İlk defa yurtdışına çıkıyorum, prosedür?

Merhaba, yeşil pasaportum var ve almanyaya uçacağım. Ama prosedür nasıl bilmiyorum. Orda havaalanında mı evraklara ve pasaporta bakacaklar mesela? Aynı şekilde dönüşte de benzer kontrol olacak mı? İngilizce biliyorum ama almancam yok. İngilizce yeterli mi? Çok gerginim yardımcı olun:)

biniş kartı aldıktan sonra 2. kapıda pasaport kontrolü olacak görürsün zaten orda türk polisi çıkış damgası basacak pasaporta. ülkeye gidince de bagajını almadan önce yine pasaport kontrolüne gireceksin. orda da alman polisi giriş damgası basacak pasaporta. yani herkesi takip etmen yeterli zaten. almanca bilmemen çok sorun değil.

  • jelly bear  (22.10.24 21:38:38)
Almanyaya girerken daha körükte polisler nazikçe ne için gildiğimizu sormuştu (15 yıl önce). Turistik gezi dedik ve hoşgeldiniz demişlerdi. Pasaport kontrolü yapan da ilk avrupa geziniz mi felan demişti. Hep bunlar ingilizce.
AB vetandaşlarına ayrı yol, çocuklu ailelere ayrı sıra oluyor.
Yönlendirmelere uyun yeter.
  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (22.10.24 21:47:40)
yeşil pasaportsunuz keyfini çıkarın :)

uçak altına bagaj vermeyecekseniz kontuara gidip sıra beklemeye gerek yok, online'dan check-in yaptırıp biniş kartınızı alabilirsiniz. bir de çipli pasaportsa pasaportunuz herkesin girdiği sıraya girmeye gerek yok, makineden geçiş bölümleri var oradan geçebilirsiniz.

bir de yurtdışı çıkış harç pulu alacaksanız (çifte vatandaşlığınız ya da yurtdışında oturma izniniz yoksa), onu unutmayın. havalimanında makineler var, oradan hızlıca alabilirsiniz.
  • kojonotsuki  (22.10.24 22:24:04)