Bir ulke vize tarihini gecip kacak kaldiginizi nasil anliyor?

Misal diyelim ki vizesiz yada vizeli ulkeye gittiniz

3 ayi gecmemeniz lazim. Siz 1 sene kaldiniz kimsede polis falan cevirmedi
1 sene sonra ucaga binip geri dondunuz

Sizin kurallara uyup uymadiginizi ulkeden zamaninda yada zamansiz ciktiginizi nasil anliyorlar tam olarak dedigim gibi hic pasaport kontrol kimlik yakalanmadin ulkede fsrzediyorum

Ülkeye girerken, çıkarken pasaport kontrolünden geçiyorsun. Oradan kolayca takip edebilirler.
Ayrıca o pasaportta giriş-çıkış damgaları da var. Diğer ülkeler de pasaportuna bakınca ne zaman girip çıktığını görebiliyor.

  • michael_knight  (08.09.24 09:54:18 ~ 09:54:54)
@michael_knight

Hocam girerken damga vurma vs var bunu hatirliyorum ama cikarken bisey vurulmuyordu diye hatirliyorum

Cikarken ben diger ulkeye gidiyorum diger ulke damgasi vuruyorlardi diye hatirliyorum

Yani ciktigimi takip ettikleri bisey hatirlamiyorum
  • Zetnikov  (08.09.24 10:02:15)
İçin rahat olsun, her şey bilgisayardaki sistemde görünüyor, damga vurmuş-vurmamış sorun değil, her şey online kayıtlı, vize tarihinden 1 gün bile fazla kalırsan bir daha zor vize verirler, bir arkadaşım mesela yaptı bunu ama artık gidemiyor vize talebine red verdiklerinden.

  • blue rebel motorcycle club  (08.09.24 10:21:51)
öncelikle vize gereken bir yerde 12 ay kalabilmen için bir maddi güç gerekli. bunun bir eu ülkesi olduğunu varsayarsak 1000euro diyelim. en az 12.000euro'ya ihtiyacın var.

yanında 12.000euro ile gezemeyeceğin için ya para kazanman gerekicek, yada banka işlemleri yapman gerekicek. bir ev kiralaman, otel tutman da gerekebilir veya bir sağlık hizmeti de alman gerekebilir.

dolayısı ile 12 ay süresince mutlaka bir yada bir kaç kamu hizmetinden faydalanman gerekicek bunun içinde ya senden vatandaşlık numarası yada pasaport isteyecekler.

bunu ibraz ettiğinde de seni sınırdışı edebilirler ve bir daha vize alamayabilirsin.
  • duyurukullanıcısı  (08.09.24 10:27:53)
Avrupa ülkeleri prosedürü kusursuz uygular. Çıkışta sistemden görürler ve ceza uygulanır.

Yeni kanun ile Irak'tan Türkiye'ye gelecek 15 yaş altı ile 55 üstü erkeklere süre geçse de birşey yapılmaz orası kesin.
  • HellKeePer  (08.09.24 11:13:52)
Dijital olarak kayıt ediliyor damgaya bakmıyor kimse, vize süresinden fazla kaldıysan çıkışta niye kaldın diye sorgulanırsın sonra tekrar oradan vize alabilir misin meçhul

  • jülsezar  (08.09.24 12:12:46)
çıkarken polis ne zaman girdiğinizi görüyor.

  • king lizard  (08.09.24 12:30:50)
Digital olarak her türlü anlaşılır. Ülkeye giriş çıkışlari kontrol etmek zor değil.

Fazla ortada gezmedikten sonra sorun yasamazsin. Ama bir daha vize vermeyebilirler. Avrupa'yı bilmiyorum ama ABD 10 yil giriş yasağı koyuyor overstay durumunda. Aslında bu kalıcı bir yasak çünkü fazla kalma hep sistemde görünecek
  • ferenc  (08.09.24 13:01:23)
Girişiniz ve cikisiniz sistemden gözüküyor. Kimse damga bakmıyor zaten her şey dijital artık. Ha böyle dijital olmamış ülkelere giderseniz farklı.

Buna ek olarak Fransız havalimanlarında her zaman damga vardı o da ayrı konu.
  • logisticsmanager  (08.09.24 13:55:29)
Peki vize alirken vize basvurusunda pasaporttaki damgaya mi bakiyorlar yoksa digitalde mi goruyor herhangi ulke.

Cunku bana vize danismani vixe alma ihtimalim artsin diye balkanlari falan gez biraz pasaportunde seyahat goxuksun demisti. Eger gezerken damga vurmazlarsa da basvurdugim ulke vize islerinde digitalde gorebiliyor mu
  • Zetnikov  (08.09.24 14:21:16)
Tahminen bu sebepten vize basvurularinda pasaport damgali yerlerin fotokipisi istenir ki bakilsin.

Hayatımda çıkışta damga vurmayan ülkeye ben denk gelmedim hiç. Duymadım da.
  • logisticsmanager  (08.09.24 15:14:58)
zaten çıkışta da damga vuruluyor o konuda yanlışınız var. en azından almanya kesin vuruyor. girişte aşağı bakan yani inen uçak çıkışta yukarı bakan kalkan uçak sembolü var.

edit:

sembolü yanlış hatırlamışım ama içeri dışarı oklar varmış.

i.sstatic.net
  • enteg  (08.09.24 17:04:13 ~ 17:05:02)
Benim basima geldi. 1999'da Kambocya'dan kiraladigim aracla Thailand'a giris yaptim. Ben bir ay vizeye ihtiyacim olmadigini saniyordum yalniz bu durum hava yoluyla giris yapanlar icinmis. Kara yoluyla giris yapanlar icin vize suresi 15 gunmus. Ulkede 15 gun fazla kaldim.

Hava alanindan cikis yaparken, beni durdurdular. Polis birkac soru sordu. 15 gun icin ceza verdiler fazladan birkac yuz dolar verip ciktim. Daha sonra 3-4 kez daha gittim Thailand'a. Herhangi bir sorun olmadi.
  • thetruenorthstrongandfree  (08.09.24 17:20:38)