insanlara ateşe davrandığın gibi davran

Merhaba,

aşağıdaki arapça odluğunu tahmin ettiğim yazıda başlıktaki mi yazıyor gerçekten?

ibb.co

öyleyse harikaymış.

Evet, başlıktaki manada Arapça cümle.

  • tingen  (06.10.24 16:28:32)
Ne anlama geliyor? Ya harlarım, ya kontrol altında tutarım, ya da söndürürüm?

  • osssy  (07.10.24 15:09:24)
@osssy evet, ancak bunları yaparken de dikkat edersin, yanan ateş elini kolunu yakmasın diye, mesafeni korursun değil mi? harlayacaksın diye elini ateşin içine sokmazsın.

ateş ihtiyaçtır, ateş sayesinde ısınırsın, yemeğini yaparsın, banyo yaparsın, çay yaparsın vs. vs. ancak tehlikelidir, kontrol altında tutamazsan evini de yakar, seni de yakar.

insanlar da ihtiyaçtır, arkadaşa ihtiyacın var, bir işi yapabilmek için birilerine ihtiyacıın var, ancak aynı şekilde tehlikelidirler de, kötü alışkanlar kazanabilirsin, suça yönelebilirsin, sana karşı suç işleyebilirler.

yani dikkatli olmalısın.
  • selam  (07.10.24 15:57:20 ~ 15:59:47)
Evet, ateşe saygı, dikkat hatta hayranlık ile yaklaşırım ancak kontrolüm altında olmayan ateşten (yangından) önce kaçarım. Kontrolüm altında olmayan insandan da kaçayım mı mesela?

  • osssy  (07.10.24 19:47:59)
yangını da kontrol altına alabilirsin, bknz: bina, hane yangınları, tekne gemi yangınları, orman yangınları; yayılması önlenir, belirli yerde tutulmaya çalışılır. ancak bu o yangınların fayda değil zarar verdiği gerçeğini değiştirmez.

kontrolün altında olan şeylerinde sana zarar vermediğini söyleyemezsin, mesela cep telefonu; kontrol sende ama yine de zarar veriyor? radyasyonu ayrı, dikkatini dağıtması ayrı vs. vs. bu nedenle bir sürü kaza oluyor vs.

yangın fayda değil zarar verir; zarar veren insanlardan da uzak durursun zaten, bu her insanın normal doğal davranışı, çaba sarfetmene gerek yok.

elinde bıcakla dolaşıp bağıran, sağa sola sallayan adamın yanına gidermisin? al sana yangın. ondan önce de ateşti zaten. dikkatli davranan daha o adam bıcağı eline almadan, yangına döneceğini anlar ufaktan ufaktan uzaklaşır veya söndürmeye çalışır (kişinin içinde bulunduğu durum önemli tabii)

içmiş içmiş nara atarak dolaşanın yanına gidermisin? al sana yangın.
birilerini döven, kavga eden birinin yanına gidermisin? al sana yangın.

içince sapıtacağını düşündüğün insandan da uzak durursun, onunla içmeye gitmezsin, her şeyini paylaşmazsın, bu da ateş, daha yangın olmamış, kişiyi kontrol edemiyorsun evet, ama kendi davranışlarını kontrol edebiliyorsun.

anlatılmak istenen; senin kendini kontrol altında tutman gerektiği. fayda görsen bile dikkatli olmalısın. "ama o çok iyi bir insannnn çok yanlış tanıyorsun onuuu" deme :)
  • selam  (08.10.24 20:06:20)
@osssy
örnek vereyim.
sanki bu yazı bana gelmemiş gibi, bir eğitmene bir sır verdim. dedim ki "lütfen aramızda kalsın"

sanki bunu 1 hafta önce söylememişim gibi online grupta bana "ne dedi x" diye sordu.
grupta tanımadığım insanlar da var.

paylaştıklarıma dikkat ediyorum artık. ağzımı açıyorum ama iki defa düşünür hale geldim mesela.

ateş görünce sarılmazsın değil mi? elini ısıtsın diye bir mesafeden uzatırsın.
@selam ne güzel yazmış.

bunu özellikle silmedim ki bir kişiye bile ders olsa iyi olur. bu kadar kadın, çocuk zararı oluyorken.
  • janderzel zartanyan  (09.10.24 15:27:25)
Mesafeli yaklaşma konusunda hak veriyorum. Ancak ateşle ilişki bir kontrol ilişkisi. İnsanla ise böyle değil çünkü insanda bir vekil var, daha fazlası yani. Benim de şerhim bu yönde olsun.

  • osssy  (09.10.24 17:01:47)