Kulağı olan bir insanın neden Bayhan dinlediği

Valla Bayhancı trol değilim, cidden merak edip soruyorum.

Yeni şarkı çıkartmış, öğlenden beri bütün sayfalar paylaşıp duruyor Instagram'da. Yine bir cover ve yine korkunç. Ses korkunç, kelimeleri tam telaffuz etmemesi ve hep ezmesi korkunç, yüz ifadesi korkunç, el kol hareketleri korkunç. Bakışlar her an bir şey saplayacak gibi.

Benim hatırladığım cinayet, madde kullanma ve satma, polisle çatışmaya girme, fuhuş gibi sabıkaları da var. Kürt kökenli ama ülkücü bıyığıyla ocaktan kendine hayran devşiriyor. Klipler zaten fecaat. Fonun önünde el kol yapıyor, yaratıcılık ve üretkenlik namına hiçbir şey yok.

Ben ne izlemeye ne dinlemeye dayanabiliyorum ama arabalar bunu fulleyip geziniyor her gece sokaklarda. Bu millet niye bir anda bunu dinlemeye başladı? Niye her şarkısı 40 50 milyon dinlenir oldu? Hepsi TikTokçu veya arabesk dinleyicisi olamaz bence.

Ben bu yıl bunun bir anda popüler olmasına ve herkesin buna hayran kalmasına şaştım. Kaçırdığımız bir nokta mı var? Bug falan mı buldu b.ktan coverlarıyla?

Seninle olmak var ya’yı ve az bana gönder’i kendisinden severek dinliyorum mesela. O kadar şarkıdan tek bu ikisi bana hitap edebiliyorsa, birçoğu da başkalarına hitap ediyordur. Hatta kendisine İlhan İrem’in Sürgün Gibi Masallarda’sını çok yakıştırıyorum. Keşke coverlasa…

  • yadigar  (11.09.24 23:46:40 ~ 23:51:44)
Tas kafa tıraşı neden bu kadar popüler olduysa, eski TikTokçu ama yeni şarkıcıların sayıklamaları neden milyonlarca dinleniyorsa... o sebepten. Örnekler çoğaltılır ama temelde her biri aynı noktaya dokunuyor.

  • moonie  (12.09.24 00:51:53)
Ayıp ediyorsun.

  • potasyum bebek  (12.09.24 01:45:16)
muzik dinlemek icin uzman olmaya gerek yok pampa. ondan.

  • baldur2  (12.09.24 04:51:57)
ülkede varoşun durdurulamaz yükselişiyle ilgili.

  • morca  (12.09.24 08:57:22)
Kendi halindeki gariban adam, kimseye bir zararı yok, kimseye bir sataşması bile yok. Açıkçası neden durduk yere kötü şeyler söylüyorsunuz anlamıyorum.

  • potasyum bebek  (12.09.24 11:05:40)
İş yerine büyük bir bt hoparlör getirdim bir sene önce ortadan müzik açıyorum. Ben metal müzik de seven insanım ama Milletin kafası kaldırmadığı için metal dinlemiyorum, Tekno müziğe falan da hiç anlam veremiyorlar mesela elemanlar. Opera da aynı şekilde, hemen gülmeye başlıyorlar. Onlar müzik açtığı zaman genelde sakin başlayıp yavaştan arabeske kayıyorlar her seferinde.

Ahlakçılığın baskın olduğu bu toplumda suç ve ceza ilişkisi benimsenmiş; acı çekmek önemli ve gururlu varsayılmış diye düşünüyorum.

Günün sonunda müziktir, insanlar ruh hallerine ne uyuyorsa onu dinliyorlar. Çok da yargılamamak lazım. Ben değişik müzik tarzları açıp kısa bilgiler veriyorum genelde. Eskiye göre daha yatkınlar en azından "yabancı" müziğe.
  • hasmetizm 2046  (12.09.24 11:25:13)
Her önüne gelene müzik diyen bir "bilirkişi heyeti" yani şu ortamda devlet olunca halk da gördüğünü doğru sanıyor.

Medyada özellikle televizyonlarda boşuna "yeteneksizsiniz" programları yapılmadı her türlü saçmalığı normalleştirmeye yarayan.

Bugün gider batı müziği konusunda doğru düzgün çalışmalar yapan bilimsel konuşan bir bilirkişi heyeti bulursunuz Avrupa'da. Ama Türkiye'de Türk Müziği için böyle bir bilirkişi heyeti bulamazsınız. Gerçek bilenler öldüler, yerlerine yetişen de olmadı. Aynı kaliteyi devam ettiren kimse neredeyse yok.

Ha, müzik çeşitleri olamaz mı? Olur. Ama her biri ayrı ayrı geliştirilirken doğru bir tane olur, Türkçe'nin en iyi konuşulduğu en kaliteli hali nasıl ki İstanbul Türkçesi ise, müziğin de en kaliteli en doğru en köklü hali vardır ve onun da belirlenip korunması ve halka bunun öğretilmesi gerekirdi,halka ne öğretildi? Siz "gerçek müzik" hakkında ne biliyorsunuz, özellikle yurdunuzun kendi öz müziği anlamında? Bi düşünün.

Kulak sahibi de olsa ruhuna kaliteli müzik ekilmemiş insanlar her şeyi yüceltebilirler.
  • muhayyer divan  (12.09.24 12:13:03)
potasyum bebek- Adamın neresi gariban ya? Hem yazdığını okuyan da adama küfrettik zanneder. Sakin mi olsan acaba?

  • ama ama deme  (12.09.24 12:21:22)
Zaten çok sakinim. Açıkçası küfretmekten daha kötü yazdıkların. Kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor, hitap ettiği bir kitlesi var. Bundan rahatsız olup egosal üstünlük taslamaya gerek yok bence.

  • potasyum bebek  (12.09.24 12:29:22)