ODTÜ Matematik Bölümü Seçsem mi?

Bir aksilik olmaz ise odtü matematiğe puanım yetiyor ama nasıldır okunur mu falan aklım çok karışık hala bir tercih yapamadım. Bilenler duyanlar okuyanlar bana yardımcı olmak isteyenler beni aydınlatın azıcık. Şimdi şu noktalarda kafam karışık aslında üniye kapak atıp yatacak bi öğrenci değilim ama inek gibi çalışabilecek deli gibi kendini derslere hocalara verebilecek bi insanda değilim aldığım duyumlara göre ise çok zor bi bölüm okuyanı hayattan soğutuyomuş öss stresi yanında hiçbir şey değilmiş falan fişmekan diyollar...
Bir de ben ekonomik olarak düşük gelirli bi ailenin çocuğuyum ama odtü deyince sanki oradaki herkes böyle zengin cool takılan insanlarmış gibi geliyo bana, oraya gittiğimde kendimi ezik gibi hissedicekmişim gibi geliyo falan :)

Aklımda daha binbir türlü soru var aslında.. bana bir yardımcı olun duyurunun hayırsever kullanıcıları :)

ehueheu matematik bölümü hakkında bişi diyemeyeceğim ama odtü öyle zengin okulu değil. gerçi yurt kantinleri hariç kampüste ucuza yemek pek yok. ama kantinler iyidir. okula geliyorsun yurt kaydını yaptırıyorsun sonra burs kovalıyorsun. ilk olarak mezunlar derneği. ordan gelecek paradan hariç yurt bursu çıkar yemek bursu çıkar sen kafanı rahat tut gerçekten ihtiyacın varsa mülakatta belgeler ile anlatırsın anlayışlı insanlar.

  • ayiadam  (22.07.10 00:57:09)
ineklemek degil de dersleri takip etmezsen, duzenli calismazsan, quizlere girmezsen, odev yapmazsan 8 senede bitiremezsin einstein degilsen.. oss stresi ile karsilastirmak yanlis zaten universite olayini. daha cok hiv testi stresine benziyor.. psikolojini cokertme potansiyeli yuksek bolumdur. bu yuzden "odtu matematigi" tavsiye etmiyorum eger kendine tam anlamiyla "ogrenci" diyemiyorsan, sorumluluk sahibi veya (veya dedim dikkat) dedigim gibi cok zeki degilsen.

yalniz bolumun kendine ait "matematik bursu" var. eger yazdigin ilk (atiyorum) 3 tercih icindeyse ve girmissen alabiliyorsun bursu. diger bolumlerin var mi bilmiyorum.

ekonomik yonunde ise pek sIkInti olmaz. cok burs var soylendigi gibi. okulun geneli dusuk ve orta duzey gelirli ailelerin cocuklari. zenginler de var ama cogu normal insan. insanlar konusunda ters bi dusuncen olmasin.
  • ozza  (22.07.10 01:22:07)
zaten yazarsam büyük ihtimal ilk tercihim olacak ama tam anlamadım ben bu matematik bursu dediğin olayı diğer alınan burslara ek olarak mı veriliyor? Bir de bu bölüm ingilizce mi eğitim veriyor? Bi de bi de @ozza sen bu bölümde mi okuyorsun? Öyleyse irtibata geçmek isterim en azından aklıma takılan sorular olursa sormak isterim :) cevaplar içinde teşekkürler daha fazla tecrübesini ve fikrini aktarmak isteyenler varsa tiklerim hazır bekliyorum :P

  • olebole  (22.07.10 01:32:36)
ODTÜ'de her tipten insan vardır, öyle zengin ağırlıklı değildir, o yönden rahat olun.

Matematiği deli gibi sevmiyorsanız yazmayın çünkü "gerçek hayatta işinize yaramayacak bir çok şey için" çok çalışmanız gerekecek.
  • sourlemonade  (22.07.10 02:31:42)
şahsen, senin yerinde olsam yazmazdım. Şöyle, üniversite hayatını daha rahat yaşayabileceğim; çalışma temposu, eşimle-dostumla takılmama, serserilik etmemi engellemeyecek bir bölüm yazardım.
matematiktir, fiziktir, bunlar yoğun tempolu bölümlerdir. sıkı zihinsel enerji ve çokça çalışma azmi gerekir bence bu bölümler için. O, enerjiye sahip olmadığımdan böyle yazıyorum; ama sen dersen ki teorik düşüncenin hastasıyım, matematiği çok seviyorum; o zaman yaz derim.

  • pangea  (22.07.10 04:04:06 ~ 04:06:27)
@pangea; ya aslında matematiği seviyorum ve bugüne kadar matematikle pek sorun yaşadığım da olmadı. Sevdiğim anladığım bir ders. Onun dışında öyle aşırı sosyal bir hayat arzu ettiğimde yok ama yani aşırı asosyal bi hayatta çekilmez :) şimdi merak ettim ben bu bölüm de okumanın sosyal hayata etkilerini.. Çok mu ineklemek gerekiyor? Bir de odtü nün adı var sonuçta orada okumanın bi havası var felan. yaa kafam yine karıştı :)

  • olebole  (22.07.10 04:29:00)
Aşırı asosyal olmazsınız ama bölümün hakkını verirseniz matematik tam anlamıyla hayatınız olur. Tanıdığım iyi matematikçiler (mesela ilhan ikeda) hep sosyal yönü güçlü insanlar, aralarında hiç "inek" yok.

  • sourlemonade  (22.07.10 05:09:50)
matematikten tanıdığım standart çizgide olan adam görmedim, hafif sıyrık oluyorlar.
ana kariyer yolları.
1-akademisyen
2-yazılımcı
3-bankacı-finans
öyle aman aman matematik sevgisi olmayan bir arkadaşım girdi 4sende bitirdi şimdi vakıfbankta uzman yard. olarak çalışıyor. (finans alanında master yaptı). boun matematik mezunu bir arkadaşım medya ajansında çalışıyor
dönem içinde dersleri az oluyor. ama sıkıntılı dersler var tabi. 1.0 küsürlü ortalamalardan 3.5lere vurabilenler gördüm, yani çalışınca böyle birşey var. skerim okulu balıkçı olacağım deyip bir dönem yatıp tekrar bölüme dönen ve bitiren var. anlatabiliyorumdur umarım.
  • manfool  (22.07.10 10:08:11)
matematik bolumu okumasi zor bir bolumdur ama, odtu matematik mezunu olmak sana mutlaka avantajlar getirecektir, hatta, oncesinde bile, surekli goruyorum, odtu matematik ne bileyim kacinci sinif ogrencisinden matematik, ingilizce dersi. dolayisiyla ozel ders verip de biraz ekonomi yapabilirsin okurken. bir de hangi bolum olursa olsun, odtude, o kampuste, bin tane topluluk varken sosyal olarak da sorun yasamazsin.

  • Labyrinthe  (22.07.10 12:35:45)
hacıt böyle seçme bölümü biliyorum içten içe odtü olm güzel lan diyosun da matematik bölümü, ne olduğundan bile emin değilsin. yapma bunu kendine bence. ilerde kendini nerelerde görmek istiyosun bi düşün.

  • yuto  (22.07.10 14:42:39)