Yeni Baslayanlar icin Macbook

Merhaba,

Apple macbookpro aldim, nedir ne degildir? tam cozemen,safari falan guzel de ne bileyim yabanci geldi ne tarz programlar kurup indirmeliyim mesela guvenlik,antivirus vb aktiviteler, bir yardimci olun sozlukte de bulamadim hic bir sayfayi tam ekran yapamiyorum ayriyeten.

öncelikle uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla mac işletim sistemine virüs girmez. o yüzden antivirüse gerek yok.

  • tbugra  (27.07.10 13:39:44)
tam ekran olayı falan windows'tan kalma alışkanlıklar, aslında gereksiz ama illaki istiyorsan her ekranın sağ alt köşesinden tutup istediğin kadar büyütebilirsin.

antivirüs ve güvenlik için hiçbir şeye gerek yok, her şey gayet güvenli.

gerekli programlar bence;

VLC Media Player
Unrarx (rar dosyalarını açarsın)

bunların dışında bir programa özel olarak ihtiyacın yoksa mac'in yüklü gelen yazılımları her işi halleder. burası sikimsonik windows değil öyle işletim sistemi kur, 15 tane program kur gibi değil..

ayrıyetten yapmak istediğin çok özel bir şey varsa onu bilahare sor, mutlaka vardır...
  • esenboga  (27.07.10 14:19:38)
office kurmalısın bence öncelikle
türkçe altyazı destekleyen bir media player kurabilirsin.
bir de bootcamp ile windows 7 kurabilirsin ikisi arasında geçiş yapmak çok kolay.
  • ozdek  (27.07.10 15:05:30)
hiç bir program indirip kurmana gerek yok bence istediğin her şey zaten yüklü, tarz olarak biraz garip gelebilir ilk başta ama hemen alışıyorsun.

En önemlisi bu sistemi kullanırken registry nedir, system32 klasörü nerededir gibi ekzantrik şeyleri bilmene gerek yok, bilgisayarı aç programı çalıştır işin bitince kapat hatta uninstall etmek istediğin programı applications klasörü içerisinden silmen yeterli...
  • thefin  (27.07.10 15:07:02)
oncelikle bir usb bellek taktim auto bilmem ne virusu bulasti olayini unut.
.exe, .com, .bat gibi seyleri de unut. dmg ye ise alis :)

safari genelde cok hizlidir ama bazen sitesini adapte etmeyen web insanciklari yuzunden problem cikabilir. yedekte bir ff bulundurabilirsin.

amsn, msn messenger yerine gecer.

vlc superdir.

iwork var ise office ihtiyacin kalmaz. ama iwork yok ise ya iwork ya da ms office yuklemeleisin. en son mac office 2008 vardi.

iphoto, bilgisayara usb den fotograf makinesi bagladiginda dogrudan tanir. birader bi de bunun cd sini tak demez :)

activity monitor le tanis. pc deki gorev yoneticisi gibi bir arkadastir ama yonettiklerine hakimdir :) sonlandir dedin mi programin gozunun yasina bakmaz. tekrar sorma ihtiyacida hissetmez.

ctrl+alt+del yerine Command (Apple) + Option (soldaki alt tusu) + Escape mevcut.
  • helenart  (27.07.10 16:41:16)
- vlc - vlc zaten. pc versiyonu gibi degil biraz daha duzgun + mac kumandasiyla calisiyor
- front row var icinde gelen, o da iyidir bu tip isler icin. front row kullanacaksan "sapphire" adinda bir "apple tv" eklentisi var, onu kur daha iyi oluyor. (yine de pratik islerde ve yarim birakip nete donmek icin vlc'yi tercih ediyorum, frontrow'da alttab -pardon cmd+tab- yok zira)

browserlar: google chrome, firefox3.kusur. istersen opera da var.
msn: microsoft'un messenger 7'si. webcam vs destekleyen bi live messenger var crash edip duruyodu, uzak.
gtalk/jabber/facebook chat: ichat (icinde gelir)
text editor: textmate
muzik: itunes. buna alis. mac uzerinde dogru durust cok az muzik calici var, en iyisi de itunes. malesef.
download manager: iGetter
ftp/sftp gibi seyler: transmit
bittorrent: transmission ya da vuze, transmission daha basit daha hizli, vuze sistemin anasini aglatiyor ama milyon ayari var
zip/unzip/unrar icin: the unarchiver
programla sourberry dinlemek icin: fstream (vlc de olur ama pratik olmuyor)
dvd rip ve video encoding isleri: handbrake
hirsizlik korumasi, biraz eglence ve arkadaslara artistlik icin kullanilir daha cok: iAlertU
wireless sniffer: KisMAC (injection yapilamiyor external kart olmadan)
par/par2 cozumu: MacPAR Deluxe
skype: skype
spotify: spotify
last.fm: last.fm
soulseek: ssX
icinde olur da windows calistirmak istersin: vmware fusion (ben ie'de site testleri icin kullaniyorum yoksa 2007 ocak-subattan beri mac)

edit: office acayip yavas mac uzerinde. iWork ogrenebiliyorsan ya da Google Docs ile isini halledebiliyorsan tavsiyem odur. cidden acilmasi kapanmasi cok uzun suruyor.

ek: photoshop cs3/cs4 cs5'e gore baya yavas, photoshop ile isin varsa cs5 edin.
  • disq  (27.07.10 22:11:09 ~ 22:13:53)
bi programi uninstall etmek icin cöp kutusuna surukle birak, ben nasi yapilacagini bulana kadar 30 dakka harcamistim

  • kush  (28.07.10 11:14:02)
masaustunde veya baska herhangi bir location'da bir dosyanin ustune gel ve sonra space'e bas. word dosyasi, resim dosyasi, pdf dosyasi, mp3 dosyasi, film dosyasi hepsi icin gecerli. yap ve guzelligi gor.

  • fengari  (29.07.10 00:34:44)