Bir türlü maddi yönden düzlüğe cıkamamak (gecmısten gelen beddualar=

Babam yıllar önce borsa 4-5 ailenin parasını batırmıs, onların paralarıyla kagıtlar almıs, sonra borsada tepetaklak gelmiş.

Bu sürecte askerlik görevinden de ayrılma durumunda kalmış. Sonra kendıne bır ıs kurdu, kendı ısı olmasına ragmen ve ıyı kazanclarda elde etmesıne ragmen bir türlü para tutamadı elinde.

Bazı kazanclarını yine borsadan hisse almak ıcın kullandı hep. Bir araba bile dogrultamadı 10 yıldır, kiralık araclarla idare etti. Babasından kalan tarla payını yok pahasına kardesıne sattı, sımdı oralara imar geliyormus.

Sanırım bende benzer hikayeyi yasıyorum, maasım iyi sayılır fakat bir dolandırılma olayı yasadım, bir kısmı borclara gidiyor.

Gelen para hemen gidiyor gibi hissediyorum ve her ay ıstısnasız garip bir harcama cıkıyor karsıma, maddi yönden bir oh diyemiyorum hıc bır zaman.

Bu para kaybettıgı aılelerin ahı tutmus olabılır mı bizde? Muhtemelen baya beddua yemısızdir , en basında annemın teyzesı gelıyor, onun da parası gitti.

Benım hatam olmayan bu tarz sorunlardan ötürü yasanan bu blokajlardan nasıl kurtulurum?

Bu arada bu beddua durumları son 1 senedir aklıma geldı, hayatımı buna göre yasamadım yani. Aile dizimine filan mı gitsem? Baska neler önerirsinz?

Bedduadan ziyade parayi nasil idare edeceginizi bilmiyor ayni zamanda kisa yoldan zengin olmaya calisiyorsunuz gibi geldi.

Beddua falan dusuneceginize iyi bir ekonomi/para yonetim egitimi alin.

Borsadan parayi gotururuz demenin, elindeki arsayi yok paraya satmanin ve dolandirilmanin bedduayla bi ilgisi yok.
  • brkylmz  (18.09.24 18:10:42)
Sizin şahsa özel bir şey diyemeyiz. Arada başka bir çok unsur olabilir.

Ama faize yatırılan para için, acısı ne olursa olsun çıkar diye bir tabir var.
  • diyecevaplandı  (18.09.24 18:11:47)
@brkylmz

Ama işte bu borsa olayından sonra zaten parasal yönden sanssizlik vs başlamış babamda. Şimdi de sanki bana sirayet ediyor. Ben borsaya hiç yatırım yapmadım.
  • basubadelmevt  (18.09.24 18:35:50)
hocam ulke ekonomik krizde insanlar kira odeyemiyor. siz acaba bize ozel bir beddua durumu olabilir mi diyorsunuz...

bence ekonomi ogrenin. dua/beddua ile peynir gemisi yuruseydi, su anda israil cokmus filistin zenginlesmisti. ortacag zihniyetidir bu.
  • antikadimag  (18.09.24 18:55:24)
bedduayla alakası yok bunu zihninizden atın. adamlar bütün memleketi dolandırıp dünya beddua alıyor hala malı götürüyor ki senin de yaptığın bir durum yok.

eğer babadan varlık yoksa orta düzey maaşlı biri için para yapmanın en temel iki yöntemi var.
birincisi doğru kredi ile doğru evi-tarlayı vs almak.
ikincisi düzenli olarak borsa, borsadan anlamıyorsanız fonlara yatırım yapmak. bin tane fon var, amerika hisse senedinden kıymetli metale. düzenli olarak bu fonlara bir para ayırın be yokmuş gibi düşünün.
  • awlmi  (18.09.24 19:04:45)
Antikadimag+1

Gemiciklere yatırım yapanlara bir şey olmazken faize yatiranlara oluyormuş. Bu hayatta beddua ile bir şey olmaz. Kenan evren 500 yaşına kadar resim yaptı mutlu mesut.

Böyle düşüncelerden arının.
  • logisticsmanager  (18.09.24 19:06:31)
selamlar,
tövbe etmek, hak helalliği almak, babanızın hatalarına kefaret olması için sadakalar vermek bir çözüm olabilir. Allah bereket versin.

  • kullanıcı adı  (18.09.24 19:13:49)