Ebay alışverişleri

Merhaba ben bu son zamandaki yurtdışı internet alışverişlerine konan 30 avro kotasını tam anlamadım.

Şimdi benim ebay sitesinden almak istediğim ürün var trde yok bu ürün. 300 usd fiyatlı. Kargoyu da koy 400 usd olsun. Toplam fiyatın yüzde 60ı kadar da vergi ödemeyi kabul etsem yine alamıyor muyum? Ayrıca küçğk bir şehirdeyim gümrükte takılınca mal istanbulda mı kalıp bekliyor bilemedim.
yardımlarınıza açığım.

para sorun değil her türlü masrafı öderim dersen alabiliyorsun. satıcı ups, dhl gibi bir kargo firmasıyla yolladığında onlar senin adına işlemleri halledebiliyor ama çok masraflı oluyor.

  • floydian  (05.09.24 23:09:32)
Hayır alamıyorsun.

Birincisi, Ebay, tr'ye ürün göndermeyi keseli 8 sene olacak çünkü nedeni PayPal'ın yasaklanmış olması.

İkinci ve daha önemlisi, 300 dolarlık ürün doğrudan ticari gümrüğe girer ve 15-20 bin liraralara kadar gümrük kalemi ödersin ki bu imkansız.
  • Yourcousinmarvinberry  (05.09.24 23:39:08)
Paypal ile çok alakası yok. Paypal in yasaklanması Paypal de satış yapanları etkiledi. Kredi kartı Apple Pay, Google Pay vs ile de ödeme yapılabiliyor.

30 doların üzerindeki bir ürün, "basit" usul ile yani kargoyla geldi, otomatik olarak hesaplanan vergisini ödedim aldım.. şeklinde artık alınamıyor. Resmi ithalat prosedürü ile yapılabilliyor ama yazıldığı gibi aşırı masraflı bir iş. Gümrük müşaviri ile anlaşıp hem hizmet bedeli, hem epey yüklü vergi hem de depolama ıvır zıvır bir sürü para ödemek gerekiyor. Bununla da bitmiyor.

Belli ürünleri zaten yetki belgeli firma değilseniz gümrükten çekemiyorsunuz. Saat, kamera, ilaçlar vs. bunlar için kayıtlı olmanız gerekiyor.

Veya artık üretilmeyen laptopunuza pil, televizyonuza uzaktan kumanda aldınız diyelim. Türkiye'de satan yer bulamadınız, cihazım çöp olmasın dediniz. Gümrük memuru size bu gelen şey TSE ye uygun mu bilemeyiz, test yaptırıp raporunu getirin diyebilir. Geçen sene boş (üzerinde elektronik malzeme olmayan) bakır ve epoksiden oluşan devre kartlarına elektromagnetik uyumluluk testi istenmişti bir sürü firma zor durumda kalmıştı. Bu kısım baya fıkra gibi. Yaya gidip Araba lastiği alırken, polisin durdurup egzoz pulu sorması gibi
  • nop  (06.09.24 01:12:52)