tektaş için marka/firma tavsiyesi

Hemen almayacağım. Bir süre markaları, modelleri takip edip indirim bekleyeceğim. Ancak bu süreçte sizin alıp hizmetinden/kalitesinden memnun olduğunuz firma var mı? Örneğin sonradan yüzük ölçüsü değiştirme, hediye vs. anlamında. Çünkü zibilyon tane firma var ve bu tarz işlere epey uzak biriyim.

İlgi, alaka, satış sonrası hizmet bakımından Zen'den memnunum. Ayrıca havalı da oluyor.
Ama pırlanta dediğin bozdurmaya kalktığın zaman çöp hükmünde bir şey oluyor. Markaya o kadar para verilir mi Bilemedim.

  • Mirket  (06.09.24 12:50:53)
Pırlantada markaya çok para vermiş oluyorsunuz. Eğer marka takıntınız yoska ve İstanbul'daysanız Kapalıçarşı'nın Nuriosmaniye tarafı çıkışlarında bir kaç tane han var içleri pırlantı esnafı dolu imalatçı. Zen'den ne alacaksan 3'te bir fiyatına oradan alırsın. Ben zamanında 0,90 karat GIA sertifikalı tek taş almıştım oradaki esnafın birinden, kutusuna kadar o kadar özenliydi ki. Bence bir dolanın oraları.

  • koskoca kirpi  (06.09.24 13:45:47 ~ 13:46:21)
Zen, atasay falan nerde cer cop tas var onlari satar. Cogu taslarinda dogru duzgun sertifika bile olmadigindan (gia sertifika), uluslararasi gecerliligi de yoktur.

Zen'den alacaginiz 0.4 carat tas parasina daha berrak ve en az 0.7, 0.9 carat tas bile alabilirsiniz. (Sertifikali hem de)
  • brkylmz  (06.09.24 13:51:33)
Ornek de vereyim madem;

Asagidaki 0.4 carat G color - SI2 tas Zen'de 35.000 TL (Sertifika adını belirtmemiş Zen, muhtemelen kendi sertifikası, dünyada hiç bir geçerliliği yok)
www.zenpirlanta.com

Bu da çarsidaki pirlantacidan anlik ornek fiyat:
0.70 carat - F color- SI2 GIA sertifika (tüm dünyadaki en geçerli sertifika, Ugandaya'da gitsen taşını satabilirsin) Fiyat: 1130 USD
  • brkylmz  (06.09.24 13:56:51 ~ 14:20:53)
bu pırlanta sektörü o kadar şişirme bir sektör ki. eminim çoğu firma gerçek elmas dahi koymuyordu. bilinen markadan almanın şu avantajı var ileri altın kolye vb. alacağın zaman belli bir fiyata geri alıyorlar. pırlanta satarken çok para etmiyor zaten.

  • mikahakkinen  (06.09.24 15:51:44)
İleride pırlanta alacaksan sattıkları fiyattan geri alıyorlar evet ama marjları zaten çok yüksek olduğu için bu sefer daha yüksek fiyatta bir ürünü gene pahalı almış oluyorsun mantık olarak, seni daha çok içeri çekiyorlar yani.

Markanın anlamı da bir nevi bu zaten.

Pırlanta, altın takı vb. satın alırken mantığımız ne; kazıklanmayayım, aldatılmayayım. Yani bana sahte ya da düşük ayar altın satmasınlar ve ederinin üzerinde bir meblağ ödemeyeyeyim.
İnsanlar bu yüzden ya tanıdıkları ve güvendikleri kuyumcudan alışveriş yapıyorlar ya da böyle bir seçenekleri yoksa marka mağazalara gidiyorlar. Sorunuzdan anladığım kadarıyla sizin tandık, bildik bir kuyumcunuz yok.
  • kumandanim  (06.09.24 17:57:36)
zincir magazalar genellikle daha az kaliteyi daha pahaliya satar yukarida da soylendigi gibi. yalniz tektasi ayrilik vs. olmadigi ya da beklenmedik bir fakirlesme yasanmadigi surece kimse de satmaz zaten. o yuzden satinca degeri olmuyor cok mantikli bir bakis acisi degil sanirim.

reis kuyumculuk var ben genel olarak modellerini begeniyorum fiyatlari da uygun nispeten. bir de ust segment ve tasarim isi dusunurseniz burcu okut var cok hos tasarimlari var gercekten ama fiyat/performans beklemeyin yuzugun boyutundan :) bir de onemli olan alacaginiz kisinin tarzi ve beklentisi, bunlari goz onunde bulundurmadan kafaniza gore almamanizi tavsiye ederim. genellikle kuyumcular olcu vs. degisikligi ya da temizlik konularinda da ucretsiz yardimci oluyorlar bu arada.
  • in vino veritas  (07.09.24 00:21:35 ~ 00:25:24)
en son hanima zenden aldim, pazarlik yapiyorlar, fiyati da yurtdisina gore uygundu.
mutlaka mutlaka pazarlik yap.

pirlanta yatirim amacli birsey degil, bunu idrak etmek lazim oncelikle. satarken yok parasina gider, ne sertifikasi olursa olsun. amac yatirim ise pirlanta alma.

"bilmem nerde bunun 2 kati buyuklugundeki tasi yari fiyatina alirsin" argumanin da bence pek degeri yok. karat kadar kalite de onemli. VVS1 ile S12 arasinda baya fiyat oynuyor. renk de cok farkettiriyor.

asiri guvenilir bir kuyumcun yoksa ben olsam kurumsaldan yururum.
  • cooperr  (07.09.24 01:28:38)
@cooperr
Argumanimi desteklemek icin zaten paylastigim tasin renk berraklik ve karat ve kesim bilgilerini de paylastim.

Zen'deki 0.4 karat sertifikasiz tastan daha berrak, rengi daha seffaf ve GIA sertifikali tasla disaridaki pirlantacidan 0.7 karat tas alabiliyorsun.

Iscilikli altin deseniz tamam zen'in modelleri, tasarimlari soyle iyi boyle iyi diyebilirsiniz ama pirlanta teknik bir is. Belirli degerler var ve uluslar arasi firmalar tarafindan verilen bir sertifikasi var. Burada tutup da ben yari karatlik tasi ayni paraya zen'den alirim yine de demek pek mantikli degil.
  • brkylmz  (07.09.24 11:32:24)
Dubai'de bi tanidiginiz varsa ya da yolunuz duserse oradan cok daha uyguna alabilirsiniz bu arada. 0.7 , 0.9 karatlari cerez niyetine satiyorlar. Fiyatlar tr'den cok daha uygun. (Dubai mall'da degil tabi yine gold souk'a gitmeniz gerek)

  • brkylmz  (07.09.24 11:34:24)