Çocuğa çocukluk yapması için her yerde izin verilmeli mi?

Benim büyük teyzem bizi çok şımartırdı. Kendisi hiç evlenmedi ve çocuğu da yok. Ona rağmen öğretmen olduğu için gençlerle ve çocuklarla arası da çok iyiydi. Ailede de hemen herkes okumuş olsa da en bilgilimiz oydu.

Kuzenlerim ve benim yetiştirilirken belli kurallarımız vardı. İşte çocuk oynar koşturur ama belli yaramazlıkları yapmazdık evimizde veya dışarıda.

Ama iş teyzeme gidildiğinde değişirdi. Aman yapsınlar bırakın karışmayın, aman döksün ne olacak, aman duvarları boyasın ne olacak, aman koltukları kalemle delsinler canım ne olacak... yok ebesinin nikahı artık yani teyze!

Evinin tüm duvarları sticker, dövme, ruj, boya kaplıydı.

Şimdi ben çocukların oyunla büyüdüğünün bilincindeyim ve onlara alanlar açılmalı ama bence bu belli sınırlar içerisinde olmalı. O yüzden teyzemin davranışlarına çok katılmıyorum. Önceki duyurularımda yabancı çocukları ile bizim çocuklarımız arasındaki farkları sormuştum. Sanırım bu tarz şımartmalar çocuklar için yanlış oluyor. Teyzemin davranışını savunan var mı mesela duymak isterim.

Gel gelelim bu konu nasıl ortaya çekti, geçenlerde eşimin ailesini çağıralım dedik bayadır da misafir ağırlamıyoruz ayıp oluyor o yüzden yetişkin, çocuk falan herkesi çağırdık.

Her şey güzel çocuklar biraz canavar ama yine de tahammul sınırlarımız içinde oynuyorlar falan sorun yok.

Tutturdular eşimin tuvallerini gördüler biz de resim yapıcaz.

Allah! Eşim de bu anı bekliyormuş!

Hemen ayarladı salonun ortasında çocuklar boyalara girişti ikisi birden bir tuvalde çalışıyor. Eşim onlardan daha mutlu falan...

Neyse buraya kadar sorun yok ama tahmin edildiği üzere cozurttular, halıyı boya yaptılar, üstlerini boya yaptılar, iş koltuklara da gelecekti az kalmıştı. Eşim de diyor ki boya olsun ne olacak aman sizden değerli mi.

Neyse dedim laf etmedim bir yandan ailesi kızıyor zaten kızım ne resmi salonun ortasında diye ama eşimden destek aldılar bir kere...

Neyse iş çığırından çıkınca azar, ağlamalar, istiklal marşı ve kapanış ile konuyu kapattık uyudular falan çocuklar zaten.

Bugün eşim yarım kalan tabloya bakmış diyor ki ya ne güzel yapıyordu çocuklar keşke karışmasalardı. Ben de dedim ki çocuklar resim yapsın yapmasına da, resim yapılması için hazırlanılan bir yerde yapsınlar, salonda değil. Ayrıca sen neden kurallarını çiğniyorsun dedim.

Ne olacak canım ortalık batarsa batsın silinir falan dedi. Ayda yılda bir geliyorlar eğlensinler işte çocuk ne yapacak başka falan dedi.

Ben de bu düşüncesinin yanlış olduğunu, çocukların belli kurallar dahilinde yetiştirilmesi gerektiğini, kuralsızlık tanınacak da kuralsızlık lüksünü kullanabilecekleri bir ortamda bu hakkın verilebileceğini falan söyledim ama eşim bir yerden sonra çok uzattığım için dinlememiş olabilirsdfjdg şaka bir yana dinliyor ama nedense ona karşıt görüşte olduğumda üzülüyor sessizliğe bürünüyor.

Şimdi bu aramızdaki fikir ayrılığı, zaten uzak olduğum çocuk yapma konusunda beni iyice uzaklaştırdı.

Bu konuda sizce benim mi kendimi geliştirmem lazım yoksa eşimin mi? Bu konunun sizce "doğrusu" var mı yoksa herkes kendince haklı mı?

Bu arada duyurularımı unutmayan kitle için ufak not; siz daha hesap kitabı halledemediniz ayrılsanıza ne cocugu... demeyin biz o konuyu ortak hesap planını hayata geçirdikten sonra çözdük neyse ki. Çocuğu da yakın zamanda düşünmüyoruz hatta belki hiç... ama nedense bunu yoğun bir şekilde sorguladığım bir dönemdeyim.

Başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde yapılan her şeye tamamım ben ki çocuklardan ve çocuk aktivitelerinden nefret eden biri olarak söylüyorum bunu ortalık batmış falan önemli konular değil temizlenir.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (14.09.24 21:18:11)
Kurallar olmalı. Her istediğini yapmasına izin verirsen şımarık bir insan olur, zorbalık yapar. Zarar da verir, zarar da görür.

  • rock n roll  (14.09.24 21:20:36)
Hayır verilmemeli.

  • NowWeAreFree  (14.09.24 21:28:25)
@ Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet, yani bunun bir sınırı olmamalı mı mesela "sibel alaş - adam" şarkı klibi gibi boyaları da saçsınlar o zaman ne olacak ki eşim bişey demiyor?

çıkmıyor da boya ayrıca da neyse mala o kadar kıymet vermiyoruz benim derdim çocukların şımartılıyor oluşu ve kuralsız yetiştiriliyor oluşu.

o zaman bırakalım fırlatsınlar boyaları tuvale, halıya, koltuklara, tv ye falan... sonra da salonu sergiye çıkartırız nasıl fikir?

bunun bir sınırı veya yeri olması gerekmiyor mu? atolyemiz vardır etkinlik yaparız, gelsinler yıkansınlar isterlerse boyayla sorun değil. ama salonun ortasında yapılacak şey mi yani.

eşimdeki bu aşırı "ne olacak canım onlardan değerli" mi şımartmalarının altında ne yatıyor acaba bir yandan da onu düşünüyorum yani küçükken çok baskılanmış da sanki bunu ben gelecekteki nesillere yaşatmıycam... demiş gibi bir hali var gibi ama öyle bir çocukluk yaşadığını da zannetmiyorum.

başka bir yandan da aşırı evhamlı kadınlardan olmadığı için de mutluyum rahat olduğu için. (en azından bu konuda diyeyim) aradayım yani.
  • ananiyimioguz  (14.09.24 21:29:41 ~ 21:32:07)
Hocam özet gecer misin

  • Zetnikov  (14.09.24 21:32:02)
Çocuksuzum, çocuk istemiyorum, laf dinlemeyen çocuklar evimi alt üst etse muhtemelen sinirlenirim ama ses edemem.

Ama, kurallı büyüyen çocukların da ara sıra kontrolü bırakıp oynamaya/şımarmaya bırakılacağı yerler olur. Çocuksuz cool teyze/halalar, serseri dayılar, büyük kuzenler bunun için var. Eşiniz de çocuk büyütürken ayda yılda bir gelen yeğenlerine yaklaştığı kadar gevşek olmayacaktır eminim.
  • kobuzchu kiz  (14.09.24 21:32:45)
Oğuz Bey, senin her sorun niye bu kadar uzun? Gerçek hayatta yeterince ve içinden geldiğince konuşamıyor da buraya dökülüyor gibisin.

  • potasyum bebek  (14.09.24 21:33:39)
@ Zetnikov, misafir çocuk geldi, salonda yağlı boya yaptı, ortalığı dağıttı, durdurduk ama eşim devam etmeleri gerektiğini, ortalık batsa da ne olacak canım.. diye savunduğunu ve bunun doğru olup olmadığını soruyorum.

@ potasyum bebek, gerçek hayatta da bazen baydıracak kadar uzun, yavaş ve sakin konuşurum. ayrıca yazmayı seviyorum keşke bu enerjimi daha anlamlı şeylere yönlendirebilsem :3

youtube da inceleme videoları çekiyorum bazen. milletin 15-20dk da anlattığı ürünü 2 saat incelemişim, bana göre normal, kimi allah razı olsun çok detaylı olmuş diyor, kimi de 2 saat kim dinleyecek bunu mk özet geçsene diyor. zevk meselesi diyelim.
  • ananiyimioguz  (14.09.24 21:33:57 ~ 21:56:52)
Sen yazmayı seviyorsun da okuyan iki paragraf sonra bayılıyor hocam, yazmakta pek iyi değilsin. Barbell squat yaparak bu enerjini atabilirsin, hem sana hem başkalarına yararı olur.

  • potasyum bebek  (14.09.24 21:39:53)
Abi neden agresifleşiyorsun ki sordun söyledik işte ben bi mahsur görmüyorum sen görüyorsan yaptırma, neden sana hak vermemiz gerekiyormuş gibi cevap veriyorsun ki? Ayrıca ben sana sen haksızsın da demedim ben olsam böyle yapardım diyorum, neden böyle yaptığımı da sana gerekçelendirecek değilim, ha duvarı boyadı diye 15 sene sonra caddede makas ata ata yol alan bir hödük olursa bu duvarı boyamasına izin verdiğin için olmaz ama emin ol, şımarık bir yavşak olmak için çok başka parametreler gerekiyor.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (14.09.24 21:43:24)
@ potasyum bebek, yazmakta iyi değilim diye yazmayı neden bırakayım ki, en fazla beni görünce okumazsın yani.

Ayrıca hayırdır yani juriye eser mi sunuyorum? Ve de o kadar değerli vaktin varsa burada ne işin var?

@ Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet, :D bişey demedim yahu sonuçta farkı bir görüş için sordum ve pekiştirmen için öyle yazdım. daha doğrusu kendimin pekiştirmesi için.
  • ananiyimioguz  (14.09.24 21:45:43 ~ 21:58:06)
Agresif misin hocam sen? Ben sana vaktim çok değerli, bir daha yazı yazdığını görmeyeyim, sakın ha, cıss falan mı demişim? Fikrimi söyleyip öneri verdim. Koskoca sitede cümle yazmaya korkar olduk alınganlar yüzünden ya.

  • potasyum bebek  (14.09.24 22:10:49)
Belirli bir cerceve icinde eglenmesini ogretmek gerekir cocuga. Tabi ki dogasi geregi her buldugu firsatta bu cerceveyi genisletmeye calisacaktir ama cok da despot olmadan, sebebini de aciklayarak yine o cercevede tutmakta fayda var.

Diger turlu tamamen ozgur birakinca (simartinca) ilk etapta sanki daha mutluymus gibi gozukseler de yaptigi sey hicbir zaman yetmeyip hep daha aşirisina kacma egilimleri oluyor. (Salonun ortasinda tuvalde resim yapmak fazlayken bir sure sonra yetmeyip once kendilerini sonra halilari boyamalari gibi. Sira koltuklara gelmisken birisi frene basmis allahtan. Cunku koltuktan sonrasi da duvarlar ve televizyon diye gidecektir.)

Otorite aslinda cocugun ihtiyaci olan ve istedigi bir sey. (Otorite kizmak degildir bu arada)

Kendi gozlemlerim bu yonde. Danke
  • brkylmz  (14.09.24 22:27:01)
@ potasyum bebek, hmm millete sataşıp sonra da "ya amma alıngansın ha" diyen adam eksiğimiz vardı tam da, hoş geldin diyelim artık yeni mi geldin birinin mi yedeğisin bilmiyorum da belli ki bir kuyruk acın var yeresin gelmiş.

hatta dur ya sürekli sacma sapan soru acan son trollerimizden birisin kesin nick in dilimin ucunda da hatırlayamadım. "ben nasıl biriyim sizce :))))" gibi şeyler açıyordun o sen değil misin?
  • ananiyimioguz  (14.09.24 22:51:36 ~ 15.09.24 02:35:27)
Gercekten korkunc bir zihniyet, cocuktur iste ne olacak yapar, yapsin kafasi. Oldu olacak biraksaydiniz tv'yi falan da boyasalardi, cocuklardan degerli mi canim, yarisi yagli boyali bir ekran olacak alti ustu. Neyse, cocuga normal bir birey gibi davranmayan her kafa sikintilidir bence. Cocuklar korumaya muhtac, ve yaptiklarindan her zaman sorumlu tutulamayacak canlilar evet ama bu bizim onlara gercek hayatin disinda bir alanlari varmis da orada dilediklerini yapabilirlermis gibi davranmamizi gerektiren bir durum degil. Koltuklara gelmeden haliyi boyamalarina esinizden once ebeveyinlerinin izin vermemesi gerekirdi. Yani bunu kisaca anlatmak mumkun degil, medeniyetin ve bilincli, sorumluluk sahibi cocuk yetistirmenin on sarti bunlar. Bilimsel olarak da bu yonde okumalar yaptigimi hatirliyorum ama su an kaynak veremeyecegim ne yazik ki.

Ayrica adama uzun yaziyor diye laf edip, duzgunce cevap alip, inatla ders vermeye kalkmak, bir de uzerine adami azarlamak da kucukken nerede susmak gerektigini ogrenememis/ogretilmemis biri gibi, basliga guzel bir ornek bence.
  • bosver nicki  (14.09.24 23:23:56)
Verilmemeli. Tam olarak eşin ve teyzen gibileri yüzünden bu ülkeye hiç dönesim yok. Bir tek Türk ve Arap ailelerin çocukları çocukluğunu yaşamalı. Diğer milletten olan çocuklar, çocuk değil.

Uçak yolculuklarında insanları rahatsız eden uçakta bile koşturan yine ya Türklerin ya Arapların çocukları.

Biz ailelerimizden böyle görmedik şahsen ya. Yeni nesil anne, babalar böyle. Çocuk onlar...Sonra bu prens, prenses çocuklar hayvanlara işkence ediyor, toplu taşımada kadınları taciz ediyor. Çünkü adama sınırı olmadığı öğretilmemiş. Her şey ona hak.
  • Kahvedesu  (15.09.24 09:08:15)
Bir de, anne ve babalar çocukları özgüvenli olsun istiyorlar ama özgüvenin ne olduğunu bilmedikleri için de çocuklarını aşırı serbest bırakıyorlar. Sanıyorlar ki, çocuk istediği gibi davrandığında, istediği gibi konuştuğunda özguveni gelişir. Böyle olunca da terbiyesiz ve saygısız insanlar yetişiyor. Hata yaptığında özür dilemeyi bırak hata yaptığından haberi olmuyor. Saygısız konuştuğunda büyükleriyle falan anne ve baba gülerek karşılık veriyor.Sonra zorba bir insan ortaya çıkıyor ama bu çocuğun suçu değil.

  • rock n roll  (15.09.24 09:43:58)
Paragraflarca yazip kendini tekrarliyorsun surekli. Amlatimi iyi olmayan insanlar uzun uzun yazinca hic cekilmiyor maalesef. Eminim anlatimin guclu saniyorsun ama degil.

Soruya da cevap vereyim. Gerci sonlara dogru okuyamadim ama teyze cocuk sevdasiyla olup bitmis uzuldum kendisine. Kimi cok isteyene iste kismet olmuyor bazen. Icinde kalmis cocuk. Ondan oyle davraniyor bence. Koca da hayatinda ev mev toplamamis biri gibi geldi bana. Ev dagilsa nolur ki onun icin diye dusundum. Cocuklara sinir konulmali
  • Kittie  (15.09.24 10:36:42)
Ortak yaşam alanlarında nasıl davranılması gerektiği, diğer insanların yaşam alanlarıyla kendine ait yerlerde sergilediğidavranışların farklı olması gerektiği, başkalarının bazı şeylerden rahatsız olabileceğinin bilinmesi gibi şeyler öğrenilen durumlar.

Bunları hepimiz öğrendik. Böyle yetilerle doğmuyoruz. Birinden bu davranışları öğrenmemiz gerekiyor.

Çocuğa bunları öğretmemek gelecek yaşamında yetişkin bir insan olduğunda yine onu zor durumda bırakacak.

Ben şaşırıyorum bazen, en temel, makul davranış kalıpları çocuklara verilmeyebiliyor. Çocuklar ve gençler nerde nasıl davranması gerektiğini bilmiyor. Çocuk oldukları için bu davranışlar bir şekilde tolere edilebiliyor ancak gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde edilmeyecek.
  • akhenaten  (15.09.24 11:07:40)
@ Kittie, inan gece gece hiç özenerek yazmadim ama zaten iyi olmak zorunda da degil, okumak zorunda da degilsin, cevap vermek zorunda da degilsin. Bunun 5 katı yazdığım yazıların okunup cevap verildigi duyurularım var. Anlatimim mukemmel demedim hicbir zaman ama okunduguna göre "of igrencim asla yazi yazmamaliyim" da demedim. Niye sorunun disina cikip baska seylerle geliyorsunuz anlamiyorum ben 11 yıldır burda iyi kötü yazip çiziyorum ilk duyurum değil ki.

Koca dedigin benden bahsediyorsun sanirim, evi ben toparladim ayrica yemekleri de ben hazirladim çünkü esimin işi uzadi eve misafirlerden sonra geldi. Onu da belirteyim de hazir gaza gelmiş yererken bir yerde durursun beli -_- Ha yok çocuklarin babasindan bahsediyorsan o da sacma bulan taraftaydi zaten.
  • ananiyimioguz  (15.09.24 13:21:24 ~ 13:23:54)