Ücretsiz olsa 5 seanslık psikoterapi desteği alır mıydınız?

Merhaba arkadaşlar,

Iş yerimin seans başı Max 2300tl olmak üzere 5 seansa kadar psikoterapi desteği var. Uzaması durumunda nedenine ve uzayacak seans sayısına dair yazılı açıklama istiyorlar ki karşılayıp karşılamayacaklarına ya da ne kadarini karşılayacaklarına karar verebilmeleri için.

Şimdi ben özel olarak hiç psikoterapi desteği almadım. Şu an acil bir durumum da yok kendimi tartabildiğim kadarıyla. Ama zaman zaman benim de ruhsal dalgalanmalarim her insan gibi oluyor. Pms döneminde bilhassa. Bu durumda gerek olmadığını düşündüm ama arkadaşlarim herkesin terapiye ihtiyacı olduğunu ve böyle bir imkan varken mutlaka kullanmam gerektiğini söylüyorlar.

Şimdi benim cekincelerim de şunlar: bu 5 seans neye derman olacak? İlk seanslar zaten birbirimizi tanımakla geçecek. Ek seansa gerek duyacak mi terapist? Duysa bile nereye kadar devam edeceğim? Bu durumda hiç bulaşmamak mi iyi olur sizce?

Cevaplar için çok teşekkür ederim şimdiden.

Edit: bu arada terapiye kendi cebimden para harcama gibi bir düşüncem yok şu an için.

terapiye herkesin ihtiyacı olduğu safsatasının terapistler tarafından atıldığına yemin edebilirim. hayatınızın herhangi bir döneminde psikiyatri kliniğine uğrayacak dereceye gelmediyseniz terapiye para dökmek gereksiz masraf. terapiye gidenlerin önemli bir kısmının sorunu tüketim bağımlılığıdır muhtemelen.

  • herzan  (08.09.24 19:55:49)
İlk seans tanışmaya yeter

Terapist değilim ama herkesin terapi ihtiyacı var bence
  • jülsezar  (08.09.24 19:57:11)
Ben giderdim. 5 seansta bir şeyin çözülmesine gerek yok. "İhtiyacım var mı, yok mu?" konusunda yardımcı olabilir. Ülkemizde psikolojik destek alması gereken kişi sayısı çok yüksek ama insanlar "benim bir şeyim yok" deyip yollarına devam ediyor. Zaten bu "bir şeyim yok" bakışı ya da "toplum ne der?" ön yargısı ile (sana söylemiyorum ama) tüm ülke pimi çekilmiş bomba gibi geziyor. Bazılarının kollarından tutulup psikoterapiste bırakılması lazım mesela ama ne onlar kabulleniyor ne de çevresi yönlendiriyor.

Tabii herkes gitmeli ve herkesin ihtiyacı var demek değil bu. İşin maddi kısmındaki destek güzel bir teşvik olmuş. "Uzaması durumunda nedenine ve uzayacak seans sayısına dair yazılı açıklama istiyorlar" uzarsa cebimden veririm de şu olaya girmem. KVKK ihlali olduğunu göremiyor olamazlar bence.
  • nawar  (08.09.24 19:57:12)
@nawar,
Şöyle yazmışlar:
"If a staff member requests additional session, they must provide a written explanation of the reason and the number of sessions required. The PSS focal point will consult with the CD for each request and may partially or fully approve it."

Yanlış yorumlamadiysam anladığım gibi. Ama pas focal point'e de sormamda fayda var.
  • Amaranta ursula  (08.09.24 20:01:59)
bi an düşünmez koşa koşa giderdim. ama zamana göre değişir tabii 1-2 sene önce sorsan hayır derdim herhalde.

  • floydian  (08.09.24 20:07:08)
hayir

  • ala09  (08.09.24 20:31:19)
İş yerinde seni strese sokan bir konu için mutlaka kullan derim sorunların tamamen çözülmese bile %20 çözülse bile hayat kaliten artar. Stresle nasıl baş edebilirim vs gibi şeyler sorabilirsin yani muhtemelen çocukluğuna kadar inmeden copying method öğretir iş yerinin zaten bu tarz bir şey sunması da performansı artırmaktır.

  • titanic kemancısı  (08.09.24 20:51:20)
PMS döneminde yaşanan dalgalanmalar evet insanı çok yorar ama psikoterapi gerektiren bir şey değildir, böyle bir hak tanınıyorsa cidden yardıma ihtiyaç duyduğun bir konuda al, PMS için değil.

Bu 5 seans bedava psikoterapi olayı bence çalışanları tanımak için yapılmıştır. Kim neye yatkın onu bilmek istiyorlardır.

Şu durumda bence ya hiç bulaşma, ya da bulaşacaksan mesela uyku düzenini kuramamak, aşırı fazla veya aşırı az yemek gibi çok belirgin, çok nokta atışı bir şeyi çalış, bir tek şey olsun, belki o bile bitmez 5 seansta. Bu arada üstlerin duruma yaklaşımını da gözlemle derim.
  • muhayyer divan  (08.09.24 20:54:34)
Eğer içeriğin başlığı bile isyeri ile paylasilacaksa gitmeyin.

Onun dışında cekincelerinizde haklısınız. Bir ihtimal, şayet üstte belirttiğim şey olmayacaksa, belki belli başlı danışmak istediğiniz konularda bilgilendirme, görüş isteyebilirsiniz.
  • encokbenisevinnolur  (08.09.24 21:13:07)
incel mehmeti tutmam ama aynı şeyi düşündüm. ya anlattıklarını iş yerinde sana şantaj için kullanırlarsa? boşver kalsın

  • titanyum22  (08.09.24 21:14:23)
Arkadaşlar siz dedikten sonra ToR'i tekrar okudum ama bu sürece yoneticimin dahil olabileceğini hiç sanmıyorum. Belki fazla iyimser olacak ama anlatacaklarimin bana karşı kullanılacağını da düşünmedim hiç. Ödeme ve faturaya dair şöyle bahsetmisler:

Geri ödeme için terapistten / klinikten seans sayısı, tarih ve toplam fiyatı (KDV dahil) içeren bir faturayı teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, faturanın size değil KURUMA hitaben ve aşağıdaki ayrıntıları içerecek şekilde olması gerekir: “KURUM ADRESI” •

İşlem: - Faturayı (her seans için ayrı ayrı veya tüm seanslar için birlikte) doldurulmuş bir ödeme talep formu (eke bakın) ile birlikte teslim edebilirsiniz. - Her iki belgeyi de e-posta yoluyla PSS odak noktasına (Uyum Müdürüne) teslim edebilirsiniz. Belgeleri inceleyecek ve transferi finanse etmek için ödeme talebini iletecektir. Kimlerin danışmanlık hizmeti aldığına ilişkin her türlü bilgi gizli tutulur. - Bu, KURUM'da bu sürece dahil olacak insan sayısını en aza indirmemizi sağlayacaktır.
  • Amaranta ursula  (08.09.24 21:23:45)
Terapi sırasında yasal olarak hiçbir bilgi kurum ile paylaşılamaz çünkü sadece sağlık sigortası gibi destek oluyorlar, şantaj vs durumları bana sorarsan söz konusu dahi olamaz aksine terapi bilgilerini paylaşılması çok büyük bir suç çalışan olarak dava vs ile uğraşacak kadar amatör değillerdir bu desteği verdiklerine göre. Kurum içi psikolog olsaydı belki insan şüphelenir ama hiçbir bağımsız terapi kliniği 5 seans ücreti için böyle bir dava riski de almaz rahat olun. 10.000 tl için değecek bir risk değil 30 kişi dava açsa adamlar bunla mı uğraşacak :) burada gizliliği sağlamakla yükümlü olan taraf hizmeti veren klinik bu arada.

  • titanic kemancısı  (08.09.24 21:41:05)
eğer hiçbir sorunun yoksa ne konuşacaksın? zaman kaybı.

ben 1.5 yıldır terapi alıyorum. her hafta konuşacak bir olayım, duygum oluyor. geçen bir hafta yoktu ilginç bir şekilde ve seansta aşırı sıkıldım, bitse de gitsem dedim.

ama anlatacak bir şeyin varsa, içini dökesin varsa mükemmel işe yarıyor.
  • art cat chocolate  (08.09.24 21:55:14)
terapide sana alan açılmasının ne demek olduğunu deneyimlersin, alan açıldığında nasıl bir ''sen ortaya çıkıyor'' bunu deneyimlersin, bu muazzam bir şey.

belli konularda farkındalık olur, o farkındalıkla ne yapacağına da sen karar verrisin.
  • damba  (08.09.24 22:08:20)
"uzaması durumunda" hahaha kusura bakmayın buna güldüm yani ticari zeka işte bu. adamlar bilmeyene böyle geçiriyor demek ki
psikoterapi yıllara uzayan bi süreç. öyle çocukluğundaki travmayı 2 3 seansta değil 1 2 senede ancak ortaya çıkartıyorsun ve sonra da devam ediyorsun 10 senesi var bi başladın mı. parası olmayanın yapacağı iş değil.

  • neira  (09.09.24 11:11:39)