Yaşlılar daha mı kirli?

Ellerimizi güzelce yıkadığımızda bile aslında %100 bir temizlenme olmuyor. Hep bir miktar bakteri kalıyor.
Örnek vererek sormak gerekirse eğer; biri 70 diğeri 10 yaşında iki kişinin başka biri tarafından aynı şartlarda yıkandığını düşünürsek (yaşlı veya çocuğun kendini yıkama becerisinin zayıf olma ihtimalini yok ediyoruz) çocuk olan daha mı temiz olur?

yaşı 10 vermekteki amacım gençliğe ve bunun sonucu daha az bakteri ile temas etmiş olmasına vurgu yapmaktı. 10 yaş yerine 20 yaşında yüzey alanı yaşlı kişi ile eşit olan biri de düşünülebilir

Olabilir yüzey alanı daha fazla.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (13.09.24 16:04:49)
bakteri her yerde var. bir kısmı da iyi bakteri.

yaşlılardaki bez salgılarının da düşük olduğunu hesaba katmak gerekir. sebum üretimi daha düşük. çocuk daha çok terleyip, daha sık ölü deri döker sanki.
  • janderzel zartanyan  (13.09.24 16:11:59)
Neden, nasıl böyle bir şey olsun ki? Olabilir belki, ama siz nereden yola çıkarak bunun olabileceği üstüne düşündünüz ki?

Konu hijyense böyle bir şey olacağını sanmam, siz sanırım yaşlılık lekeleri, elastikiyetini yitirmiş ten ve daha az bakımlı bir görünüş sebebiyle böyle bir hisse kapıldınız. Yaşlıların 10 yaşında çocuk ya da 20 yaşında bir genç gibi çakı gibi görünmesi elbette daha zordur ancaj hijyenik anlamda böyle bir fark olmasa gerek.
  • akhenaten  (13.09.24 16:13:30 ~ 16:14:35)
Hijyenik anlamda yaşlılar daha temiz. Eskisi kadar terlemez ve kötü kokmazlar, vücutları yağ da üretmez ve ölü derileri de azdır. Sırf görünümleri güzellik açısından daha az çekici diye böyle bir düşünce oluşması üzücü. :/

  • potasyum bebek  (13.09.24 20:04:08)
yaşlı insanların güzellik açısından daha az çekici olması üzerinden böyle bir şey düşünmedim. Sonuçta hepimiz yaşlanıyoruz
Demek istediğim; %100 hijyen mümkün olmadığı için insan vücudunda temizlenmeye rağmen yıllar içinde bir kısım bakteriler birikebilir mi?

  • squidward  (13.09.24 20:59:51)
tanıdığım bildiğim yaşlıların çoğu wcden çıkınca elini yıkamıyor, ölenler dahil. dediğin konuyu bilmiyorum ama pis saysan iyi olur.

ben bunu kendi deneyimimle sınırlı sanırken (malum, pek konuşulan konular değil) seneler önce şu temizlik yarışması yapan kadir'in programına katılan bir kadın görmüştüm. kadın evine yaşlı bir akrabasını almış, çocuğu dizanteri olmuş. meğer o yaşlı akrabası wcden çıkınca elini yıkamıyormuş, evdeki çocuğun dizanteri olmasına sebep olmuş. kadın o günden beri temizlik hastası olmuş. yani anadolu irfanı burada da bizi buluyor sayın seyirciler.
  • titanyum22  (13.09.24 21:59:18 ~ 21:59:42)