Dertleşme

15 Yıl İstanbulda calıstıktan sonra bir savunma sanayi şirketinden gelen teklifle Ankaraya taşındım. 1.5 yıl sonunda projemiz DzKK tarafından iptal edilince ilk kazıgımı yedim ve ekibi kurum içi depoartmanlara, sağa sola dağıttılar. Akşama kadar bişey yapmadan oturuyorudum özetle son aylarımda. Bu da hem vicdani olarak hem de kariyer anlamında hoşlandıgım bir durum degildi napsam diye düşünürken yabancı bir şirketten teklif aldım.

İlk yabanci firma deneyimim olacaktı, anlastık mailler uzerinden, savunma sanayi şirketinden istifa ettim , yeni sirketten resmi teklif sozlesme vs geldi bir de baktım ucret brutmüş. itiraz ettim, brut oldugu bahsedilmedigi icin. Benim de bilmem gerekiyormuş, ömrümde brüt calısmadıgımdan acıkcası ben de hic sormadım :(

Bi şekilde adamlar ben itiraz edince bakalım tekrar vs deyip bir daha da geri donmediler. Maillerime vs cevap yok. Hic profesyonel degildi. Ozetle 2.kariyer kazıgımı da oradan yedim.

Bir kaç ay işsizlik neticesinde bir kripto borsasında tekrar işe girdim gecem gunduzum kalmadı , o sırada THY den iş gorusmesi teklifi aldım, türlü testler,mulakatların hepsini gectim, İK ozellikle mezun oldugum bolumun IT dışında bir alanda olmasına sorun olamz dediler. (IT`de calısıyorum ama mezuniyetim IT dısında bir muhendislik) zaten mevcut isimden de bunaldıgım ve tum gorusmeler olumlu gittigi icin iyice yukseldim pozisyona ve sartlara derken içeridne haber geldi Üst YÖnetim imza aşamasında mezuniyetimi olumsuz bulmuş.. Haydaa 3. kazıgımı da yemiş oldum :(

Sonra tekrar köle gibi claıstıgım kripto borsasından ayrılıp ANkarada buyumekte olan bir startupa geçtim.

Şimdi işimden memmunum aslında ama çevre baskısı hissediyorum. Sanki aile cevrem vs bana hatalı kararlar almısım gibi bakıyor. (savunma sanayi şirketinden den ayrılarak baslayan yolculukta)

Özetle çok yıprandım son 1 yılda. Çevreme göre ismi bilinen, duyulmuş, ne bileyim TV lerde reklamı dönen daha iyi bir şirkette çalışıyor olmam gerekiyormuş gibi hissettiriliyorum. Oysa aslında isminden bagımsız calıstıgım yer kotu degil.

Psikologa anlatacaklarımı buraya yazdım. Okuduysanız varolun.

Varsa verecek aklınız seve seve okurum. İnş cesaretimiz toplarsam bi psikologa giderek anlatacagım hissettiklerimi muhtemelen çözmem gereken bir durum bu.

bence bir sorun yok, çevrenizin gereksiz mobbinglerini fazla ciddiye almışsınız.

  • biravekahve  (15.09.24 17:04:56)
tek söyleyeceğim keşke işlerin kendisine harcadığın eforun yüzde birini ben nerdeyim, napıyoruma harcasaydın. normalde kendini yıpratma haksızlık etme kendine derdim ama yaşadıklarına bakılırsa çevrendekilerin o beklentide olması normal.

  • buenosdias  (15.09.24 17:11:34)
sürekli "kazik" yemissin gibi bir durum yok. su victim psikolojisinden kurtul önce.
özellikle ikinci durumda senin hatan var. birinci olay tamamen sans yani size kazik atan kim ki? proje iptal olmasina ragmen sizi kovmamislar, baska departmana yerlestirmisler. bence bir ne yapmak, istiyorum, ne alanda calismak istiyorumu düsünün ardindan ona göre is aramaya baslayin.

  • robert bosch  (15.09.24 17:44:29)
Sozlesme gelmeden sartlari okumadan acele bir sekilde istifa etmen senin hatanmis acikcasi. Digerleri de acikcasi herkesin basina gelen seyler. Kurban psikolojisinden cik.

  • hot potato  (15.09.24 17:48:35)
robert bosch çok net ve doğru söylemiş, biraz silkinip kendine gelmen lazım gibi duruyor.

  • Bruce  (15.09.24 17:57:23)
Ne birincisi ne ikincisi kazık. Is hayatında patlayan proje vs hep olur, buna alışmak lazım.
Bir de kontrat olmadan istifa etmek sizin hataniz. Brut mu net mi diye sormamak da.
Bence ciddi kafaya takacak bir durum yok yani. Kazık dediğiniz misal sizi müdür yapacağız vs diyip sonra bir anda işten çıkarma ile olur. Bu duyuruda ne is yeri ahlaksizliklari gördük ama burada böyle bir olay yok.

Bence de silkinmek +1
  • logisticsmanager  (15.09.24 18:37:52)
hayat yedigin kazıkların toplamıdır. tecrübeyi parayla satın alamazsın. güzel tecrübeler kazanmışsın. bunalım takılmayı bırakıp ileriye bakıcaksın daha dikkatli olacaksın. hatalarını tekrar etmeyeceksın bu kadar basit. psikologluk bi durum yok abartma

  • Zetnikov  (15.09.24 19:53:13)
Benim mottom kariyer mariyer cevre bakisi hepsi fasa fiso, aldigim paraya ve yatirimlarima, kendime kattigim degere ve skillere bakarim. Erken emekli olup hayati yasamaya odaklanirim.

  • The_Lollok  (15.09.24 20:54:46)
zetnikov +1000

herkes batıyor çıkıyor bu hayatta, hepsi normal, hepsi tecrübe. sen hatayı etrafındakilere her şeyi anlatarak yapmışsın anladığım kadarıyla. elalemin ağzı torba değil büzesin. hiçbirinin bir şey bilmesine gerek yok.
  • titanyum22  (15.09.24 23:47:39)
insanların ne dediğini fazla ciddiye alıyorsunuz. şimdiye kadar yaşadıklarınızın hepsi olumsuz da olsa birer deneyim. anladığımn kadarıyla gençsiniz. çalışkansınız bu gidişle başka bir dolu fırsat daha elinize geçer. milletin ne dediğine bu kadar odaklanarak hayatı kendinize zehir etme modunuz yüzünüzden evet bir psikolog yardımı alabilirsiniz.

  • iwillsee  (16.09.24 12:40:51)