İlk üç günde gereken performans?

Merhabalar,

İş görüşmesi sırasında tecrübemin olmadığını belirttim. Yine de "size anlatacağım" vs denildi. CVmi beğenmişler galiba. Belgelerimi hazırladım götürdüm ancak sözleşme imzalamadık. Tecrübem olmadığı için ücret de konuşmadım. Çok sevindim işe girdim diye :(
İkinci gün patronun sağ kolu ve beni işe alan aynı zamanda bana işi anlatan birim sorumlumuz yanıma gelip benim alacağım ücret için patronla pazarlık yaptıklarını ancak yine de bana asgari ücret verileceğini söylediler. Doğrusu orada öğreneceklerime odaklandığım için ücreti umursamadım fakat bu iki kişi; senin hakkın bu değil, kabul etme, mobbing var, markete gir daha iyi.. vs dediler.
YL mezunu, dil bilen.. insanım ben sonuç olarak, haksız değiller ama iş yok. Madem öyle almasaymış patron beni, dediğimde "açıkcası çok da taraftar değil" dediler. "Dün beni beğenmişti" deyince patronun beğenmesi belli olmaz vs dediler. Aynı gün sonraki saatlerde yemekten çantamla geldiğimi gören patron "çantanı şu askıya assana neden çantayla geziyosun" dedi. ben ise "teşekkür ederim ama sizin beni düşünmenize gerek yok, ben kendimi düşünürüm" dedim. Hayır sana ne benim çantamdan, istersem bavulla gezerim nedir yani..
Zaten birim sorumlusu sık sık yalakalığın öneminden bahsediyordu, pek sallamadım ama kendisi de biraz yalakaydı.
Üçüncü gün sonunda ise telefonla bana "patronun performansımı düşük gördüğü" ifade edilerek çıkışımın verildiği belirtildi.
Bana iş anlatan yönetici de çoğu kez yorumlarımı beğendi aslında, bu fiyata benden iyisini bulmayı düşünüyorlardır belki.

Esas olarak sormak istediğim;
başlangıçta tecrübesi olmadığı bilinerek işe alınan çalışandan ilk üç günde nasıl bir performans beklenir?
Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum ve boş yere umutlandım, kendimi sorguluyorum.
Hukuki olarak yapılabilecek bir şeyim var mıdır acaba?

allah korumuş böyle yer düşman başına. işsizlik zor tabi anlıyorum ama böyle yerlerde zaman harcamaya gerek yok, baştan aşağı saçmalık. daha güzelini bulursunuz. hukuki sanmıyorum ama uzmanı değilim.

  • awlmi  (17.10.24 22:46:59 ~ 22:47:33)
Biraz entrikalı ilginç bir yermiş, çok takmaya gerek yok ama sizin patronla konuşma şekliniz bana garip geldi. Yani adam sanki gırgırına bir şey söylemiş de siz terslemişsiniz gibi duruyor. Öylesine bir cevap verseniz de olurdu. Bilmiyorum belki yazı olarak okuyunca yanıltıyor olabilir.

Özetle performanslık bir durum yok, patron egolu biri falandır zaten, sizin lafınıza bozulmuştur.

Yalakalık konusuna ne diyem bilemedim, en azından adını koyabilmişler yalakalık olarak. İlk çalıştığım şirkette, patron da çok efendi biriydi, yalakalığa falan gerek yoktu ama ona rağmen patron bir şey söyleyince daha bir şevkle dinlenir, esprilerine daha bir coşkulu gülünürdü. Bana göre bu da yalakalık.
  • mbond  (17.10.24 22:48:40)
Deneme amacıyla alındığının işyeri ciddiyetsiz ve laçka gibi geldi bana. Diğer yandan sizin verdiğiniz cevap saldırgan, tatsız ve iletişime kapalı. Üç gün denendiginiz yer ile ilgili hukuksal süreçleri arastirdirabildiginize göre bir parça agresif ve fevri bir tutum içindesiniz. Olgunlukla karşılayıp tecrübe olarak görün. Keşke iş bulmak günümüzde bu kadar zor olmasaydı da sizi bu kadar hayal kırıklığına ugratmasaydi bu üç gün. Muhtemelen bu sebepten yeni bir iş buldugunuzda ve bu iş te olmazsa iyice umutsuz ve enerjisi düşük bir profile sahip olacaksınız. Kamuda değilseniz yaşadığınız şey anormal derecede normal. Çok sayıda başarısızlık gibi görünen deneyim yaşayabilirsiniz. Bu süreci iş hayatinizin başında yaşamaniz şu anda kulağınıza güzel gelmese de bir şans.

  • aslagülümseyenbirkediyegüvenme  (17.10.24 23:09:54)
""ben ise "teşekkür ederim ama sizin beni düşünmenize gerek yok, ben kendimi düşünürüm" dedim.""

Plaza ortamı olduğunu varsayıyorum, bu ne patrona ne de yöneticiye hatta çalışma arkadaşlarına bile söylenmemesi gereken bir cümle, fazla direkt, karşındaki insan biraz da egoluysa bu kim ki daha yeni gelmiş triplerine girebilir.Ya çok teşekkür ederim ama ben böyle daha rahat ediyorum gibi bir cümle ve bol güler yüz ile geçiştirmen gerekirdi.Biraz tiyatro gibi düşün bu olayları, her içimizden geçeni açık açık söylersek hepimiz işsiz kalırız :)
  • imumax  (17.10.24 23:18:41)
Geçmiş olsun hocam, çok üzülmeyin iyi ki de olmamış. @edmond honda+1

  • Amaranta ursula  (17.10.24 23:20:04)
Şirket dandik +1

Verdiğiniz cevap pasif agresif duruyor okurken. Patron şirketi ve dandik olması sebebiyle isten cikarilma sebebiniz yüzde 99 cevabiniz.

Bu cevabi ben hayatım boyunca ikinci günüm olan bir yerde asla söylemezdim.
  • logisticsmanager  (18.10.24 00:06:37)
Patrona soyledigin sozu ayna karsisina gec ve kendine soyle sebebini anlarsin

  • Zetnikov  (18.10.24 00:43:04)
@mbond, @aslagülümseyenbirkediyegüvenme, @imumax, @zetnikov
çanta muhabbetinin "öncesinde" yanıma gelip; bu paraya çalışılmaz, bırak işi, patron alınmana taraftar değil vs şeyler söylediler. Kafamı bir milyon etmişler yani öncesinde.

Ayrıca kaç yaşına gelmiş, yetişmiş insanım 2. günden böyle bir konuda (çantamla gezip gezmeyeceğime) patronun bana karışması hak mı? Ben bu basit tercih için bile patrona açıklama mı yapacağım?
O kadar moralimi bozdular ki çantamla gittiğimin farkında bile değildim.
Hem bana asgari ücret verecek hem de cimri paragöz patron aklıyla her hareketimi sorgulayacak, hak mı bu ya hak mı?
Sana ne kardeşim, istesem bavulla gezerim

Böyle olmasa başka türlü bahane bulup çıkaracaktı galiba.
"Burada ya yalaka olacaksın ya da işini çok iyi yapacaksın" demişti birim yöneticim.
İşimi çok iyi yapmaya vaktim kalmadı ki benim
  • squidward  (18.10.24 03:57:24)
istersen bavulla gez de kil bir cevap vermek zorunda degilsin. kendini ezdirmemek baska kil olmak baska. patron da icinden "ne diyor bu amk, cattik galiba" diye gecirmistir sen oyle diyince. ama o sana bunu sesli soylememis gordugun uzere.

  • baldur2  (18.10.24 04:00:02 ~ 04:04:09)
İşten çıkarılma sebebiniz tamamen patrona söylediğiniz söz. İletişiminiz çok sert ve yanlış anlaşılmaya müsait, yüksek ihtimal espriyle söylenen bir yerde terslemişsiniz patronu. Duygularınızı kontrol altına almayı öğrenmeniz gerekiyor.

"O kadar moralimi bozdular ki çantamla gittiğimin farkında bile değildim." -> Moralinizi bozmalarına izin vermemeniz lazım, sizi iş hayatında manipüle etmeye çalışan kişiler her zaman olacak, nerede çalışırsanız çalışın böyle insanlar olacak. Size düşen stabilliğinizi bozmadan iş hayatı maskenizi takıp devam etmek.

Bence bu tecrübeyi erken öğrenme şansınız oldu, gerekli dersleri çıkarırsanız en önemli konulardan birini çözmüş olacaksınız. Bahsettiğim şey yalakalık değil bu arada, her şeyi söylemenin bir üslubu var ve sizin şu andaki üslubunuz böyle devam ettiğiniz sürece sorun çıkartacak.

Son olarak da şunu ekleyeyim, kurban psikolojisine büründüğünüzü görüyorum. Evet karşı tarafın da haksız olduğu kısımlar var ama sırf bunlara odaklanırsak kendimizdeki gelişimi kaçırırız, bu yaşadığınız olayda sizin sorumluluğunuz daha fazla, ciddi bir hata yapmışsınız. Bunu kabullenmeniz sizin yararınıza çünkü o zaman düzeltmeye doğru giden yolu da açacaksınız.
  • montreal  (18.10.24 04:43:52 ~ 05:07:56)
@montreal +999

  • Zetnikov  (18.10.24 08:15:32)
şirket zaten dandik anlattığınız kadarıyla ama ben patron olsam ben de kovardım sizi. daha ikinci gününde bana böyle cevap veren birine göz yumarsam 6. ayda kontrol altına alamam ve diğer personelleri de etkiler. 1 sene sonra herkes isyan etmeye başlar. patronun otoritesi olması lazım şirkette.

kusura bakmayın ama durum böyle.
  • oekuklu  (18.10.24 09:24:10)
@montreal, @zetnikov, @baldur2, @aslagülümseyenbirkediyegüvenme, @logisticsmanager, @oekuklu

şimdi uyandım ve okuyup düşündüm de gerçekten de kabalık yapmışım, biraz üzüldüm.
Acaba patronu arayıp özür dilesem mi, ne yapsam?
Özür dilemeyi gerektiren bir durum mu karar veremedim?
  • squidward  (18.10.24 10:30:07)
Olan olmus bosverin bence, ozure gerek yok. Zaten beklentisiz ozur bile dileseniz, kuyrugu kistirdi geri donmek istiyor diye gorecekler. En iyisi buna takilmayip onumuzdeki maclara bakmak.

  • mbond  (18.10.24 10:44:53)
Gerek yok. Sizin su an bunu anlamaniz sizin için yeterli.

  • logisticsmanager  (18.10.24 10:59:55)