Köylü amcanın çatır çatır İngilizce konuşması

Fethiye'de saklikent kanyonu var. Oraya varmaya yakın gozlemecide oturduk. Yan masamızda turistler de vardı. Yaşlı Bi amca geldi adamlarla bildiğin rahat rahat İngilizce konuşuyor. Hani daha önce yurtdisinda yaşamış vs öyle bir yaşlı amca değil. Bildiğin köylü mehmet ağa. Yani bu inkilicce işi orada anladım ki tensle mensle başa does gelecek sona are gelecek yok cümlenin zamanlar vs bunlarla Bi alakası yok. Bu köyle bunları öğrenip de dil konuşmadı ya. Tamam belki kurallı konuşmuyor ama karşıdaki de anlıyor ve cevap veriyor. Yani akademik olarak işe yaramaz belki ama yurtdışında ve basit ikili diyaloglarda demek ki kural vs simple tense vs takılmadan yardıra yardıra konuşmak lazım demek ki. Bugün bunu anladım. Siz ne diyorsunuz bu işe

turist ingilizcesi öğrenmek çok kolay. iş akademik seviyeye gelince değişiyor.

  • NowWeAreFree  (15.09.24 20:57:36)
Buna benzer bir durumla da ben karşılaşmıştım Antalyada dolmuşta. Dolmuştu bildiğin güzel konuşuyordu. Bence de bu işin okulda öğretmeye çalıştıkları işlerle alakası yok. Zaten öğretmiyorlar da.

  • dedeminhirkasi  (15.09.24 21:03:51)
Orası turistik bir yer ve öğrenmiştir. Bir de biz fazla kasıyoruz bence. Kimse bizden ana dilimiz gibi konuşmamızı beklemez.

Cem Yılmaz bir stand up gösterisinde değinmişti bu konuya. Pasaport kontrolünden geçerken " neither or lar use to be ler havada uçuşuyor halbuki visit diyip geçeceksin hepsi bu" diyor ya gerçekten öyle :))
  • rock n roll  (15.09.24 21:13:02)
Adam tarzanca konuşuyor, tarzanca konuşmakta bi şey yok yani bunu şimdi istesen yaparsın. Ben ülkemizde İngilizce konuşulmasında hata yapmaktan korkulmasını saçma bulduğum gibi turistik mekanlarda kuralsız konuşan köylüler için "Bak ne iyi konuşuyor" gazını da saçma buluyorum. İşine yarayacak kadar konuşuyor işte ama bunu sen de yaparsın yani şu yaşa gelip bu olaya hâlâ şaşırman ve bunu anladım demen çok tuhaf. Tense falan öğrenmeden makul cümle kuramazsın anca hayatta kalacak kadar iletişime geçersin, o sana yetiyorsa okay ama bu tarz konuşmayı yüceltmemek lazım

  • nundu  (15.09.24 21:34:17)
Niye konuşmasın ki? Sen üniversitede 10.defa inkılap tarihi, 20.defa türk dili dersini okurken o İngilizce konuşuyordu.

  • ferenc  (15.09.24 21:35:57)
Bu Ingilizce isini bir Turkiye cozemedi. Cozemiyor da. Olmuyor. Bu yuzden bu gibi hislere kapiliyorsunuz.

  • thetruenorthstrongandfree  (15.09.24 21:46:23)
"Yani bu inkilicce işi orada anladım ki tensle mensle başa does gelecek sona are gelecek yok cümlenin zamanlar vs bunlarla Bi alakası yok"

Bunu daha yeni anladiysan hayatında yabancı birisiyle hiç ingilizce konuşmadın demektir.
  • benarrivo  (15.09.24 22:18:52)
dil işini kesinlikle çok abartıyoruz bence de. geçimini yabancı dilde diyalog kurarak sağlayan biri olarak diyorum bunu. ingilizce konuşmayı bilmeyen ingilizce hocalarından öğrenince böyle oluyor. şimdi şanslıyız elimizde sayısız imkan ve yabancı dilde doneye erişim var. kitapta fill in the blanks yapacağına aç youtube'u netflix'i sen de dinle sen de öğren.

  • titanyum22  (15.09.24 22:56:35)
okulda, kursta ogrenilen ielts'le tescillenen ingilizce'yi kullanmak icin ancak akademisyen olmak gerek. diger turlu gereksiz.

dikkat ettiysen duyarak ogrenenlerin aksani da native speakerlara daha fazla benzer hatta istedikleri kadar egitimsiz olsunlar. cunku onlar dili 2 yasindaki bir bebek gibi duyarak, en dogal yoldan ogrenmislerdir.
  • baldur2  (16.09.24 06:42:11)
fethiye zaten ingilizlerin çok tercih ettiği bir bölge. oraya yerleşmiş olanı da çok. köylü amca için uygun ortam oluşmuş.

  • lazpalle  (16.09.24 16:34:49)