Windows iade kararı aldım ama

Vatan bilgisayardan yaklaşık 1,5 ay önce asus dizüstü bilgisayar aldım. ertesi gün gittim windows iadesi için hakem heyetine başvurdum. 1 ayda karar çıktı. İzmir'de gittim vatan bilgisayarla görüştüm, itiraz edip etmediklerine bakıp geri döneceklerdi. Döndüler ertesi hafta, etmemişler. Ama ben İstanbul'a geldim 2 haftalığına. Dediler ki hemen lisans kağıdı yırtılacak partition silinecek ve paranızı vereceğiz. Tamam güzel hoş, ben elmadağ şubesine gidiyorum dedim. Hay hay dediler. Sözde iki defa aramama rağmen mail atacaklar, haber verecekler elmadağ'a. atmadılar bir türlü.

Bugün iş çıkışı 6buçuk gibi gittim elmadağ şubesine. Öyle bir mail/haber gelmedi dediler. Başladılar orayı burayı aramayı, 2 saat beklettiler. Sonuç olarak asus firması para iadesine problem çıkarmış vs. Bilgisayarınızı alacağız, asusa göndereceğiz, onlar işlemi yapacaklar, bize geri gönderecekler, biz de paranızı iade edeceğiz. Ben götüreyim asus'a dedim, kabul etmediler. Zaten haftasonu olduğu için vermedim bilgisayarı, pazartesi sabahı götüreceğim eğer bir yol bulursam.

Dandik bir partitionu silmeleri bile sıradan dolayı çok zaman alabilir, böyle bir risk var. Durum şu ki haftaya izmir'e geri döneceğim. Ertesi hafta ise temelli yurtdışına gideceğim. Parayı benden başkasına da vermiyorlar. Bilgisayar da lazım giderken illa ki.

Ne yapabilirim ben bu durumda?
Ne kadar süre içerisinde ben bu işlemi gerçekleştirmeliyim? Zaman aşımı var mı? Bir ara yurtdışından geldiğimde hallederim diyorum.
Vekalet vs verebilir miyim? Ama alacağım paranın yarısını ona vereceksem ne anlamı var?
Bilgisayarı asus alacak, böyle bir şart koyup uyuzluk yaptıklarına göre insan bu güvensiz ülkede düşünmeden edemiyor. park yerime park ettin diye arabayı çizerler hesabı olmasın sonra. İçinin açılmadığını kanıtlayacak nasıl şeyler yapabilirim? Kapıya selebant yapıştırırlar ya filmlerde, o hesap :P.

hesap numaranızı verseniz de oraya havale etseler olmaz mıymış?

  • paddle steamer  (30.07.10 21:48:48)
hmm onu sormak aklıma gelmedi. onların da gelmedi, pazartesi sorayım.

özet isteyen arkadaş :
windows iadesi için servise alacaklar bilgisayarı istanbul'da. ben 1 hafta sonra istanbulu, 2 hafta sonra ülkeyi terkediyorum. para verecekleri için de istanbul'da gelip alacaksın diye zorluyorlar. ne yapçam la ben?
  • natnan  (30.07.10 21:59:24)
www.pardus-edergi.org

şu dergide nihad karslı ile yapılmış bir röportaj var. orada demiş ki:

"Bilgisayarın sabit sürücüsü biçimlendirildiğinde, malum işle-
tim sisteminin bulunduğu bölüm de silinecektir. Bu durumda
tüketicinin işletim sistemini sildiğini ispatlamasına gerek
yoktur ki zaten satıcı firma tüketicinin silme işlemini gerçek-
leştirmediğini ispatlamaya çalışacaktır.

Tekelci firmanın işletim sistemleri belli bir süre içinde etkin-
leştirilmesi gerekiyor ve oem seri numarası ile tüketicinin ka-
yıt işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu işlemin yapılmadı-
ğı, gereken bilgilerin firma veritabanlarında kayıtlı olduğun-
dan, firma tarafından bilinir ve İnternet üzerinden kullanıcı-
nın işletim sistemini etkinleştirmesi söylenir. Etkinleştirmeme
halinde, bir süre sonra işletim sistemi kullanılamaz hale gele-
cektir.

Ayrıca bilgisayar ile birlikte CD vs. olarak işletim sistemi ve-
rilmediğinde dahi, mutlaka oem için sertifika verilir. İade CD
ile olmaz ise sertifikanın iadesi ile yapılabilir."

yani windowsu etkinleştirmediyseniz bilgisayarınızı asusa göndermenize gerek yok sanırım. yine de bence linux kullanıcıları derneği gibi bu işlerle ilgilenmiş bir sivil toplum kuruluşuyla iletişime geçin. muhtemelen yardımcı olurlar.
  • paddle steamer  (30.07.10 23:03:37 ~ 23:04:10)