ateist insanlar bu dünyada ki kötülükler

ateist insanların bu dünyada ki haksızlığı adaletsizliğe tahammülleri sığınmaları nasıl oluyor. dini inancı olanlar allahından bulur öteki dünyada hesap verir gibi şeyler söyleyip kendilerini rahatlatırken. bizim hiç sığınacağımız bir şey yok. ben kötü insanların başlarına hiç bir şey gelmeden tertemiz yataklarında öldüklerini de gördüm. öteki dünya olsa bile zaten yok yanlarına hep kâr kaldı.

Dünya hiçbir zaman adaletli olmadı. Bu dünyanın kimseye adalet borcu da yok.

  • Godless  (21.10.24 12:08:50)
Bro nherkesin düşüncesine saygım var ama mesela Fethullah Gülen öldü yaptığı kötülüklerin cezasını ahirette çekecek deyip kendini avutan bir insan varsa o çok daha büyük bir kerizdir bence. Asıl olması gereken adaletin dünyada tecelli etmesi, etmemişse de yapacak bir şey yok kendi derdimiz bize yetiyor zaten.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (21.10.24 12:14:08)
Sığınağım yok.
Hukuktan, adaletten başka bir şey gelmiyor aklıma ama onun da geldiği hali görüyoruz.
Yapılan yapıldıktan sonra diğer tarafta cezasını çekeceğine inansan ne olacak ki.
Önemli olan tekrar yapılmamasını sağlayacak önlemler almak, yani düzgün ceza sistemi.
Benim kendimi nasıl rahat hissettiğimin hiçbir önemi yok adam inandığı halde kötüyü yapmaktan vazgeçiyor mu? Geçmiyor.
Hukuk, eğitim, düzgün insanlar yetiştirmek, bunlar önemli.
  • mutekebbir  (21.10.24 12:18:09)
Dindar bir insanın içi de gerçekten soğumuyor ki o tür bir mantıkla. Hatta dinin de öyle bir "Yav boşverin takılsın, biz onun cezasını ölünce keseriz" şeklinde bir tavrı yok. Tam tersi cezalar genelde ibretlik ve topluluğun içini soğutmaya yönelik. Adamın gözünü çıkarırsan o da senin gözünü çıkarıyor, şirk koşarsan taşlatıyor, hırsızlık yaparsan kolunu kesiyor...

  • salihdt  (21.10.24 12:46:50)
Kendi adima konusursam bir seye siginmiyorum olanlari oldugu gibi kabul ediyorum. Yanina kar kaliyor bazilarinin yapacak bir sey yok

  • floydian  (21.10.24 12:50:04)
"allahından bulur öteki dünyada hesap verir" değil de bu dünyada beter olur hesap verir diye umuluyor.

olmuyorsa da.. evrende her kötülük cezalandırılır, her iyilik mükafatlandırılır diye bir kural yok bazen insanlar iyiliği de kötülüğü de yaptığıyla kalıyor. Önce bunu kabul etmek lazım tabi eğer punisher veya john wick kesilmeyeceksen.
  • ananiyimioguz  (21.10.24 12:54:39)
sığınağım falan yok. gayet te rahatım.

  • abelardo  (21.10.24 12:55:00 ~ 12:55:23)
İnsanlar kendini avutabildiği için bu tarz adaletsizlikler sürüyor zaten. Allah'a havale ediyorum deyip uğradığı zararla kalıyor çoğu insan. Hal böyleyken kendimizi nasıl etsek de rahatlasak, uğradığımız; gördüğümüz adaletsizlikleri nasıl sindirsek diye düşünmenin ne anlamı var ki? Ben anlamadım cidden.

  • akhenaten  (21.10.24 13:09:49)
e işte tahammül etmek için sebep yok, dolayısıyla dinsizler kötülüğe daha az tahammül ediyorlar.

dünyadaki kötülüklerin çalışan bir adalet mekanizmasından başka bir karşılığı yok.

bundan iyi sığınak mı olur?
  • babilfish  (21.10.24 13:31:11)
sığınacak bir güç ihtiyacım yok. öte dünya inancının olmaması kötülükle bu dünyada mücadele etmek icin önemli bir sebep sağlıyor.

  • deckard  (21.10.24 14:16:54)
militan tip ateistlerin kesin yargılarına aldanıp sorgulamayı bırakırsan içinde boşluk oluşur ve onunla bir ömür geçmez. Bence sorgulamaya devam et.

İnsanların dünyada sığındığı şey adalet ve hukuk düzenidir.

Dünyada peygamberlerin öğrettiği hukuk ve adalet düzenleri de yaşandı, Allah'ı reddeden insan yapısı hukuk düzenleri de yaşandı.
  • hebanon  (21.10.24 15:25:34)
Ateistlerin bu sorunu var, bu gerçekleri sindiremezsen depresyon meyilli olursun ya da girersin.
Oysa dindarların psikolojisi bu açıdan daha rahattır.
Hatta dindarların suç işleme rahatlığı da bundan gelir. Nasılsa hesabını ilerde ödiycem (Kredi kartıyla harcama rahatlığı benzeri), ya da Allah affeder derler.
  • parka  (21.10.24 15:41:36)
siginmak ne demek? teistler baslarina gelen olaylari kader olarak niteledigi icin, kader karsisinda hicbir guclerinin, kontrollerinin, yaptirimlarinin olmadigi inanciyla allah'a siginirlar. ateistler icin siginmak soz konusu degildir, mucadele soz konusudur.

sosyal medyada bakin butun cinayet, istismar, hayvana eziyet vb ne kadar kotuluk haberi varsa hepsinin alti muslumanlarin beddualariyla dolu. "yasadigini yasatmadan olmezsin insallah" yazdik ohhh allah'a havale ettik, siradaki hak ihlaline gecelim; kendimiz haksizliga ugrarsak yaradana siginalim, sabirli olalim, gercek odul de ceza da ahirettedir ohh.

birinin kendinden daha buyuk uhrevi bir guce siginmasi aslinda icinin rahat oldugu anlamina da gelmez, gercek gonul rahatligi haksizliga karsi mucadele etmekle olur. illa siginilacaksa dayanismaya siginilir.
  • sanxis  (21.10.24 15:47:02 ~ 15:51:16)