Garip bir Schengen sorusu

İtalya'da öğrenciyim, ilk yıl bitti. Oturma iznimin süresi ilk başta bana verilen vizeden daha kısa. Şimdi oturma iznine başvuracağım, İtalya oturma iznine başvurma kağıtları ile bildiğim kadarıyla diğer Schengen ülkelerine gitmek yasal değil. Vizem daha uzun olduğu için vizem varken diğer ülkelere gitmekte sorun olacağını sanmıyorum ancak diyelim ki vizem 1 Ekim'de bitiyor. 1 Ekim'de İtalya'ya geçsem olur mu? Yoksa 1 gün önceden mi geçmeliyim?

Anlamadım.

1. Vizemiz var, öğrenci olduğumuza göre D tipi Multi olduğunu düşünüyorum
2. Oturum izninin süresi nasıl vizeden kısa? vizeden kısa oturumu Vize varken vermezler, burayı anlamadım. Bir süre için hem vizeli hem oturumlu olabilirsiniz o ayrı ama oturumun sonu vizeden uzun olur.
3. "İtalya oturum iznine başvurma evrakları" bu ne demek? hangi evrak?
4. Teoride 1 ekimde geçseniz olur bu bir sorun değil ama 1 ekimde bu süreç içinde henüz tekrar vize/oturum almadıysanız ülkeyi terketmeniz gerekir. Oturum sürecinde bile olsanız bunun için schengende bulunabilmek için yine D tipi vize almanız gerekir o süreyi cover etmek adına. Başvurdum ben diyip vizesiz, oturumsuz süre geçiremezsiniz.
  • wallcan  (13.09.24 13:33:47)
@wallcan
1. Evet, multi D.
2. Vize 12.5 aylık, oturum izni de yaklaşık 11 aylık. Oturum iznini zaten maksimum 12 aylık veriyorlar, neden 12.5 aylık vize vermişler derseniz onu bilmiyorum. Oturum iznini neden daha kısa verdiler derseniz maksimum sağlık sigortası süresi kadar verebiliyorlarmış, sağlık sigortasını 1 yıllık alıp biraz erken başlatmıştım, o yüzden 11 aylık verdiler diye tahmin ediyorum.
3. Oturum iznini yeniletmek için başvurduktan sonra başvuru yaptığınıza dair size belge veriyorlar. Bu belge ile Türkiye'ye dönüp tekrar direkt İtalya'ya giriş yapabiliyorum, ancak bu belge ile Schengen'e geçmem yasal değil.
4. Vize bitmeden Schengen'de birkaç gün tatil yapmayı planlıyorum, vizenin bittiği gün İtalya'ya geçmeyi düşünüyorum. Aslında vizenin bittiği gün x ülkesinden İtalya'ya geçecekken x'te kontrol olsa problem olur mu onu merak ediyorum.
  • ted  (13.09.24 14:53:00 ~ 14:54:06)