ses kartıları da bunu yapar ama onboard ses kartları bu iş için çok yetersizdir bu nedenle ses kartı olmazsa olmazlardandır. Hatta üzerinde preampı olan ses kartlarınadan alırsanız ayrıca preampa da gerek kalmaz.Bu tip preamplı bir ses kartı alacaksanız dikkat etmeniz gereken, condencer için 48 volt phantom power özelliği olması ya da direkt gitar kaydetmek istiyorsanız hi-z girişi olması gerekir.

@bcdhms
onboard ses kartı ve 2-1 ses sistemiyle amfiden aldığınız sesi almanız imkansız. Çok sıkıştırılmış bir ses duyarsınız bunlarla.
Hi-z girişli ve canlı çalmak için direkt monitoring özelliği olan bir ses kartı ve güzel bir çift monitör sizin probleminizi çözer.
  • johan sebastian  (22.08.10 23:11:39 ~ 23:13:27)
Ses kartı olarak e-bay'den M-Audio Fasttrack pro al, işini görür.

  • alembic  (23.08.10 13:03:52)