yazılımcılar için şirket laptop - kendi bilgisayarı aynı anda çalışma hk.

bu zamana kadarki projelerde kendi bilgisayarımdan repolara access ile çalıştım. 3 monitörlü güzel masaüstü setupım var amma ve lakin ki yeni işte ilk defa şirket tarafından gönderilecek laptopu kullanarak çalışacağım.

tabii laptop program kurulumlarına kısıtlı olacaktır ama misal mouse without borders ile kendi bilgisayarımı eş zamanlı kullanma imkanım olmaz mı? laptop 2 ekran bi ekran da kendi pcim olsun istiyorum ama çift klavye mouse olmadan. böyle güzide fikirlerim var.

ne kadar kısıtlıyolar böyle kullanımları? misal ekranımın üstündeki kamerayı laptopa bağlamak bile sorun olur mu? ne güzel setupım var benim ya halbuki(biliyorum vurmayın :)) velhasıl şirket bilgisayarı kullanırken kendi bilgisayarını da kullanmada deneyimli yazılımcılar siz nasıl çalışıyorsunuz? ne önerirsiniz?

bizde kısıtlama yok ama ben ne olur ne olmaz diye database'e gireceğim vakit şirketin laptopunu kullanıyorum. şirket laptopunu kullanmam gerektiğinde kendi bilgisayarım üzerinden remote desktop uygulamasını kullanıyorum.

2 monitor bilgisayarıma bağlı. şirket laptopuna remote desktop ile bağlanıyorum. ayrıca macbookuma da barrier adındaki programla klavye ve mouseu tek yerden yönetiyorum.
  • false pretension  (17.10.24 19:12:47)
Çalıştığım şirket maalesef böyle işlere izin vermiyor, çünkü güvenlik. Ancak gözden kaçırdıkları bir nokta var: avcı ne kadar yol bilirse, ayı da o kadar yol bilir. Uzun uğraşlar sonunda mac’imde şirket VPN’ini başarıyla ayağa kaldırabildim. Eğer VPN sorununu çözebilirseniz ve kendi bilgisayarınızdan iç ağa erişmenin bir yolunu bulabilirseniz, herhangi bir problem yaşamazsınız. Şahsen, şirketin verdiği laptopu yaklaşık 6 aydır hiç açmadım.

Unutmamak gerekir ki, bu tür güvenlik prosedürleri aslında hem çalışanları hem de şirketi korumak adına uygulanan prosedürler. Zaman zaman katı görünse de, uzun vadede olası büyük sorunlar ve risklerin önüne geçmek için alınmış önlemler kısmı da aklınızda bulunsun.
  • datnet  (17.10.24 23:38:08)
@datnet valla açıkçası ben de şirket kursam aynı şekilde gönderdiğim cihaz ile erişim isterim çalışandan. tamamen hak veriyorum işverene. ama onlar için de güvenli olacak, onları rahatsız etmeyecek bir şekilde cihazlarında çalışırken kolaylıkla kendi cihazıma erişebileceğim bi yol arıyorum sadece.

  • belirsizlik  (18.10.24 00:44:12)