uçakta paraşüt olsa olur mu ya olmaz mı kafama takıldı sorim dedim

bu vapırlarda can yelekleri gibi ucaklardada paraşüt olsa uçak düşerse açsak kurtulsak olmaz mı niye olmaz ki bu allah allah salakçamı oldu bilmiyorum ama ne bilim takıldı kafama işte

  • quadropol  (27.07.10 12:16:07)
uçaklar düşeceğinde kapıların açılmasıyla basınç sebebiyle herkesin dışarıya fırlaması bir olacağından kapılar açılmıyor olabilir. yani düzgün bir atlayış gerçekleştirilebilir mi, herkes birbirini pressleyecek şekilde kapılara doğru basınç farkından dolayı çekilir mi, o yükseklikten havada donmadan düşebilmek mümkün mü şüpheliyim. ha biraz düştükten sonra atlarım denebilir ama 150-200 kişinin sırayla atlayacağı kadar vakit olacağından şüpheliyim. bu yüzdendir ki en azından denize düşmeye çalışırlar böylece can yelekleri işe yarasın diye.

bu arada yazdıklarım benim nacizane mantığımın eseri. yoksa birşey bildiğimden değil.
  • prodeq  (27.07.10 12:17:47)
ya tamam basınç falan denmiş mantıklı ama öyle bir sistem oluşturulamaz mı? ucağın bir bölümünde kabin yapılsa ucak düşerken kabindeki basınç düşürülse en azından atlıyabilenler kurtulmaz mı ne bilim takıldı bir kere kafama niye olmaz yaw

  • deliklimasrafa,  (27.07.10 12:23:45)
hem basınç farkı yüzünden sorunlar var hem de kaos olur.. denize düşenlere simit atmak gibi bir şey değil ki bu. 150 kişinin bir iki dakika içerisinde o panikle paraşüt takabilip sırayla kapıya yönelmesi ve atlamaya çalışması en fazla hengameye neden olur.

  • sir gawain  (27.07.10 12:32:59)
kapılar açılsa bile çoğu insan ilk kez paraşütle atlıyor olacak. o uçak o kadar hızlı düşerken kimsenin paraşütle atlayıp kurtlucağını sanmam. uçaktan atladın deli gibi bir hız değişimi olacak insanlar panikleyecek. hemen paraşütünü açıp paraşüte dolananlar olacak. ayrıca prodeq'in dediği gibi 100-200 kişinin sıra ile atlaması mümkün değil. pilotun durumu kurtarma ihtimali varsa bile o kapılar açılınca o da kalmayacak.

  • ayiadam  (27.07.10 12:40:21)
boşuna uğraşma insanlara paraşüt taktırmakla yakın gelecekte bu olacak..
www.gokyuzuhaberci.com

  • jamswety  (27.07.10 12:58:36 ~ 12:59:17)
@jamswety

o dedigin oldu zaten ama kucuk ucaklarda. buyuk ucaklarda yapamiyorlar.
  • ermanen  (27.07.10 13:06:18)