Ne kadar konut kredisi çekebileceğimi nasıl öğrenebilirim?

Merhabalar. Kamuda 1 senelik öğretmenim. Biraz birikmiş param var. Babam ev almam için baskı yapıyor, ben de almak istiyorum ama mevcut şartlarda çok zor. Bankanın bana ne kadar konut kredisi verebileceğini nasıl öğrenebilirim? Babamın kredi notu epey yüksek, kefil olması daha yüksek kredi verilmesini sağlar mı? Maaş 42 bin, ek ders 5 bin diyelim aylık gelir için.

Üzerinizde konut tapusu var mı?
Alacağınız ev sıfır mı ikinci el mi?
Alacağınız evin eksper değeri nedir?
Alacağınız evin enerji sınıfı nedir

gibi bir sürü faktöre bağlı bir soru sormuşsunuz. Tapuyu alıp bankaya gitmeden net bir şey öğrenemezsiniz.

Ama şunu söyleyeyim. evin piyasa değeriyle eksper değeri arasındaki makas farkı vs nedenleriyle, evin yarı değeri cebinizde yok ise bu işe pek kalkışmayın.
  • Mirket  (23.09.24 13:26:22)
Aha bir de video buldum. İşine yarayabilir.

www.youtube.com
  • Mirket  (23.09.24 13:29:53)
@Mirket evet biraz araştırmıştım dediğiniz gibi birçok faktör var. Peki şöyle bir soru sorayım o zaman.
Örnek olarak maaşım 50 bin lira. Aylık 40000 lira taksitli kredi verirler mi? Enflasyon yüksek iken aile evinde para harcamadan yaşayabilmenin avantajını kullanmak istiyorum

  • marowak  (23.09.24 13:31:06)
geçen ekimde konut kredisi kullandık iş bankasından. bankaya gidip bana maksimum ne kadar kredi verirsiniz gibi bi görüşme olmuyor. şu kadarlık kredi lazım diye başvuruyorsunuz. onay ya da red diyor. eşim krediye başvurdu, o aşama benden gelir belgesi vs istemediler. onay çıktıktan sonra gittim imza attım. onay aşamasında kefillik ne derece etki eder, bilemiyorum.

şimdi bizde durum şu oldu. elimizdeki peşinat belliydi, faiz oranları da belliydi, alabileceğimiz maksimum ev fiyatı da belliydi aşağı yukarı. bi ev bulduk, bize x lira lazımdı. bankaya başvurduk, bu aşamada herhangi bir tapu vs paylaşmadık. banka onay verdi. sonra tapuyu ilettik. eksper gitti, eve değer biçti, kredi onaylandık, aldık kullandık.

sizin elinizde bi peşinat olmalı zaten şu aşamada. faiz oranları da belli. sizin de bizim gibi kafanızda bir maksimum ev fiyatı ve taksit miktarı belirlemeniz lazım.

yalnız bir de enerji sınıfı olayı var ve eksper değerinden sonra çekebileceğiniz kredi miktarı enerji sınıfına göre belirleniyor. o konuyu da bi araştırın.

bazı bankaların ilk ev kredisi şartları farklı oluyor, ona da bir bakın.
  • elorelia  (23.09.24 13:34:27)