Yurtdisinda Yasayanlar - Vergi Kimlik Numarasi?

Is bankaindan aldigim emaili kopyaliyorum aynen:

Yurt Dışı Vergi Kimlik Numarası Beyanı Hakkında

Yasal yükümlülüklerimiz sebebiyle yurt dışı vergi mukimi olan müşterilerimizin ilgili ülkedeki vergi kimlik numaralarının temin edilmesi gerekmektedir.

Bankamız kayıtlarında vergi mukimi olduğunuza dair beyan/gösterge bulunmakta olup kimlik numaranızın Bankamız sisteminde bulunmaması nedeniyle beyanınızı güncellemek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

***

Bunu yapan var mi? Yapamasam ne olur? Bir de yurtdisinda yasayan birey "en yakin subelerine" nasil gidecek ki? Turkiye'de hicbir varligim, verecegim, alacagim yok - acikcasi mevcut finansal hayatima maydonoz olunmasa diyorum.

8 yildir yurtdisinda yasiyorum; yabanci vergi nosunun trye bildirildigini ilk defa duyuyorum. Normalde tersine yasanilan yabanci ulke ister diye bilgilerinizi paylasmak uzerine bir email geliyor. O da bana gelmedi btw. ama gelen insanlar taniyorum. Alamanci arkadaslar parayi trye gonderip almanyada vergiden kaciyor misal bunu onleme adina alman hukumeti istiyor bilgileri trden ancak tersi dedigim gibi entersan.

Bankam is bankasi, yasadigim yeri biliyorlar, whatsapptan havalar nasil orada diye mesaj bile aldim gecmiste musteri temsilcimden.
  • wallcan  (17.09.24 16:00:28)
Bana da Garanti uygulamasindan benzer bir uyari geliyor her acilista, ayrica ara sira mailde geliyor. Yaklasik 3 yildir bir islem yapmadim bu konuyla ilgili, bir sorun olmadi, aslinda yapacaktim ama bir adimda takilip vazgectim.

  • mbond  (17.09.24 16:10:12)
Bu ortak raporlama ile ilgili bir şey. Pek çok ülke arasında imzalandı, Amerika'nın durumu biraz daha farklı ve daha eski. Şuan pek çok ülke ile bu anlaşma yapıldı. (Türkiye'nin Anlaşma yapdığı ülkeleri burada bulabilirsiniz. web-archive.oecd.org )

Genel olarak FATCA (ABD) ve CRS/AEOI (Diğer Ülkeler) olarak geçiyor ve bu bağlamda yaşadığınız ülkenin vergi numarasını bildirmeniz gerekiyor. Bu Türkiye'nin bir uygulaması değil, otomatik finansal bilgilerin paylaşılması üzerine anlaşmayı imzalayan ülkelerin genel bir uygulaması, kuralları formları belli.

Şimdi kanunen bu bilgiyi sağlamayan kişiler ile bankaların iş ilişkisini kesmesi gerekiyor ama daha uygulayan duymadım.

Şu banka sayfalarında ayrıntılarını okuyabilirsiniz.
www.ziraatbank.com.tr
www.teb.com.tr
www.akbankinvestorrelations.com

bu da CRS özelinde GİB'in kılavuzu
www.gib.gov.tr

Aslında olay @Wallcan'ın dediği gibi. Örnek olarak, sizin Almanya Vergi Numaranız ile Almanya'ya Gelir İdaresi Başkanlığı Otomatik sistem üzerinden sizin Türkiye'deki finansal durumunuzun bir özetini raporluyor.
  • yeninesiltupcu  (17.09.24 17:03:42 ~ 17:19:34)
enpara benden de istedi. her uygulamayı açtığımda bu uyarı çıkıyordu. en sonunda pes edip girdim vergi numaramı, ama uygulama içinden yaptım. şubeye gitme gibi bir şey olmadı.

  • sir gawain  (17.09.24 18:40:32)
23 yildir yurt disindayim. Turkiye ile herhangi bir bagim olmadigi icin ya da Turkiye'deki herhangi bir finans kurumu ile isim olmadigi icin benden vergi numarasi isteyen yok. Isteyebilecekleri bir kanal da yok zaten.

Ayrica talep ettikleri bu numara gizlidir. Bu numara yanlis bir ele gecerse, kotu amacli kullanilirsa basiniz cok agrir.

Dolayisi ile ben vergi numarami Tr'deki bir finans kurumu ile paylasmayacagim.

Benim anlayamadigim madem ulkeler anlasma imzalamis, birbirlerinden talep etsinler bu numarayi. Ben simdi 23 senedir, yasamadigim, herhangi bir finansal bagim olmayan Turkiye'deki herhangi bir kuruma Kuzey Amerika vergi numarasini neden vereyim? Komik.

Bu durum her iki ulkede de geliri olup, tamamini beyan etmeyenleri tespit etmek icin onemli.
Diyelim Tr'de kira geliriniz var, bu gelirinizi yurt disinda bildirmelisiniz. Aslinda bildirseniz, Tr'de bu kira icin odediginiz vergiyi, yurt disinda odediginiz vergiden dusebilirsiniz.

Yani nerede yerlesikseniz, orada vergi verirsiniz. Farkli ulkelerden kazanciniz varsa bunu yasadiginiz, vergi verdiginiz ulkede beyan etmek zorundasiniz ve vergisini vermek zorundasiniz.
  • thetruenorthstrongandfree  (17.09.24 18:44:29)
valla yıllardır iş bankasından alıyorum ben de. bugün de geldi. bir şey yapmadım.

  • AlsterWasser  (17.09.24 20:06:29)
yillaridr garantiden ben de alıyorum bu uyarıyı, birey yapmadım

  • oscar  (18.09.24 07:13:00)