Kalp?

annemin aort damarı 4,6 oranında genişlemiş. normali çok daha az olması gerekiyormuş. doktor riskli durumdasın deyip bir de kan yapıcı bir ilaç verip yollamış. damarının patlamayacağını garanti edemem falan demiş. ayrıca kalp kapakların kalın, açıklık var falan da demiş. tüm bunları dedikten ve bir tane ilaç verdikten sonra da 6 ay sonra bir daha kontrole gel demiş. şimdi bu kadar uyarı yapıp ve sıradan bir ilaç verip, 6 ay sonra gel demesi saçma geldi. bu oran (4,6) tehlikeli bir seviye de midir? ciddi bir seviye ise, bu doktoru sallayıp başka doktora götürücem. ne yapmak gerekir?

Bu gibi ciddi durumlarda birden fazla doktorun görüşünü almak her zaman daha iyidir. En kısa zamanda başka bir uzmana da danışınız. Acil şifalar.

  • daddy  (14.08.10 01:03:41)
bir kardiyolog hocamıza danış derim.

  • apc  (14.08.10 01:12:16)
Kesinlikle en az iki doktora daha götürün. Ne kadar fazla uzman görürse o kadar doğru bilgi alırsınız.

  • sourlemonade  (14.08.10 07:08:33)
kardiyolog değilim ama hasta yakınıyım, bildiğimce bilgi vereyim.

bu 4,6 nedir önce onu tam öğrenelim. 4,6 oranı derken ne demek istiyor. "aort damarının çapı 4,6 cm. olmuş" demek istemiş olabilir. aort damarının normal çapı 2,5 cm. ama çok esnek bir damar. 4,6 cm ise aort damarının yırtılması için tehlikeli olmayan ama izlenmesi gereken bir genişlik. babamın aort damarı 7,5 cm çapına ulaşmışken tespit edildi, ameliyatla içine endovasküler greft taktılar. veya açık ameliyatla genişleyen kısmı yapay damarla eğiştiriyorlar. hastanın durumuna göre. kalp kapaklarının kalınlığı, açıklığı hakkında bilgim yok ama klasik her eko sonrsında raporda yazan şeylere benziyor. yine de başka bir kardiyoloji, hatta kalp damar cerrahı ile görüşün.
  • kibritsuyu  (14.08.10 10:44:27)
başka bir doktordan da fikir alınmalı tavsiyesine katılmakla birlikte doktorun neden bu yorumda bulundugunu soyleyeyim. hastanın onceki durumu bilinmiyorsa, yani aort capı 3 yl once ne kadardı 10 yıl once neydi doktor yorum yapabilmek için kontrol altında bi sure beklemeni soyluyor. yani o cap genislemesi son 6 ay içinde de olmuş olabilir veya son 10 yıl içinde çok yavaş biçimde de genişlemiş olabilir.
bunu nerden biliyorum dersen benim aort capım muhtemelen dogusan geniş, ilk doktor fark ettiğinde korkmustu ama 8 yıl once ne ise su anda hala aynı capta. bir kac doktor da aynı yorumda bulundu.

  • drip nick i zaten kullanilmakta  (14.08.10 13:33:10)