hollandada torrent

oyun, film vs indirmek tehlikeli midir? tespit ve yaptirim var mi merak ettim.

2012 yılında bizim öğrenci evine ceza gelmişti. Miktarı hatırlamıyorum ama ödemiştik, ev sahibinden de bir güzel azar işitmiştik.

  • fotrsapka  (17.10.24 17:18:13)
şimdi o iş öyle değil, onu bir diyeyim. yani torrent kullanmak yasa dışı değil, torrent kullanarak telif yasası ile korunan içerikleri indirmek problemli ( oyun, film etc.)

torrent ile telifi düşmüş filmleri indirebilirsin. (open movies)

torrent yasal bir dosya dağıtım protokolü, yani protokolün kendisi yasa dışı değil, işletim sistemleri, kimi uygulamaların üreticileri torrent ile dağıtıyor yazılımları (yasal yani)

sen yasal bir protokolü yasa dışı bir içeriği edinmek için kullanmak istiyorsun, bunu da aslında tracker'ları takip ederek yapıyorlar.

torrent dosyasında bulunan trackerların ip adreslerini belli, sen o iplere erişirsen ve o iplerden veri alışverişinde bulunursan (bu filmin parçası kimde var diye soruyorsun, tracker da sana liste dönüyor, sonra o listedekilere sıra ile bağlanıp o parçayı indiriyorsun) sana ceza geliyor.

bunu aşmak için de put.io gibi servisler var, oradan bir trafik geliyor sana ama trafiğin içeriğini bilemiyor servis sağlayıcı, dolayısı ile de bir yaptırım uygulayamıyor.

ikinci bir yöntem bir sunucu kiralayıp torrentleri oraya indirmek ve oradan da kendi makinene indirmek, tabii yine aradaki iletişim ssh veya ssl üzerinden olmalı.
  • selam  (17.10.24 17:33:44 ~ 17:37:09)
Nerdeyse hic yapmadim ama bir ara birsey indirmistim sanki. Onun disinda amcamlarda IP TV mi deniyor neyse adi artik, onlardan var, bir yere kayda deger bir para falan odenmiyor, tamamen illegal bildigim kadariyla, arayan soran yok.

  • mbond  (17.10.24 17:35:23)