90ların türk filmleri vs 70ler - görüntü kalitesi

görüntü ve ses kalitesi noktasında hepimizin bildiği eski türk filmleri ve az bilinen 90lar filmleri arasında ciddi bir fark var. bunun sebebi nedir?

sanki eski filmler analog makinelere çekilmiş, 90larda ise dijital çekim yöntemleri ortaya çıkmış da vcd'ye kaydedilmiş gibi.

örneği 90lardan bir film:
www.youtube.com

bu da 75 yılı:
www.youtube.com

ikisi de restore edilmemiş durumda.

Boynu Bükük Küheylan her ne kadar 1990'da yapılmış gibi gözükse de 1988 yılında çekilmiş bir film, seksenli yıllarda çekilmiş ve benzer görüntü kalitesine sahip tüm filmler gibi o da video için çekilmiş sanırım, normalde yetmişli ve doksanlı yıllar birbirine benzer "sıcak" saman sarısı görüntüye neden olan bir çekim tekniği kullansa da seksenli yıllar komple video çekimi olduğu için böyle "soğuk" bir görüntüye sahip oluyor.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (05.09.24 10:33:12)
video çekimi dediğiniz nedir? erken dönem dijital kayıt mı?

  • biseysorcaktim  (05.09.24 11:22:53)
Yok hocam sinema için değil direkt videoya çekim filmler, yani şu an film sinema için çekilip orada yayınlanıyor ya o dönem filmler videoya çekilip VHS olarak yayınlanıyordu.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (05.09.24 11:34:45)
Yanlış biliyorsam biri düzeltir ancak "Film" analog bir format, kare kare fotoğraflardan ibaret olduğu için de kalitesi aslında oldukça yüksek, haliyle bugün yüksek çözünürlükte izlerken sırıtmıyor çünkü orijinal analog formattan görece kaliteli bir şekilde dijitale, o anki teknolojinin elverdiğince aktarılıp izlenebiliyor. Direkt televizyonda gösterim için çekilen dizi ve filmler ise dijital olarak kaydedildikleri için o dönemin dijital teknolojisiyle sınırlılar, haliyle şimdi çamur gibi gözüküyor.

  • salihdt  (05.09.24 15:17:06)
Aktarımla da ilgili olabilir fakat 90larda digital betacam ile çekilen bir sürü film var, o sebeple olabilir. Yine de bu kadar kötü olmaması lazım. 2000lerin başında bile digital betacam ile çekilip sinemada vizyona giren film vardı diye hatırlıyorum. Bunlar gerçekten vcd veya VHS vs kopyasından yüklenmiş olabilir.

35mm > hepsi tabii. Fiziksel bir ortam olduğu için hala yüz yıl önce çekilen film 4k aranıp temizlenebiliyor mesela. Ama o film hep çok pahalıydı, sonrasındaki banyo kurgu masrafları da yüksek. 60larda film bulamıyorlar çoğu planı birkaç shotta çekmek zorunda kalıyorlar mesela. Aynı şekilde o dönem çekilen 2001 space oddysey ile Lütfi akad filminin çok farklı görünme sebebi laboratuvar sıkıntıları ve tabii bütçe vs
  • nhk ni youkosu  (05.09.24 15:34:49)