internet sorusu

merhaba,

bir kaç sorum var.

hali hazırda turknet abonesiyim. şimdi taşınacağım ve taşınacağım yerde fiber var. turknet 100mbps hız gösteriyor. turk telekomdan fiber paket bakıyorum. 100mps bi para, 200 mbps bi para.

sorum şu, turknet fiber falan demiyor tabi 100mbps diyor. fiber 100 ile düz 100 arasındaki olay ne? fiber internet diyip 100mbps 200mbps falan demek düz 100-200 den farklı mı?

bir sorum da şu, suanki modem vdsl destekli, bu modem ile fiber kullanıp kullanamayağımı nasıl anlarım?

son sorum da şu, taşınacağım evde kabloyu getirmişler salona ama ucunda soket falan bişey yok. bunu ben mi alıp takıcam yoksa birine mi yaptırmak lazım?

teşekkürler.

Fiber ve VDSL farklı altyapı bir evde birisi olursa diğeri olmaz. Türk telekom altyapısı için durum böyle.

Fiber modem denilen şeyler Router çünkü zaten eve gelen kabloya ONT cihazı takılıyor dolayısıya modeminin router özelliği olması işini görür. Ek olarak bu konuda düşünmenize de gerek yok çünkü TT altyapısında fiber kullanıyorsan onlar sana modem veriyorlar ve aylık kira ödüyorsun. TT altyapısını kullanan tüm şirketlerde böyle. kendi modemimi kullanmak istern kullanabilirsin ama yine de diger modemi sana verecekler kira odeyeceksin.

VDSL den Fibere gececeksen evine teknik servis gelecek yeni modemi getirecek ve kuracaklar.

VDSL-Fiber 100 mbps aynı şey. Belki tek fark Fiber daha stabil olabilir.
  • nuevo  (17.10.24 17:14:10)