ingilizce öğrenmek için nelerden geçtiniz ve seviyeniz?

s.b?

- Malum Ilkogretim 4'ten itibaren ingilizce dersleri vardi, pek birsey ogrenmedim herkes gibi.
- Meslek lisesindeydim, sadece ilk yil vardi, universitede gene sadece ilk yil ders vardi, pek birsey yapilmadi.
- Universite 3. sinifta canima tak etti Rosetta Stone ile basladim.
- Oxford bookworms library hikayeleri okudum.
- Cambridge'den cikma mavi kitabi, yani Grammar in Use isimli meshur kitabi bitirdim, bu saydiklarim hep faydali calismalar oldu.
- Bunlarin disinda tamamen informal calismalar, dizi, film, kisa geziler vs.
- Askerlik sonrasi Amerikan Kultur Dernegi'nin bir kursuna gittim 2-3 kur kadar, 3 cumhuriyet altini bozdurup odemistim parasini. Cidden cope giden bir para olarak goruyorum.
- Mevcut seviyem bence B2, C1 uzerine calismaya baslayabilecek durumdayim diye dusunuyorum.
  • mbond  (16.09.24 14:38:38)
Üniversite hazırlık sınıfında öğrendim. C1 başlarındayım galiba ielts skorum 7.0. mezun olana kadar daha da iyi seviyeye gelirim sanırım.

  • NowWeAreFree  (16.09.24 14:50:57 ~ 18:55:47)
eğitim hayatıma kolejde başladığım için temelim sağlam oturdu ve ortaokulda devlet okuluna geçtim. bir süre olduğum yerde saydım sonra baktım olmuyor kendim çalışmaya başladım (film dizi müzik ve internetten yabancı arkadaş edinip konuşmaya çalışmak falan da çok etkili oldu). lisede de devlet okulunda devam ettim ve yabancı dil bölümü seçtim. paralelde eksiklerimi tamamlamak için 2 yıl birebir özel ders aldım. üniversitede de dil okudum. beş yıldır çalışma dili ingilizce olan uluslararası bir firmada çalışıyorum ve yazılı sözlü kendimi ifade etmekte herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum çok kompleks bir konu olmadığı sürece. seviyem için C1-C2 arası diyebilirim ama tam manasıyla C2 sanırım native olmadıkça ya da yurtdışına yerleşmedikçe zor gibi. :D

  • theseachange  (16.09.24 14:57:40)
üniversite hazırlık ve üniversite %100 ingilizce idi.
c1 diyebilirim sanırım. iletişimde çok sorun yaşamıyorum. ingilizce konuşmam gereken bir işteyim aynı zamanda.

  • jelly bear  (16.09.24 15:09:30 ~ 15:09:59)
birkaç sene önce sıfır hazırlıkla ielts’e girdim ve 8/9 aldım. lise, üniversite, iş vs. 20 küsür senedir ingilizcenin içindeyim. yurtdışına taşındıktan sonra daha da çok kullanmaya başladım. C1-C2 arası bir yerdeyimdir herhalde. C2 tam olarak nasıl bir seviye, onu da bilmiyorum gerçi.

  • sir gawain  (16.09.24 15:52:57)
Zaman içinde öğrenmiş bulundum :D Okul sürecinin çok bir etkisi olduğunu sanmıyorum, Herhalde en olumlu etkisi öyle ya da böyle erken yaşta İngilizce'yle tanışmış olmaktır.

Üniversitede bir süre kursa gittim, ancak yine aynı şekilde, müthiş bir etkisi olduğunu sanmıyorum. Gramer ve teknik bilgi bazında katkısı oldu.

Ancak yıllar boyunca gittikçe artan bir şekilde ve artık neredeyse tamamen online ortamda sadece İngilizce kullanıyorum. Yeni çıkan kitapların çoğunun Türkçe çevirisi olmuyor, İngilizce okuyorum. Filmleri ve dizileri altyazılı izliyordum, yıllar geçti ve bir aşamada tamamen İngilizceye döndü.

Dönem dönem yabancı ekiplerle ortak projelerde çalıştım, haliyle tek iletişim dili İngilizceydi. Üniversitede Erasmus'la gelen oda arkadaşlarım oldu, yine tek anlaşma yolumuz İngilizceydi. Yüksek lisansta çalıştığım konuyla alakalı Türkçe kaynak çok kısıtlıydı, çok çeşitli zaman dilimlerinde yazılmış çok geniş aralıkta cidden insanı canından bezdiren tarzda bir yoğunlukta İngilizce literatür içine gömüldüm.

Böyle böyle ilerledi. Seviye olarak bilmiyorum, ancak dili her alanda doğal şekilde kullanabilir bir duruma geldim.
  • akhenaten  (16.09.24 16:02:28)
lisede almancaydı ve sıfır seviye.
ingilizceyi üniversite hazırlıkta öğrendim.
üniversitede iken c1 seviyeydi şimdilerde ise b1-b2 arası bir şey.
c1 seviyesini görmemi sağlayan ise tüm derslerin ingilizce olmasıydı.
her yerde aynı örneği veririm. hazırlık vs. ehliyet kursu gibidir, iyi ingilizce ise en az 100 bin km yapmış şoför seviyesi.
  • lazpalle  (16.09.24 16:06:16 ~ 16:06:33)
Ortaokul ve lisede özel okulda okudum ama ordaki eğitim dışında kendim de yaptığım hemen her şeyi ingilizce yaptığım için hızlı gelişti. İki sene önce hiç çalışmadan ielts'e girmiştim. Reading ve listening 9 tam puan geldi, writing ve speaking günlük hayatta daha az kullandığım için 7 civarıydı.

  • nundu  (16.09.24 16:08:55)
ortaokulda öğretmenim iyi ve ilgiliydi. aynı dönemde bilgisayar oyunlarından da kaptım biraz. üniversitede bir yıl hazırlık, sonrasında 4 yıl ingilizce üniversite.

yabancı dizi/filmleri orijinal dilinde ingilizce altyazılı izliyorum. izlediğim youtube videolarının hepsi ingilizce, varsa ingilizce altyazılı.
  • inheritance  (16.09.24 16:10:37)
Liseye kadar okulda verimli bir eğitim almadım, ingilizce öğretmenleri hep sözleşmeliydi haliyle gidiyorlardı veya hamile kalıyorlardı lol
Ablam kursa gidiyordu ben çocukken, onunla beraber ilgilendim, ozmo'nun setleri vs alınırdı. 10-11'de metro fm dinlemeye başladım, şarkıların ne anlama geldiğine kafa yoruyordum. sinemada altyazılı filmleri de o yaşlarda izlemeye başladım.

Lisede dil okudum, eğitim hayatım ingilizceydi. Üniversite desen filoloji. Parayı ingilizce üzerinden kazanabildiğimi görünce o yaşlarda çeviri vs ile, iyice odaklandım. İlk işimi de bu sayede buldum, sonra global şirketlerde çalışarak hep sıcak tuttum. Teknoloji merakı olan ingilizce biliyorsa önüne derya deniz açılıyor, hobi olarak da sürekli hayatımda. Bi konuyu araştırırken ingilizce ararım. Bir ara zorlayıp ingiliz aksanı da geliştirmiştim ama bir anlamı olmadığını görünce bıraktım lel.

Bilingual'ım yani. I live in english, ykwim.
  • Bruce  (16.09.24 16:26:13)
Ortaokulda son iki sene yapacak bir şey bulamadığım için sardım, internette de İngilizce maruz bıraktım bu sayede ilgimi doğallaştırdım. Lisede hazırlık okudum. Üniversitede okuduğum bölüm tek kelime İngilizce bilmesem de rahatlıkla mezun olacağım bir bölümdü ama yine de akademik makale okumaya devam ettim. Onun dışında tükettiğim görsel içerik çoğunlukla İngilizce.

  • black holes in the sky  (16.09.24 16:56:08)
seviyem c1. hemen her memleketin aksanını rahatlıkla anlayaibliyor ve fikirlerimi, duygularımı hiç zorlanmadan aktarabiliyorum. Bir iki aşırı teknik hukuk kitabı hariç, çeşitli alanlardan akademik kitapların hemen hepsini anlayabiliyor veya roman okuyabiliyorum.

nerelerden geçtim? vallahi lise sonda deliler gibi gramer çalıştığımı hatırlıyorum. onun harici öyle bir kursa felan gitmedim. kendi çabalarımla öğrendim. konuşma, dinleme felan nasıl gelişti hiç bir fikrim yok.
  • pangea  (16.09.24 17:33:34)
Ilkokul - devlet okulu - Hic Ingilizce ogrenmedim.
Ortaokul- Ozel okul- Almancaydi yabanci dilim. Yine sifir Ingilizce.

Lise - Ozel okul - Ankara'nin acik ara en iyi ozel okulu - Sinif arkadaslarim yabanciydi. Derslerin tamami Ingilizceydi. Beni nasil aldilar oraya bilemiyorum ama peder cok iyi para harcadi. Hayatimi degistiren okul burasidir.Son iki yilda Fransizca da ogrendim.

Lisans - Amerika Lisedeki Ingilizce ile hic dil problemi yasamadan muhendislik okudum.
Yuksek Lisans -Amerika

Sonuc: Kanada Vatandasligi, Federal Hukumette tam zamanli, kadrolu is.
  • thetruenorthstrongandfree  (16.09.24 18:10:57 ~ 18:11:44)
İlkokul ve ortaokulda ( ikisi de devlet okulu) hiçbir şey öğrenmedim desem yeri. Üstelik annem de ingilizce öğretmeniydi evde de pek bişi öğretmedi.Eskiden yabancı dil ağırlıklı liseler vardı, orda hazırlıkta öğrendim iyi bir şekilde. Sürekli mtv izlerdim, sevdiğim şarkıları çevirirdim. Cnbc e de yabancı dizilere başladım Buffy the vampire slayer, Angel falan izlerdim.

İçinde sayı olan derslerde resmen midem bulandığı için dil alanını seçtim zaten. Mesela matematikte fonksiyonlar diye bir konu var ya. Normal bir insan onu bir iki sefer anlatıldığında anlayabilir. Benim o konuyu anlamak için sınıfta iki kez anlattırmam, dershanede üstünden geçmem, dershanedeki öğretmenden özel etüt almam, en son da alt katımızda oturan matematik öğretmeninden özel ders almam gerekiyordu. Sonuç olarak sınavda 85 90 civarı alıyordum matematikten yine de ve öğretmenlerim beni iyi sanıyorlardı oysa ki hiç iyi değildim. Sadece inat bir kişiliğim olduğu için kusa kusa o dersi zorla kafama sokuyordum. Sınavdan 3 4 ay sonra esamesi kalmazdı aklımda. İngilizcede ise tam tersi, hiçbir zaman İngilizceyi öğrendim demiyorum. Çünkü her zaman sanki biliyormuşum bunları da hatırlıyormuşum gibi hissediyordum derslerde. Hafızamdan geri çağırıyorum gibi hissederdim. Hayatımda hiçbir zaman kelime ezberlemedim. Öğrendiğim kelimeler yüzde 80 90 hatırımda kalırdı. Hal böyle olunca ben sayısal ve eşit ağırlıkta yapamam dedim. Yds ye girdim mütercim tercümanlık kazandım o zamanlar böyle iki senelik olanları da yoktu sadece 6 7 üniversitede vardı sanırım. Okurken bir inceden pişmanlık da geldi, pedagojik formasyon da aldım mezun olmadan önce. O zamandan beri de İngilizceyi hayatımda aktif olarak kullanıyorum zaten.
  • kullanicadi  (16.09.24 18:49:22 ~ 18:50:25)
ilkokul sifir ingilizce.
ortaokul oncesi 1 sene full ingilizce hazirlik.
lise sondan sonra yurtdisi, full ingilizce lisans + master

ilkokula eger yurtdisinda gitmediysen anadilin gibi olmaz, cunku zaten ilkokulda ogretilen ingilizce ile ESL ingilizcesi arasinda yontem farki var.

seviyem nedir haberim yok, onemi de yok.
  • cooperr  (16.09.24 20:53:33)
hep özellerde okudum ama okulda bir şey öğrenmedim. özel ders aldım ortaokul+lisede. üniversitede ingilizce eğitim aldım. ama bence beni en çok ingilizce okumak, internet dilinin ingilizce olması ve aldığım özel dersler geliştirdi. ielts 8.5

  • deartheodosia  (17.09.24 20:57:48)