master ve is

selam dostlar,

4 senedir alamanya'da yasiyorum/calisiyorum ve bunun son 2 senesinde de hem master yapiyorum hem de calisiyorum.

bu sürecte bir de is degistirdim ve gül gibi rahat isimi birakip cv'de iyi duracak diye baska bir sirkete daha aza da razi olarak gectim.

calistigim is normalde iyi olabilir ama okuyan biri icin hic iyi degil cünkü cok fazla yenilik var. rutin yok. sürekli basimdaki müdür, takim arkadaslari ve birlikte calistigimiz müsteriler, yapilan isi scope u standardi vs her sey sürekli degisiyor.

üstüne okulda sürekli bir sey ögrenmek ve okulda da her dönem derslerin, hocalarin dogal olarak degismesi bana kafayi yedirtmek üzere. yeni dönem basliyor ve yeni siniflari bulmak bile mental olarak büyük bir zorluk gibi geliyor. ruh gibi geziyorum.

okul ve is ayni anda cok kötü gidiyor. is yerinde kötü feedbackler aliyorum ve derslere de gidemedigim, sinavlara calisamadigim icin derslerden de kaliyorum.
bu arada neredeyse her sey almanca. almancam kötü degil ama sonucta cevremde herkesin anadili almanca ve onlara yetisemiyorum tabii ki.

toplamda 5 ders ve master tezim kaldi. bu is yerinden mutlaka cikicam. masterim bitsin masterli biri olarak yeni yere geceyim diyordum ama gercekten dayanamiyorum.

Ne yapayim? ortada teklif falan yok ama arasam iyi kötü bisiler bulurum diye düsünüyorum
a) isi birak, okulunu bitir yeni ise masterli ama issiz olarak basvur
b) yeni ise su anda gec masterina orada devam et
c) sosyalliginden, akil sagligindan biraz daha kis ve masteri bitirip, hem masterli hem de hali hazirda isi olan biri olarak is ara.

c sikki iyi gibi görünse de bu sirketteyken tanistigim insanlarin beni salak, dikkatsiz, tembel sanmalari gibi gelecege yönelik büyük bir dezavantaj olusturuyorum aslinda.

kafam corba. önerilerinizi bekliyorum.

Master'ı ne için yapıyorsun, amaç ne? Ne açıdan olmazsa olmaz? Bitmese ne olur? Bunların cevabı önemli.

Buradan bakınca gerekirse master ötelensin diyorum çünkü işsiz kalmak daha büyük sorun olsa gerek.
Zaten iş işte aranır ama program sana çalışmayı uygunsuz hale getiriyorsa master ya da iş arasında seçim yapman gerekebilir.

Master'ı daha iyi iş için istiyorsan mevcut iş tecrüben de en az o kadar geleceğini etkiler.

Yeni işi seçerken daha az çalışmak zorunda kalacağına nasıl emin olabilirsin onu da bi düşün, downgrade mi olacak? Master bitirince iş garantin olacaksa downgrade kabul edilebilir ama aksi durumda riske atmaya değmez. Mevcut işin cv de iyi duruyormuş, düşüş görünür olacak muhtemelen.

Hasılı, master'ı uzat gerekirse ertele. Master yapma amacın kariyerse, master için mevcut kariyerini niye sekteye uğratasın?
  • Bruce  (12.09.24 15:35:57)
isin ne, master ne üzerine, bunlari da yazsaydin keske.

  • Yourcousinmarvinberry  (12.09.24 15:48:02)
is saatinde parkta salincaga da binsen, nukleer fuze de tasarlasan haftada 20 saat ders disinda bir seyle ugrasacaksin. isin niteligi derslerini neden etkiliyor o kismi anlamadim. zaten almanya'da is saati disinda kimse kimseden bi sey istemez.

yeni is mantigini anlamadim.
  • bohr atom modeli  (12.09.24 16:04:02)
Statunu tam bilmeden yaziyorum.

Normalde iyi bir is > Master. Yalniz yurt disinda yasiyorsan, ismin Turkce ise, CV'nde yasadigin yerden alinmis bir master diplomasi olmasi cok fark yaratir. Dunya kadar insanin onune gecersin.

Ben olsam yeni ise gecer, iste zamanimi sadece is icin harcarim. Is saati sonunda da isle ilgili tek bir sey dusunmem, sadece master ile ilgili calisma yaparim. Sosyalligi bir sure icin tamamen kisarim. Cok bunaldigimda da bu surecin gecici oldugunu kendime hatirlatip kendimi rahatlatmaya calisirim.

Ayrica bu rutin olmayan islerde edinilenler, ogrenilen esneklik ve dusunce yapisi daha sonraki islerinde inanilmaz faydali oluyor.

Ben de benzer sekilde su anda oldugum konuma geldim. Amerika'da lisans zordu. Yuksek lisansi da Amerika'da is ile birlikte goturdum. Cok bunalticiydi ama bana cok kapi acti ve beni oldukca iyi oldugunu dusundugum sartlara tasidi.

Okulla birlikte petrol sahasinda her isi yaptim. Kuyu da actim, ofiste de calistim, fiziksel ve zihinsel olarak cok yoruldum. Su an yan haklari iyi bir devlet pozisyonunda (yurt disi) $242.000 maas aliyorum. Herhangi bir kaygim yok. Bu seviye benim icin iyi ve yeterli. Buraya gelmemde gecmisteki okul ve isi beraber goturdugum zor donemin rolu oldukca buyuk.
  • thetruenorthstrongandfree  (12.09.24 17:31:55 ~ 17:33:22)
benzer durumdaydim, yine ayni sekilde almanyadaydim. hem isimi hem de master yaptigim bolumu seviyordum. bu durumda uzun vadeli dusundum ve isi birakip master egitimimi tamamladim. daha sonra baska is yerinde hayatima devam ettim. cunku master egitimi senin hayatin boyunca uzerinde tasiyacagin bir "titel" kazandiriyor. ayrica, ozellikle almanyada bircok burokratik engeli asmani kolaylastiriyor. diger tarafta, calistigin yeri sevsen bile bir gun sonra sozlesmeni sonlandirmayacaklarinin garantisi yok. o nedenle master daha guvenli bir liman.

kisaca master yapmak uzun vadede avantaj sagliyor, calismak ise kisa vadede avantajli. tabi bu durum ikisini de sevdigin veya ikisini de sevmedigin durum icin gecerli. elbette, master veya calismak seceneklerinden ikisinden biri digerine gore daha fazla keyif veriyorsa onu sec.
  • emrahday  (12.09.24 17:52:46 ~ 17:53:38)
Master sonra da yapılabilir. Ben olsam kariyerimde rahat bir döneme gelene kadar masterı ertelerdim. Ama mastera verdiğin emeği işine kaydıracaksan. Yoksa işi yine salıp tatile, alkole kendini vereceksen olmaz o iş.

  • gabe h coud  (12.09.24 22:38:15)
d) duyuruyu bırak. hepsine vaktin kalır.

  • titanyum22  (12.09.24 22:47:38)