norveç'te hem okumak hem çalışmak?

Selamlar,
Gelecek sene eğitim amaçlı olarak norveç'e gitmeyi düşünüyorum ancak bu konuda birçok yerde birçok farklı bilgi verilmiş.
Ben de engin bilgilerinizden faydalanmak için sizlere sorayım dedim...

1. Norveç'te ortalama bir ayda öğrenci hayatı gibi yaşarsak ne kadar para harcarız?
a) Ev kiraları ne kadardır?
2. Norveç'te hem okuyup hem çalışmak mümkünmüş, 21 saat çalışılabiliyomuş haftada. Ben bilgisayar programcılığı yapıyorum orada bu yönde bir iş bulabilir miyim?
a) Buldum diyelim ortalama haftada 21 saat için ne kadar para kazanırım ki?
3. Bazı yerlerde gidebilmek için 6000 - 7000 Euro, bazı yerlerde ise 80.000 - 85.000 Kronn norveç'te banka hesabınızda olması gerekir diye bilgiler var.
a)Hangisi doğrudur?
b)Ailenin taşınmazlarını vs. göstersek sonra aylık para gelecek falan filan desek olmaz mı?

Kesin bilgileri Norvec konsoloslugundan alabilirsin bence. ordan burdan duydugum kadariyla cevapliyorum..
1. Ortalama 2000 Euro kadar' cunku bilindigi uzere bu iskandinav ulkeleri cok pahali.
a. 2+1 evler 4000-5000 kron arasinda degismekte. ama Norvec'te okuyanlara devlet yardimda bulunuyor, kalacak yer saglayabiliyor.
2. calisma anlaminda is sikintisi cekilmiyor, bol bol imkaniniz olacak. norvec te nerdeyse her ogrenci hem okur hem calisir
a. asgari ucret 1500 liraya denk geldiginden en az boyle bir sey olur heralde.
Digerlerini bilmiyorum. ek bilgi: egitim ucretsiz, yani harc falan yok ve Norvecte okuyabilmek icin 1 yil Turkiye de universite okumus olman gerekmekte/ biliyosundur ama belirttim iste. Hm bir de burs falan da mumkunmus basvurursan buyuk ihtimalle alirsin.
  • menstrualbubbles  (31.07.10 14:37:24)
asgari ücret 1500 liraysa part time çalışınca 750 lira gibi bişey almak gerekmez mi?

konsolosluk direkt bilgi vermiyor danışmanlık şirketlerine sorun diyor...
  • ghaash  (01.08.10 04:48:06)
hmm evet olabilir.
world of travel cılara falan sorabilirsin, erasmus programıyla ilgilenenlere olabilir. kesin bilgi için bu tarz şirketlere falan sormalısın bunlar gidenlerden veya orda yaşayanlardan duyduklarımız.. yani subjektif olabilir

  • menstrualbubbles  (01.08.10 12:28:41)