Finansal okur yazarlık ne zamandan beri bu kadar yaygınlaştı ?

Bana kalırsa pandemiden önce hiç bu kadar yaygın değildi. Ama ozellikle son yıllarda inanılmaz bir sekilde herkes yatırım hakkında konuşuyor. Bir taraftan insanların birikim yapmayip tüketici toplumun yaygınlastigi soylense de bana kucuk/buyuk, parasi az/çok herkesin yatirim yapmaya çalıştığını düşünüyorum.

Bu insanlar finansal bilgiyi sadece cevresinden mi ediniyor ? Siz mesela ne zamandan beri yatırım yapıyorsunuz ?

Bi taraftan acaba algıda secicilik mi yapıyorum diye dusunsem de duyurudaki sorular bile bu durumu ortaya koyuyor.

Ayrıca benim gibi bu işlere yeni başlayanlara ne önerirsiniz ?

finansanl okur yazarlık twitter sayesinde yaygınlaştı ama bana sorarsan klasik anne teyze yatırım mantığı türkiyede hala en geçerli yatırım şekli. ev al altın al dolar al vs vs. ev almayan herkes pişman şimdi.

  • merkep gibi adam  (09.09.24 11:36:37)
Pandemiyle beraber bu konunun müşterisi Dünya ile beraber ülkemizde de arttı.

Ayrıca 'Nas varken sana bana ne oluyor' politikalarıyla klasik yöntemlerle yatırım para getirmeyince millet arayışa girdi.

Bir de her 'Hıyarım var' diyene tuzluğu kapıp koşma merakımız var.

Emeksiz para kazanma merakımız ile, 'Telegramda grubu olan bi Abi, 1700 lü yıllardan beri Kapitalizm ve Finansın kitabını yazan adamlardan, bizim için para tırtıklayacak' diye düşünebilecek gerizekalılığımız da var.

Hem fincan kulp formasyonunu öğrendim. Haftaya da omuz baş omuz formasyonunu da öğrenince bitti bu iş. Hisse yoğun fon alır unuturum öyle kazanırım.

İşe yeni başlayanlara ne öneririm.
Çin'in tarihinden, yönetim şeklinden, İngiltere Sanayi Devriminden, Amerikan iç savaşından, Hitlerin ırkçılık düşüncesinin nedeninden, başlayıp çok güzel bir tarih, Coğrafya ve Uluslararası Siyaset öğren. Sonra Makro ekonomiye başla. Marks'ı Adam Smith'i, Keynes'i falan yala yut. Merkantalizmden niye uzaklaşıldı araştır.

Sonra finans çalış.

Ya da hiç uğraşma. Zengin bir kayınpeder bul.
  • Mirket  (09.09.24 11:54:50)
en azindan ilginin arttigi dogru. zaten rakamlar da bunu gosteriyor. bunun nedeni de ekonominin kotu olmasi. insanlar paralarini bir sekilde korumak zorundalar. dolayisiyla daha cok ilgileniyorlar.

  • Sour  (09.09.24 12:25:30)
Herkes paradan para kazanmanin pesinde ondan.

  • baldur2  (09.09.24 13:44:51)
Sadece trde degil dünyada da böyle. Bir sebebi corona zamani tatile cikamamak, para harcamamak.
Savingler corona sonrasi düstü ama.

  • robert bosch  (09.09.24 14:15:24)