Bu insana ne yapılabilir?

Merhaba, bir tanıdığımız var. İşsiz kaldığı için herkesi tehdit ediyor. Anne babasının evini istiyor. Kardeşinin durumu iyi ve parasını, arabasını istiyor. Mala zarar vermekle veya öldürmekle tehdit ediyor. Eşini de yine öldürmekle. Mesajla rahatsız ediyor cevap vermeyince eve gelip bağırıyor, tehdit ediyor. Hepsi çok huzursuz hiç birinde psikoloji kalmadı. Bir yandan da şuana kadar dışarda kimseyle tartışmış biri değil. O yüzden sadece korkutmak olabilir amacı.

Savcılık kararı ile hastaneye yatırabilirler ancak çıkınca daha kötü olabilir diye korkuyorlar. Sosyal hizmetlere şikayet edilse azıcık yatar yine bela olur diye düşünüyorlar. Kısacası kimse risk alamıyor. Bu süreci nasıl atlatsın bu insanlar? Başına gelen tehdit edilen vs oldu mu neler yaptınız?

issizlik ve parasizlik insana her sey yaptirir.

Korkacallari kadar zarar veriyorsa yapsinlar onlar da bir sey, ev tutup, cebine harçlik koyup idare etsinler.

Ya da ana babasi "oglum gel bize tasin" desin.
  • Yourcousinmarvinberry  (12.09.24 19:59:02)
Gel bize taşın biz bakarız diyorlar. Ancak ev vermenin sonu yok, sürekli bir şey isteyecek sonrasında da. İnsanlar evini verirse emekli maaşları ile kirada oturamazlar.

  • mysticriver  (12.09.24 20:02:14)
çok tepki alacağım muhtemelen, o yüzden linçleri ameliyatlı yerime gelmeden alayım .d

sağlam bir sopa çözer bu işi.
ama gerçekten "sağlam" cinsinden.
şöyle çene kemiğinden ve ekleminden iki farklı yerden kıracak,
iki kaval kemiğini paramparça edecek cinsten.
ya da diz kapaklarına çalışabilirsiniz.

şaka falan yapmıyorum bu arada.
dayağı en üst sınırdan atacaksın bazen ki, karşı taraf yediği b.kun farkına varsın kan yürüsün beynine.
korkmayın bu arada, sadece lafta o size "bela" olma işi.
dışarıya bu güne kadar bela olmayı geçtim, en ufak laf edememiş kişi size sittin sene bulaşamaz.
  • thedepressed  (12.09.24 20:06:35 ~ 20:07:25)
Sürekli bir sey isteyecekse onun cani ek$ili çekmis.

Kalsin sokakta, akli basina gelir, zaten issizmis de ev sahibi onu kovar yakinda.

Olan arada baska insanlara oluyor tabii ama burnunun sürtünmesi sart.

Ailenin durumuna bakilirsa sahis simarik buyutulmus, yaygara koparmasi belki de bu yuzden. Kliniklik falan bir durum yok yani bu tarz durumlar karakteristik olur genelde.
  • Yourcousinmarvinberry  (12.09.24 20:08:47)
Şımarık büyütüldüğü doğru. Asgari ücretli bir işe girebilir geçici olarak. Kalifiye bir eleman değil zaten.

  • mysticriver  (12.09.24 20:12:51)
Psikolojik sorunu yoksa pek birşey yapamaz.Dışarda kimseyle tartışmayan birisi korkak olur ancak; kendi ailesine gücü yeter. Bu kişiyi çok korkutacak birşey yapmanız lazım ama çok korkacak yoksa geri adım atmaz.

  • komando kani var bende  (12.09.24 20:20:17)
Psikolojik sorunu ailesine, eşine takıntı yapması. Öfke problemi var yine sadece onlara. Polise şikayet etseler bir gece nezarette yatsa acaba çok korkar mı?

  • mysticriver  (12.09.24 20:25:25)
belirli bir yaştan sonra kişilik ancak travmayla değişir. sopa diyen arkadaşa katılıyorum ve ben de şaka yapmıyorum.

eski üst komşumun oğlu böyle bir tipti. ortaokulda kavga etti diye okuldan almışlar, 30 yaşına kadar askere gitmemek için dışarıdan okudu ve tüm hayatı yatarak geçti. sürekli para için babasına bıçak falan çekiyordu. şimdi ne halt yedi bilmem ama bu ülkede gerçekten hayatı boyunca höt denmeden kazık kadar olmuş epey adam var ve bunlar ancak ve ancak dayakla adam olurlar. başka çare yok.

edit: polis onu nezarete atmakla falan uğraşmaz. canını yakmanız şazım, başka şeyden korkmaz.

edit2: bu adamı niye evlendirip el kızının başını yakarsınız ya...
  • titanyum22  (12.09.24 20:26:28 ~ 21:00:02)
ortada bir miras kavgası var. bu arkadaşın hakkı yenmiş. öyle işsiz kalmakla dellenmez kimse.

bu süreci buna göre atlatsınlar.
  • yurtsuz john  (12.09.24 20:34:41)
bizim akraba evini taşıdı ondan habersiz. adresi de mahkeme kararıyla gizlediler. uzakta zannediyor ailesini, halbuki aynı şehirdeler ama bilmiyor.

bir tek ben konuşuyorum o da şöyle gelişti, bi durum vardı onun için beni araya koydular. telle konuşmaya çalıştım bunla. korkunç geldi ilk önce asla laf anlatamam zannettim. sonra sakin kaldığı yerlerde verdim telkini. aklına yatacak şekilde sıraladım kabullenmesi gereken gerçekleri.

işte anan babam yaşlandı artık, onlara da bakıcı aranıyor falan.. senin yerinde olmak isteyen binlercde genç var, ne güzel özgürsün. hayat çok tatlıü kazandığını yemek gibisi yok ve buna benzer şeyleri sakinleştikçe anlattım. bence iyi geliyordu bunlar ona ve her kapatışımızda iyiki sen bari varsın yenge diyordu bana. tabi numarasız hattan arıyordum onu.

ama hiç belli olmuyor yine krizr girip, asıp kesmek tehditleri yağdırıyordu. orda dinlenmesi telkinin veriyordum. evet bunu görüyordum çünkü aşırı yıprandığı ve yorulduğu dönemlerde geliyordu bu krizi.

bence bir rehber bulun sizde ve konuşsun onla sürekli. bu tanıdığım en son benimle girdiği işi ve almak istediği arabayı paylaştı. ve ailesi diyor ki, keşke hiç ummazdık.
  • geveze yazar  (12.09.24 20:54:08)
dayak +1

şımarık büyütüldüğü belli. ailesinin yapacağı en fazla yeni bir iş bulma konusunda yardımcı olmak. evli barklı eşek kadar herif bir zahmet başının çaresine baksın. bu zihniyetle nasıl ev geçindirecek nasıl çocuk büyütecek? allah eşine sabır versin çünkü sorumluluk nedir bilmiyor belli ki.
  • candide  (12.09.24 20:57:46)
@titanyum22, Evleneli çok oluyor. O zaman böyle değildi. Hep ailesine asiydi ama tehdit vs yoktu.

@geveze yazar, Rehber olan kişiler de akıl verince uzaklaşıyor. Belki de doğru rehber henüz bulunamadı.

@candide, Ailesi iş bulma konusunda çok çaba gösteriyor. Ama iş bulduğunda da maddi istekleri biter mi bilmiyorum. Ama en azından kafası dağılır o kesin.
  • mysticriver  (12.09.24 21:09:36)
evet düşünüyoruz arbre. bu adam gibiler hayatta hiç canları yanmadığı için bu kadar kolay tehdit savurur. özlerinde korkağın ödleğin önde gidenidirler. hiç şaşmaz. sonuna kadar da dediğimin arkasındayım. süt dökmüş kediye döner bir kez canı yansa. bir daha o acıyı hissetmemek için dünyanın en düzgün adamı olurlar.

  • titanyum22  (12.09.24 22:35:11 ~ 22:36:01)