Sizce bağkur/4b borçlarına da gss'ye yaptıklarını yaparlar mı

Ne düşünüyorsunuz?

Ek soru, bunu sildirmek, yani sigorta prim günlerimi saymasaniz da olur şeklinde bir talepte bulunmak mümkünmüş galiba. Öyle mi?
Öyleyse nereden nasıl yapılıyor?

Bir ek soru daha: eğer üstte mümkün mü diye sorduğum şey mümkünse, aradaki gecikme faizini de mi siliyorlar?

  • encokbenisevinnolur  (09.09.24 19:42:57)
İsabetli soramadım sanırım, soru "gss prim borcu olanlara yaptıkları gibi, bagkur borcu olanların peşine düşerler mi?"

Gss ile ilgili değil soru benim gss borcum da yok, sadece bu oldu ya, bunu da yani bağkur icin de aynisini yapmaları yasal olarak mümkün mu, ne dusunuyorsunuz; diye soruyorum.

İkinci soru da bundan ayrı,
bagkur borcumu gidip dilekçe vb verip sildirebiliyor muyum, böyle bir şey var mı? Varsa nereden yapabilirim, ve gecikme faizlerini isterler mi?
  • encokbenisevinnolur  (09.09.24 19:52:07)
Bir önceki torba yasada bunu otomatik yaptılar zaten, borcu varsa belirli bir dönemin hem borcunu, hem hizmetini sildiler. E-devlet'ten kontrol edebilirsiniz.

İstesiğiniz döneme olmuyor, ancak af veya yapılandırma kanunu çıkar, içeriğinde de bu olur, öyle oluyor.
  • kibritsuyu  (09.09.24 19:55:30)
Gssnin durumu farklı. Bağkurda temel olarak uzun vadeli sigorta kollarindan prim ödenir yaşlılık aylığı alabilmek için. Prim ödeme gün sayısı buna bağlı olarak silinebilir devlet tarafından isteğe bağlı olarak ya da sonradan ihya edilebilir. Sizin dediğiniz durumda devlet bazen bu imkanı tanıyor mesela 1 yıl odemediniz bağkur primini, devlet bu 1 yıllık borcu siliyor ama hizmet gününüz de siliniyor buna bağlı olarak, yani hiç calismamissiniz gibi. Buna genelde SGK yapılandırma kanunlariyla imkan tanınır, yani kafaniza göre dilekçe verip sildiremezsiniz. Sürekli olan bir seçenek değil.

Ama gssde sadece sağlık hizmetlerinden faydalanmak için prim ödeniyor bu uzun vadeli değil. Bunların devamli ödenmesi gerekiyor çalışıyor olmaktan bağımsız olarak. Yani bunları şimdi sildireyim sonra öderim diye bir seçenek yasal olarak mümkün değil. Ancak tabi devlet bunun tahsilinden vazgeçebilir daha önce yapmıştı sanırım.
  • sanguine  (10.09.24 10:47:29)
bagkurlu olanlar zaten gss ödemiyor ama bagkuru da ödemeyip yıllar sonra sildirince gss hiç ödememiş oluyorlar.

burada bence bir bug var. yanlış mıyım?
  • liberal  (10.09.24 11:43:06)
@liberal İsteğe bağlı sigorta ise geriye dönük olarak kapatılıp borç silinebiliyor, kapanış tarihinden itibaren de GSS borcu çıkıyor. Tamamen sigortasız olduğun bir zaman aralığı oluşamıyor.

  • mikro patlama  (10.09.24 12:48:30)
istege baglı değil, dükkan sahibi bugun vergi açılışı yapıp sonrasında da hiç ödemiyor, her vergi affında da bagkur primini donduruyor ve siliyor.

20 sene geçmiş adam hep böyle yapmış. Bu kişinin hiç sosyal güvenlik günü olmaz ubu cepte, peki bu kişiye 20 senedir hiç gss prim borcu alıyorlar mı?

Bu saçma değil mi, prim öde hayır ödemek istemiyorum sil günümü diyorlar peki bu kişiye bu silinen günler için gss isteniyor mu? Benim bildiğim hayır.

Yanılıyor muyum?
  • liberal  (10.09.24 15:56:48)
@liberal, bug değil ki bu, ben de hemen hemen aynısını yapıyorum.

gss dediğiniz prim kolu zaten bağkur priminin içinde. borçlanıp borçlanıp af çıkınca sildirme imkanı varsa sildiriyor, öyle bir imkan yoksa yapılandırıp ödüyorsunuz. sildirirseniz prin gününz işlemiyor, emeklilik nanay oluyor. ister sildir ister sildirme, borcun varken hem gecikme zammı işliyor, hem sağlıktan yararlandırmıyor.

af çıkmadığı sürece de gecikme zammından kurtulma, sildirme gibi şansımız olmuyor. birikip, faiz yiyip duruyor.
  • kibritsuyu  (10.09.24 17:35:18)
@kibritsuyu, bence bir bug, çünkü gss ödemesini yapmayan bir işçi saglıktan faydalanamıyor ve gss primi artmaya devam ediyor. bu kişi 10 sene işsiz kaldı diyelim veya çalışmayı istemedi 10 senelik gss primi oluşacak.

aynı zamanda da bir esnaf sadece dükkanı var diye bagkur primi oluşuyor ve bu bagkur primini nasılsa emekliliğime çokvar nasılsa öderim diyerek bagkur primini donduruyor/sildiriyor. Böylece üzerine bagkurluluktan dolayı yüklenilmemiş veya sizind ediğiniz gibi bagkur primi içine bindirilmiş bir gss primi var.

10. sene sonunda işsizin üzerinde bu gss primi borç olarak kalırken bagkurlu esnafın üzerinde herhangi bir borç bulunmuyor.

ikisi de 10 sene saglıktan faydalanamadı ama birisinin borcu duruyor.

Bu doğru değil mi, dogruysa bence bu bir bug.
  • liberal  (11.09.24 08:50:17)
bağkurlu da öyle istediği zaman "ben ödeyemiyom nasıl olsa, emekliliğe de çok var" diyip primini sildiremiyor ki, ancak af kanunu çıkar, kanunda da "sildirebilir" gibi bir madde yer alırsa sildiriyor. yoksa onda da durum aynı, borç birikiyor, faiz yiyor.

ha af kanununda "bağkurlu hizmetini sildirip borçtan kurtulabilir" diye bir madde eklenip aynı madde gss'li işsiz için eklenmiyorsa buna da bug değil, çifte standart veya haksızlık diyebiliriz.

bak mesela 8 eylül 1999 öncesi işe girişi olan sgk'lı çalışan 5900 gününü doldurduysa yaşını beklemeden emekli oldu (eyt). ama 8 eylül 1999 öncesi girişi olan bağkurlu çalışan o zamana kadar aynı primi cebinden ödediği halde 9000 gün doldurmayı bekliyor, neredeyse iki katı.

bu daha büyük bir bug bence.
  • kibritsuyu  (11.09.24 09:43:19)
evet kesinlikle kanunlarda vergi affı çıkacak yazmıyor fakat hayatın doğal akışında bu neredeyse hep çıkıyor. Bu açıdan bakılırsa evet haksızlık ve buyuk bir bug var.

emeklilik konusunda da haksızlık var ama işte sgk sisteminde her yerde haksızlık.

ben 99 sonrası girişliyim. emekliligime kadar çalışınca belki 36 yıl prim ödeyecegim ama bagkurlu birisi bu silinen borçlardan dolayı sadece 25 yıl prim ödeyerek emekli olacak, keşke devlet te bana senin maaşından ve şirketin tarafından primler ödendi, günlerini silelim bu paraları verelim dese ama olmuyor.

sosyal güvenlik kurumunda erken girişin emekliliğe katkısı tamamen saçmalık o ayrı konu.

ben cevabımı buldum, sonuçla devlet prim affı getirirse gss ödemeyen esnaf karlı.

hayır sizin mesleginizi biliyorum o yüzden özellikle sizin cevabınız önemliydi, teşekkür ederim.
  • liberal  (11.09.24 09:53:41)