Borsa uçacak kaçacak diyen ekonomistler şimdi almayın diyorlar?

Kaynakları ne? Kaba et falan mı? Bir de grafikle falan açıklıyorlar.

Bu kadar düşmüşken ve zarardayken alttan toplanmaz mı?

'Bu kadar düşmüşken' derken, haddinden fazla düşmüş olduğuna seni ikna eden ne? Seni burada durduran, daha da düşmeyeceğini düşündüren motivasyon ne? Neden buradan yükselişe geçeceği fikrine kapıldın?

Paranı bankaya faize yatırırsan 1 (Bir) ay içersinde sıfır riskle %4 faiz alıyorsun. Borsanın bir ayda %4 yükselmesi durumunda başabaş olur. %4 den de fazla yükselmesi için ekonomimizde bir ay içinde gerçekleşebilecek bir tanecik bir ihtimal söyleyebilir misin?
  • Mirket  (20.10.24 13:23:18)
Bro 7500 puana kadar düşmesini engelleyecek hiçbir şey yok, orada da çok eski destek noktaları var dönerse o nedenle döner, yani hala "bu kadar düşmüşken" diyebileceğimiz bir durum yok. Oradan da, muhtemelen yeni yılda, bu yılbaşında olduğu gibi yeni bir ralli başlayıp bu düşüşten önceki seviyelerine gelir.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (20.10.24 13:32:18)
ekonomistler almayın demeye başladıysa ben alırım arkadaş. hisselerde dip oluşumu başlamış gibi görünüyor. tek engel yüksek faiz, dün zaten ne zaman düşer diye sormuştum burada, faiz indirimleri belli olunca hisseler kapış kapış gider.

  • abelardo  (20.10.24 13:44:01)
çünkü ekonomistler o zamanlarda cumhurbaşkanının "israil bize saldıracak" demesini beklemiyordu. bu sözlerden dolayı yabancı yatırımcı ürktü ve kaçtı. onlar kaçınca içerdeki yatırımcılar da satmaya başladı. balinayı korkutursan arkasından küçük balıklar da kaçar.

  • false pretension  (20.10.24 13:53:17)
Gerek PMI verilerinin bu kadar kötü gerekte enflasyonun bu kadar yüksek kalmasını kimse beklemiyordu. Kimse de demeyeyim bekleyenler vardı da çoğunluk diyelim. Ekonomistler, borsayla ilgilenen kişiler, borsa uzmanları vs. adına ne derseniz diyin zaten olumluyu görmeye heveslidir, çekiç olan çivi görmek ister. Şu an ciddi bir durgunluk dönemine giriyoruz.

Özetle eğer bilançolar biraz daha düzgün gelseydi ve enflasyonda biraz daha düzeltme görmüş olsaydık bugün 1XXXX leri konuşuyorduk. Ancak böyle olmadı. Bir enflasyonda henüz anlamlı bir düzelme görmedik, iki şirketlerin gelen verileri, kötü. Para pahalı.

Şimdi gelen bilanço verileri ve PMI verilerine göre üretim yok , daralma var.
Bu ne demek satışı daha düşük, borçlanma maliyeti daha yüksek, üretim maliyeti daha yüksek, karı daha düşük şirket demek. Yani şirketlerin hisse başına kar oranları düşecek demek. Fiyatlar aynı kalsa bu F/K ları artacak demek yani.
Unutmayın şimdiyi değil geleceği fiyatlıyoruz. Şu an dan bakınca gelecek açısından pahalı hale geliyorlar yani. Sizin düştü dediğiniz gelecek için fiyatına geliyor anlamına gelebilir.

Elbetteki yatırım tavsiyesi değil, ve elbette bu söylediğim bütün şirketler/hisseler için geçerli değil. Elbette şu anki düzenin tersine, satışlarını arttıran, maliyet kontrolünü başarıp, karını arttıran şirketler de var ve olacaktır. Bunları ayıklayıp fiyatlarının pahalı olup olmadığına karar vermek bir iş.
Ancak çok değiller.

Bir de ufak bir not hep benzer şeyler, ihtiyacınız olan "yabancı" not arttırımı yatırım yapılabilir seviyede olmadan gelmez, gelemez. Gerisi trend getirmeye gelir, oda vurur kaçar onu denk getirmek şanstır.
  • wallcan  (20.10.24 15:30:08)
3,5 yıllık trader olarak şunu diyeyim sadece.
o kadar bilselerdi borsadan parayı kırarlardı ve sana bana maval okumazlardı.
o kadar bilen azınlık bir grup var ve zaten paranın keyfini çıkarıyorlar. yakın çevresi hariç de kimseyle uğraşmak isteyeceklerini sanmıyorum.
  • lazpalle  (21.10.24 10:15:11 ~ 10:15:27)