osmanlı tarihini öğrenmek için detaylı kitap/video serisi?

vikings'e ilk defa başladım ve tarih aşkım depreşti. uzun zamandır osmanlı ve cumhuriyet tarihine dair detaylı bi araştırma sürecine girmek istiyordum, artık vakti geldi diyorum. e-kitap arşivimde 80 küsür osmanlı tarihi kitabım var ama nerden başlayayım bilmiyorum. dönem dönem, sırayla tüm padişahları, imparatorluğun iç işlerini öğrenebileceğim güzel bir kaynak arıyorum.

DFT Tarih'in başarılı bir youtube oynatma listesi de var, hoşuma gitti, tavsiyeleriniz olursa göz atmak isterim.

Halil İnalcık'ın 2 ciltlik Osmanlı İmparatorluğu ile İmparatorluktan Cumhuriyete kitapları.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (17.09.24 16:31:10)
Bence Selçuklu'dan başlayın mümkünse. Önce Anadolu :)

  • alfired  (17.09.24 17:04:59)
Yapı Kredi Yayınları veya İş Bankası Yayınları'nda çok güzel kaynak kitaplar var. Tüm tarihi anlatan var mı bilemiyorum.

  • alfired  (17.09.24 17:06:09)
Belli dönemlerdeki osmanlı vakanüvislerini es geçme derim .
Naima , peçevi gibi.
Yine araştırırsan Osmanlı'nın son 200 yılı içinde adı pek duyulmamış tarihçilerini de bulabilirsin.
Derken bunu buldum:
www.academia.edu

DFT tarih gibi gibi kanallar görsele bağlı olduklarından döneme ait önemli bazı ayrıntıları ifade etmeyebilirler.

Peçevi demişken ,önemli bir yönü de tarih yazımı konusunda ilk defa yabancı kaynaklardan yararlanması burada öne çıkıyor.

Kendi arşivin konusunda içimden bir ses bizi de üzmeyeceğini söylüyor..
  • diyecevaplandı  (17.09.24 17:59:58)
en kapsamli ve detaylisi zinkeisen, hammer'in yazdigi ciltlerce osmanli tarihi kitaplaridir. yerli kaynaklara ulasimlari kisitli oldugundan yahut olmadigindan take it with a grain of salt ama biz kos kos otururken elin batilisinin ciltlerce detayli detayli osmanli tarihi yazmis olmasi cok ilginc.

iki medeniyet arasindaki gelismislik farkini da cok guzel ozetliyor. ne dogru duzgun osmanli tarihimiz var, ne ataturk biyografisi. hic eli kalem tutmayan bir ulkeyiz maalesef.
  • antikadimag  (17.09.24 18:12:18)
Atladık, Uçtuk, Kaçtık, Vurduk, Kırdık, Cihanı titrettik sözleri arasından tarihi bulup çıkarmak ve anlamak zor oluyor.

Yabancı gözüyle basit bir anlatım en güzeli.

Şundan başla bence.

www.kitapyurdu.com
  • Mirket  (17.09.24 19:23:39)
ottoman history podcast (ABD’deki çok iyi okullardaki akademisyenlerin katkılarıyla yapıldı)

  • eileengray  (17.09.24 22:11:42)