Mahkemeyi kaybetme ve avukatlık ücreti

Bir mahkemeyi kaybettiğinizde ve karşı tarafın avukatlık ücretlerini de ödeme durumu ortaya ciktiginda karsi tarafin avukati cok yuksek bedeller isteyebilir mi?

Belirlenen bir tarife varmış sanırım. Ama mesela danismanlik ücreti saatlik 1000 TL ise, karşı tarafın avukatı bu kişi benden 40 saat danismanlik aldı diyip 40 bin tl filan isteyebilir mi?

Nasıl oluyor bu süreçler?

karşı tarafın avukatı belirlemiyor bedeli, mahkeme belirliyor. yanılmıyorsam asgari ücret tarifesinin 3 katına kadar belirleme yetkisi var ama %99,9999 asgari ücret tarifesinden veriyor mahkemeler. korkacak bir şey yok.

  • duguit  (06.09.24 12:34:18)
Hangi davayı kaybettiğinize göre değişir. Bazı davalarda maktu ücret çıkar, o da avukatlık asgari ücret tarifesindeki rakamdır. bazı davalarda da nispi ücret çıkar, örneğin taşınmaza ilişkin bir davayı kaybettiğinizde onun değeri üzerinden belirli bir oranla hesaplar mahkeme ve 300 bin de çıkabilir.

  • dfn4  (06.09.24 12:46:06)