Uzun vade borsa

Böyle bir soru sormak çok doğru olmayabilir ama elinizde 400k kadar bir para olmuş olsaydı ve bu paraya 4 yıl ya da 5 yıl ihtiyacınız olmasaydı, enflasyona karşı değerini kaybetmesin diye hangi hisse senetlerini alarak bu 5 yıl boyunca orada tutardınız?

Ben holdinglere bankalara gömerdim ama ben 5 sene boyunca Türkiye gibi oynak bir ekonomide Orta Doğu'da biri osursa etkilenen bir borsada parayı yatırıp sonra 4-5 sene ona dokunmayacak çelik gibi iradesi olan biri var mı emin olamıyorum.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (17.10.24 12:47:02)
verilen metrik icinde hisse senedi degil ancak bir yatirim fon sepetinde tutardim.
Ornekleri googlela bulursunuz.

  • wallcan  (17.10.24 12:51:14)
Maksat enflasyona karşı değer korumasıysa 4-5 yıl sonra vadesi dolan bir eurobonda yatırırdım parayı.

Riski seven biriysem ABD borsa fonları ile altın ve gümüş arasında pay ederdim.

Asla da BIST e yatırmazdım.

Ek: ABD borsa yatırım fonu dedim de ABD ETF i olarak anlaşılmasın. 450 000 lira için oETF lerin vergi işleriyle uğraşılmaz.
Ben ABD borsalarına yatırım yapan Tefas fonlarını kastettim. Örnek: TMG, AFA, AFT
  • Mirket  (17.10.24 12:55:34 ~ 13:07:04)
Amerikan ETF'leri.

VTI, QQQM, SPY, VXUS vs... artık neye ağırlık vermek istiyorsan.

Borsa İstanbul 1999'da bulunduğu seviyelerde hala. Buraya uzun vadeli yatırım falan yapılmaz. Kısa-Orta vadeli vur kaç olur.
  • synesthesia  (17.10.24 12:56:14 ~ 13:06:49)
Amerikan ETF'i +1 (Ya da yurtdışı hisselere yatırım yapan Türk yatırım fonu da olabilir, sanırım böyle TEFAS fonları var)

  • salihdt  (17.10.24 12:59:50 ~ 12:59:58)
@mirket

Hocam bu vergi işi biraz abartılmıyor mu? Amerika'da yaşayıp ordaki aracı kurumu kullansan da vergiyi yine kendin beyan ediyorsun mesela. Dünyada herkes böyle yapıyor. Türkiye'de insanlar vergi formu doldurmaya alışkın olmadığı için sanki zormuş gibi geliyor herkese. İki dk oturup araştırsalar nasıl beyan edileceği kolayca bulunabiliyor internetten.
  • synesthesia  (17.10.24 13:16:53 ~ 13:24:19)
Haklısın da meblağ küçük. Uğraşılır mı?

Soru soran arkadaş, Amerikan ETF i konusuna girerse beyanname falan vereceğini bilsin de kararı kendisi versin.
  • Mirket  (17.10.24 13:21:04)
Conse
Akcns
Golts
Tuprs
  • gabe h coud  (17.10.24 15:38:31)
içeriğini uzmanların yönettiği yatırım fonları. bir sürü fon var. son 3-4 yıllık getiri verilerine bakarak daha iyi yönetilen fonlara yatırım yapmak daha mantıklı.

  • yemrem  (17.10.24 15:55:33)
ansgr
tüpraş
az bir şey de gelecek varlık
Ytd.
  • anlatamıyorum  (17.10.24 19:50:32)
50 yaşında ve kısa vadeli al satlar için stres katsayısı fazla olan biri olarak bir sepet yapıp unutmak ve parayı kaybettiğimi peşin olarak kabul edip yıllarca hiç bakmamayi kendim icjn daha sağlıklı buluyorum. Öneriler için teşekkür ediyorum:)

  • aslagülümseyenbirkediyegüvenme  (17.10.24 22:30:39)