Hafızam çok kötü, ne yapabilirim?

Kısa bir metini zar zor ezberledim, videoya çekmek için. Normalde ezber işime pek yaramıyordu ama Ingilizce kelimeler olsun, birkaç işlem yaparken işlem adımları olsun sürekli unutuyorum. Eskiden beri hafızam iyi değil ama yine de bu kadar değildi ve bu dediğim şeyin yabancı dille alakası yok, genel olarak böyle. Mesela geçmişte geçen bir anıdaki diyaloğu yarım yamalak hatırlıyorum, arkadaşım “ben böyle demedim” diye düzeltiyor.

Özetle ne yapabiliriz bunun için, genel olarak hafıza güçlendirecek bir şeyler var mı?

Etkisi kanitlandi mi bilmiyorum ama Youtube Shorts ve benzeri sosyal medya ortamlarinda fazla takilmak boyle durumlara yol acabiliyor diyorlar.

  • mbond  (12.09.24 14:03:50)
Kan değerlerini kontrol ettir. Vücudunda ciddi eksiklikler yanlışlıklar varsa hafıza önemsiz bir işleyiş halina gelir, enerji daha önemli işleyişlere yönlendirilir beyin tarafından. Önce sağlığını gözden geçir. Sonra da stresini azaltmaya çalış.

  • muhayyer divan  (12.09.24 16:56:11)
Beyni sosyal medyada kaydırmalarla dopamine sürekli maruz bırakırsan hem zor çabadan kaçınmaya başlar hem de bilişsel yorgunluk olur. Instagram, YouTube falan hepsini azalt.

  • potasyum bebek  (12.09.24 16:58:36)
balık yağı

  • eurhka  (12.09.24 19:37:15)