Türkiye'yi tanıtan sunum yapacağım, neleri göstermeliyim :)

Selamlar, erasmus ile Danimarka'dayım. Burada konuşmayı geliştirme adına ingilizce dersi alıyorum. Herkes ülkesini tanıtan bir sunum yapacak 10 dakikalık.

Neleri koyayım? Yabancılara neleri göstermeli?
Aklımdakiler; Efes Antik Kenti ve Halikarnas Mozolesi'ni dünyanın yedi harikasından ikisi diye pazarlayacağım :) Artemis tapınağı, Göbeklitepe, Ölüdeniz, Bol bol İstanbul Boğazı ve kedileri, İstanbuldaki önemli müzeleri koyacağım. Bunlar hakkında birer cümle söylerim diye düşündüm.

Türkiye tarihi olarak kurtuluş savaşından bahsedeceğim sadece, ve Atatürk'ün neden Türkler için bu kadar önemli olduğunu gösteren icraatlarından bahsederim. Özellikle "are British women worth less than Turkish women" fotoğrafını. Ayrıca Atatürk'ün fransızca konuştuğu videoyu gösteririm.

Turistler için Türkiye sunumu gibi yapmayı düşünüyorum, Türkiye politikasına, Türklerin günümüzde yaşadakları zorluklara falan hiç girmeyeceğim. Ucu bucağı yok ki zaten yabancılar için ilgi çekici bir şey değil.

Azıcıkda Türkiye topraklarının fazlasıyla dertli olduğundan bahsedeceğim. Ülkenin derdi tarih boyunca hiç bitmedi, ve buna o kadar alışdık ki sanırım dramı seviyoruz biraz :)

Şu videoyu gördünüz mü bilmiyorum :) www.instagram.com

Sizin de mutlaka göster dediğiniz bir şey varsa ekleyeyim! Teşekkürler şimdiden.

Yemekler tabii ki. Tasteatlas'ın listelerindeki türk yemeklerini koyabilir, sunum sonunda bunlardan hangisini denediniz hangisini en çok merak ettiniz anketi yapabilirsin kahoot ile.

  • Bruce  (06.09.24 21:01:33)
erasmus tarzi bi ogrenci ortaminda biz de tr sunumunda politik onemi yok tarihi vs paylastik. sonra alman geldi iki slaytlik birayi anlatti ve en buyuk coskuyu onlar aldi :)
antik kent, kediler, bogaz guzelmis,

akilda kalacak trivialar (gobeklitepe 12bin yillik insanlik baslangici), baklava, doner, ... derim.
ya da develerle gezdigimizi gosterip sonra tabi ki yalan deyip stereotipi kirabilirsin
  • sttc  (06.09.24 21:11:52 ~ 21:12:39)
Yabancıların genelde en büyük ilgi alanları enteresan bir şekilde Kapadokya, mutlaka Kapadokya yı da ekleyin derim :D

  • titanic kemancısı  (06.09.24 21:17:04)
Sarık sarınıp deveye binmediğimizi de söyle.
Factbook sayfasına bak. Faydalı bilgiler var, işine yarar.
Kadınlara seçme ve seçilme hakkı. Uçak üretip Danimarkaya ihraç ettik.
  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (06.09.24 21:25:33)
Ataturk'un fransizca konustugu videonun ne alakasi var cozemedim - bir sey kaciriyor olabilirim.

Kadinlara secme secilme hakkini erken veren ulkelerden biri oldugunu tarih kisminda vurgulayip gec. British women fotografi biraz ezik kaciyor bence. Yani genel olarak "biz sandiginiz kadar kotu bir ulke degiliz tamam mi" alt mesajindan siyril.

7 bolgeye bolup inceleyebilirsin. Format olarak sindirilmesi daha kolay olur Her bolgeden 1 sehir/atraksiyon. 1. Marmara/Istanbul 2. Izmir/Ege 3. Cukurova/Akdeniz 4. Ankara/Ic Anadolu. 5. Gaziantep (zeugma muzesi falan)/Guneydogu. 6. Karadeniz 7. Dogu Anadolu. Son ikisinde nereye yogunlasacagini bulamadim.
  • hot potato  (06.09.24 21:36:50)
Atatürk'ün Fransızca konuştuğu video ne alaka? British women falan nedir gerçekten? Ne kadar da Batılı, bilgili, entelektüel, özünde gelişmiş olduğumuzu mu ispatlamaya çalışıyoruz? Barış Manço'nun bu kafadakiler için güzel cevapları var da neyse.

  • ama ama deme  (06.09.24 21:42:52)
Kapadokya, nemrut, Mardin old Town xd ve rizedeki nizami çay tarlalari

  • abuzer  (06.09.24 21:47:30)
Kavimler göçüyle başlayan süreçte Avrupa'nın bugünkü şeklini almasında doğunun etkisini önemini anlat.
Özellikle ingilizlerin doğudan kültür, miras ve değerlerini sürekli çalarak içini doldurduğu müzeleriyle sürekli ziyaretçi çekmesini ve bu sayede ilgi odağı olmasını, Ortadoğu'nun sürekli sorunlu bir her olmasında paylarının büyük olduğunu anlat.
Paranın Avrupa'da tükendiği an kendi ortaçağ karanlıklarına geri döneceğinin sinyalini de ver.
Malum Fransa bile Afrika'dan kovulur oldu.
Şu an çeşitli sorunlarımız olsa da çok belirli görünmemekle birlikte zamanla Türkiye'nin öneminin artacağından ve batıdan Türkiye'ye gelecek bakanların öyle eskisi gibi protolde gösterişli olarak karşılanmayacağını, Türkiye'ye olan tavırlarına göre ara sıra siyasilerinin mevkidaşları tarafından değil, davşanlar derneği başkanı tarafından karşılanabileceğinden bahset.
Avrupa, yeni buhran yaşamaya başladığı an bizden ortaya giden beyin göçünün tersine dönebileceğin den bahset.

Kendilerinin teröre vs. hainliklere yıllardır olan destekleri sebebiyle ordumuzun bu birikimle her an göreve hazır olduğundan ve NATO'nun da askeri güç olarak olarak bize ihtiyacı olduğundan, aksine hareketlerinde bunun da dış potikada Rusya'ya daha yakın kalmamıza neden olabileceğinden bahset.
  • diyecevaplandı  (06.09.24 21:53:25 ~ 07.09.24 06:08:12)
Atatürk ile ilgili yorumlara +1

  • jülsezar  (06.09.24 22:44:40)
İngiliz kadınları fotosunu, Atatürk’ün zamanının ötesinde olduğunu belirtmek için, Fransızca konuştuğu video ise entelektüel bilgi birikimini göstermek için düşünmüştüm. Bunun yanında Japonca bildiğini falan da söylemeyi düşünmüştüm.. :) yemekleri unutmuşum, zaten o banko :)

  • substituent  (06.09.24 22:55:49)
m.youtube.com bunu ekle sunuma sonra maras dondurmasi vs xd

  • lapaz  (06.09.24 23:06:30)
Atatürk'ü fazladan allayıp pullamaya gerek yok bence, varlığı zaten yaptıklarının önemini anlatmaya yetiyor. Bu şekilde gerçekten bir şeyi ispat etmeye çalışıyor gibi oluyoruz.

Bir de çok rica ediyorum; NATO, önemli jeopolitik konumumuz, Orta Doğu'daki farkımız, kahpe İngiltere'nin hırsızlıkları, hıphızlı yükselip güneş gibi parlayacak olmamız falan anlatmaya girme. Birleşmiş Milletler toplantısı mı, Biden'la küçük sohbetler grubu mu bu da bunları anlatıp gövde gösterisi yapacağız Allah aşkına ya? Ne yaşıyor bazıları, hayret ediyorum gerçekten. Yurt dışında bu "garip" ve kompleksli zihniyetler yüzünden rezil olmalara doyamıyoruz, kendilerin yaptıkları yetmeyip bir de başkalarına tavsiye veriyorlar. Oldu olacak sunum sonunda "Şşş bizi kıskanıyorsunuz, değil mi? İtiraf edin!!! ;))" de de, tam olsun.
  • moonie  (06.09.24 23:29:11 ~ 23:30:12)
dizilerden falan da bahsedilebilir, buyuk sektor dunyaya satiyoruz.
son 5-6 senedir benimle turkiye ile muhabbet acanlarin neredeyse tamami mutlaka dizilerden bahsediyor.

bir de ayasofya gavurlar icin onemli bir yer, onu bas koseye koymak lazim.
  • cooperr  (07.09.24 01:31:47)
şununla bir giriş yapılabilir

www.youtube.com
  • ananiyimioguz  (07.09.24 01:50:16)
ben benzer bir durumda turkiye'nin dunyanin kisi basina en cok cay tuketilen ulkesi oldugunu (burada ingiliz arkadaslara kusura bakmayin beyler diye satasarak), findik uretiminde birinci oldugumuzu (burada nutella'ya gonderme yaparak, nutella yediyseniz findiklar turkiye'den gelmistir diyerek), santa'nin aslinda antalya'li oldugunu anlatmistim.

cok ilgi gormustu, tekrari istenmisti.
  • antikadimag  (07.09.24 02:43:33)
Nemrut Dağı tabiki

  • etna  (07.09.24 07:01:35)
Öncelikle ilgili başlık ve videosu. Epey gündem olmuştu.
eksisozluk.com
vimeo.com

İsveç (nam-ı diğer Ikea) köftesini Ekşi sözlük'te aratırsanız tuhaf ve biraz komik tarihini bulursunuz:
x.com
  • anlatamıyorum  (07.09.24 10:19:10)
oecd rakamları, enflasyon, kadınlarda sigara tüketimi, kadın cinayetleri oranı, faiz oranlarından falan da bahset. gayet ilgi çekici. herkes olumlu şeylerden bahsedecektir. bunları anlatırsan ters köşe yapmış olursun

  • plastic_angel  (07.09.24 11:51:45)
Turistik olarak kapadokya, pamukkale, efes, istanbul Kapalıçarşı, ggöbeklitepe, oludeniz ve ayasofya. Yemeklerini olarak döner, lahmacun, yaprak sarmasi ve baklava. Kişiler olarak mevlana, Atatürk, Naim Süleymanoğlu, Nazim hikmet, Afife jale, Kara Fatma. Galatasaray'ı unutma.

Yemek olarak tavuk gogsu tatlısını da koyabilirsin, tavuk göğsünden tatli yapilabilecegine inanamiyorlar.
  • duster  (07.09.24 23:28:36 ~ 23:30:27)