Kolayından El Açması Börek Tarifi

Böreğin uzmanları, hamurun üstatları, unun efendileri...

Yufkasız, el açması bir börek tarifinizi rica ediyorum. Ama kolay olan, çok uğraştırmayan, kısa sürede hazırlanabilecek bir tarif. Saatlerce hazırlayıp sonra da 10 dakikada bütün tepsi bittiğinde insan kendini kötü hissediyor.

Arnavut böreği aslında kolaydır hamuru minik minik açar, aralarını yağlar, on tanesini üst üste koyup bir seferde büyütürsün (bir arkadaşım hatta üst üste koyunca hiç açmaz eliyle çeke çeke genişletir öyle koyardı tepsiye. Bir keresinde pırpeç yaparken izlemiştim. Yoğurdun içine yumurta kırıp onu koyuyorlar içine malzeme olarak o börekte. Pişince peynir gibi oluyor. Sen istediğin gibi değiştirirsin)
Alta on tane minnacık açılmış, araları yağlanmış, bir seferde açılmış bir hamur katmanı+ araya malzeme+ üst katman yine onlu hamur katmanı. Sonra fırına.

Bence her seferinde çarşaf gibi geniş geniş açılmadığı için kolay ama bende hazır bir tarif yok. Hayatımda sadece 2 kez el açması börek yaptım o kadar az ki sayabiliyorum bak:)) mantık basit geldiyse Arnavut böreği yaz bak çıkan tariflere.

Yalnız inşallah bir Arnavut çıkıp da yanlış anlattın o öyle değil demez. Ben gördüğümü söylüyorum Arnavut değilim yanlışımız varsa affola. Gecenin 2 sinde börek linci yemek istemiyorum
  • kullanicadi  (25.09.24 01:54:02 ~ 02:07:07)
Teşekkürler @kullanicadi. Youtube'da sayısız börek videosu izledim, o yağlı hamurları yağlı tezgahta yağlı ellerle orasından burasından çekiştirip vıcık vıcık bir ton işlem yaptıkları tariflerden sonra bu ilaç gibi geldi. Hem temiz, hem sade, hem basit, hem de geleneksel. Tekrar teşekkürler.

  • clia  (25.09.24 02:39:26 ~ 02:39:57)
  • eja  (25.09.24 08:48:50)
Çiğ yufka al yufkacidan. Arasına peynir ekle fırına koy oldu bitti

  • dedeminhirkasi  (25.09.24 11:33:51)
@kullanicadi iyi açıklamış, bir arnavut olarak yanlış anlatılmadığını söyleyebilirim. yalnız bir ekleme yapacağım. bu şekilde elle genişleterek açmak isterseniz hamuru yoğurduktan sonra 1 saat kadar dinlendirmeniz gerekir. zira hamurun elastik forma geçmesi için glutenin etkin hale gelmesi lazım. bunun için de hamurun dinlendirilmesi lazım (mayasız hamurun dinlendirilme amacı budur). dinlendirmeden elde açmaya çalışırsanız yeterince elastik olmayacağı için delinir. ayrıca hamur için ılık su kullanmak da bu elastikliğin daha hızlı kazanılmasını sağlıyor.

bu arada bu şekilde elde açmak kolay gibi görünse de eliniz çok yatkın değilse dengesiz açabilirsiniz. bir de bu teknikte bolca sıvı yağ kullanmanız zorunu diyebilirim.

bunların dışında, maden suyu kullanılarak hazır yufka ile yapılan börekler de güzel oluyor. yufka iyi nemlendirildiğinde el açmasına yakın tat/kıvam elde ediliyor.

son olarak börek üstüne (neli olursa olsun) yoğurt+yumurta karışımı sürerseniz de böreği bir üst seviyeye çıkarmış olursunuz.
  • shadowfollower  (25.09.24 12:00:09 ~ 12:02:09)