türk tv dizilerinde mantıcılık

geçen dikkatimi çekmişti, ne yapsak bi dükkan açsak diyen ev kadınları mantıcı işine giriyordu.

çiçek taksi'deki kadınlar mantıcı dükkanı açmışlardı
yedi numara ailesi internet kafe açamayınca mantıcıya döndürmüşlerdi. zeliha ve diğer kadınlar sayesinde üretiliyordu mantı.
çiçek takside olduğuna göre eminim akasya durağında'da vardır bi bölüm de olsa.
6 mantı diye bi dizi bile varmış

buna benzer başka diziler de hatırlıyorum ama şimdi aklıma gelmedi.

25 yılda çekilmiş yüzlerce diziden bi kaç tane örnek vererek hatalı bi genelleme yaptığımı farkettim ancak sanki başka daha örnekler var böyle. var mı?

eğer öyleyse, neden mantıcı açıyorlar? kolay bir şey mi açmak? herkesin tükettiği bir şey mi?

ben bu yaşıma dek, bu sene bi kaç kez dışında dışarıda hiç mantı yememiş/sipariş vermemiştim.

Mantı, yufka açıp ev kadınlarına, bekar evlerine toplu satış yapmak işleyen bir fikir. Kiloluk, pişmemiş halde satılıyor. Koy buzluğa dursun, yarım saate hazır.

  • Bruce  (16.09.24 10:11:37)
Güzel mantı bulunca birbirimize haber veriyoruz biz ya, "bilmemne marketteki mantı çok güzel, 2 kilo koydum buzluğa, sen de al" falan diyoruz.
Mantı açıp satan komşumuz vardı, annem dahil herkes kadına kilolarca sipariş veriyordu hem temiz yapıyor hem iyi malzeme kullanıyor diye.
Mantı mühim :)
  • kobuzchu kiz  (16.09.24 10:54:43)
Manti biraz daha minik el mahareti isteyen bir yemek cesidi. Hazir manti satan yerlerde hep kadin personel görmen bu yüzden.

Koca koca lavaslara sicak köfte bastiran dayilarin adana erkegi olmasi gibi.
  • Yourcousinmarvinberry  (16.09.24 11:20:30)
nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ancak anadoluda hiç bir şey yapamazsan mantıcı açarsın. bir yetenek gerektirmez çünkü.

  • mikahakkinen  (16.09.24 14:33:08)
genis aile'de kuddusi de acmisti ama onlar kayseriliydi :)

  • bay b  (16.09.24 14:35:16 ~ 14:35:31)
evet acmasi kolay ne dukkan dekoru var ne sermaye gerektiriyo ne de ozel firin

  • ala09  (16.09.24 14:59:35)