Rusya-Ukrayna savasinda

sadece kendi menfatini dusunen bir turkiye icin;
Hangi tarafi ne sebepten oturu tutumaliyiz ?

Ornegin; "savas uzaya bilgisi kadar uzasin biz de iha satalim, kimin kazandiginin onemi yok." mu?

Degilse nedir ?

İki tarafın da zarar etmesi lazım bizim açımızdan. İki tarafta bizim için hayırlı şeyler düşünmüyor.
Güneyimizden ikinci bir göç dalgası gelmedi ise bu Rusya'nın Ukrayna olan gerilimi sebebiyle Suriye'de yeteri kadar etkin olmadığındandır.
Abd ise kendi başkanlık seçimlerine yakın olduğu için politik olarak, barış demokrasi vs. gibisinden sosyal mesajlar veriyor. Asıl dişini yeni başkan geldikten sonra gösterecek.

Türkiye yine menfaati gereği iki tarafla da ticaret, diplomatik ilişkileri içerisinde.

Hangisi olursa olsun birinin kazanması bizim için zararlı.
Ukrayna kendi savaşını değil küreselcilerin piyonu durumunda.
Rusya ise ulus devleti temsil ediyor burada ve bu bakımdan bize daha yakın konumda bir devlet.

Dediğim gibi iki taraf birbirini kırdığı sürece bize olumlu etkisi var.
Bireyselleşen dünyada asker de bulamıyorlar.

Türkiye, özellikle savaşın sonuna doğru bunların barış masasının sahipliğini yaparsa kendi önemi çok daha artacaktır.
  • diyecevaplandı  (06.09.24 17:30:56)
3. Dünya savaşı gibi bir ihtimalde Türkiye herhangi bir tarafta yer aldığı takdirde sınır mevzisi konumunda olacak. Savaşın içeride çok şiddetli etkiler bırakması neredeyse kaçınılmaz olur.

Bu sebeple Türkiye savaşa girmemek için elinden geleni yapacaktır. Savaş da eğer olursa oyun eventi gibi bir anda başlamayacak tabi ki, Rusya Ukrayna savaşı gibi olaylar birer gösterge. Bu tür olaylar yaşanmaya ve/veya ilerlemeye devam ederse bunun sonu geniş çaplı bir savaş olur. Haliyle Türkiye bu gibi olaylarda da elinden geldiğince tarafsız durmaya çalışacak. Ki böyle de yapıyor şimdilik. Ne kadar sürdürülebilir bilinmez, ancak ana fikir olası bir savaşta yer almamak. Bu sebeple bu tür olaylarda uzlaşma, anlaşma merkezi rolü üstlenmeye çalışıyoruz genelde.
  • akhenaten  (06.09.24 17:39:33)