gece calısıyorum uykusuzluk zorluyor

merhaba

saat farkindan dolayi geceleri calisiyorum.
gece hic uyumadan calisinca verimli oluyor ama gun icersinde kac saat uyursam uyuyayim bir turlu toparlayamiyorum.

daha onceleri de gece calsitim ama 8 saatlik mesai degildi.,

uyku duzenini nasil oturtmam lazim ne tavsiye edersiniz verimli olmak icin

tesekkurler

gece çalışmak her insanın bünyesine uygun bir şey degil. öncelikle bunu bilin. siz uygun olmayan bir bünyeye sahipsiniz. ne yaparsanız yapın gündüz uykusu gece uykusunun yerini tutmayacaktır. çünkü biyolojik olarak yalnızca gece uyurken salgılanan hormanlar var. gece uyanık bir şekilde çalışırken bundan mahrum kalıyorsunuz ve vucudunuz toparlayamıyor. kötü sonucu ne olur derseniz. kalp rahatsızlıkları , depresyon , kilo sorunları , cilt sorunlar tansiyon gibi hastalıklar..

eger çaresizim böyle çalışmak zorundayım derseniz gece işiniz bitti sabah oldu. gün aydınladı. o zaman geceyi simule edeceksiniz. yattıgınız odada içeriye hiç ışık almayacak kalın fon perde kullanın. yattıgınız oda zifiri karanlık olsun. ayrıca gündüz dışarıdan daha çok ses geleceginden dolayı kulak tıpacı takın.gece olmuş gibi odaklanıp yatagınıza girip min 8 saat uyun. anca bu şekilde düzene girer
  • limonlu eksi  (04.09.24 22:53:28)
otelde gece mesaisinde çalışırken ben de aynı durumdaydım. ne olursa olsun tam olarak düzeni oturtamadım. arkadaşlarımın yöntemi sabah eve gider gitmez 8-9 saat uyumak ya da 3-4-5 sularında yatıp kalkıp işe gelmekti. hiç bir zaman deliksiz uyuyup bu programı yapamadım. sabah gidince 3-4 saat uyuyabiliyordum. uyku bastırmaması içinde akşam 10 gibi yatıp 1 saat uyuyabilirsem uyuyup işe gidiyordum.

uyku bastırınca imkanınız varsa 10-15 dakika kestirin. karşı koyunca daha fena geliyor.
müziksiz kalmayın. sessizlik çok tehlikeli. hemen uyku getiriyor.
  • MtKrt  (04.09.24 23:06:00)
Eğer gece çalışmak zorundaysanız gündüz uyumadan önce melatonin takviyesi alın çünkü sadece gece uykusunda sentezlenir ve eksikliğini yaşıyorsunuz uyuyamayınca.

  • titanic kemancısı  (04.09.24 23:11:49)
karanlık perde alın mutlaka. gündüzleri simsiyah olsun odanın içi o şekilde uyuyun.

  • geveze yazar  (04.09.24 23:28:54)
Çözümü kalın ve siyah perde

  • abuzer  (05.09.24 06:19:02)
çok zararlı. yakında sağlık sorunları yaşamaya başlarsın.

  • ferenc  (05.09.24 07:03:57)
10 yıldır gece çalışıyorum hatta bugünde gece çalıştım geldim uyudum uyandım size yazıyorum.

benim rutinim işten gelince uyumak(bayılmak) sonra 12 gibi uyanıp(kendi kendime oluyor hep alarmsız) 4-5 e kadar normal hayata devam edip 5 gibi tekrar uyumak ve gece 9 a kadar kestirmek sonrasında 9 da uyanıp(alarmla) işe gidiyorum.

bunu vücut kendi yapıyor artık diyebilirim.

çok eskiden evimiz işe uzakken serviste 1.5 saat uyuyup öğlen 2-3 gibi uyuyup akşam 9 da uyanıyordum ama taşındık o rutinim değişti.
  • basond  (05.09.24 12:17:25)
Ben de nöbet usulü çalışıyorum, ayın 9-10 günü gece 12den sonra genelde 5 saat uyanık oluyorum. İş çıkışı olabilecek en erken saatte uyumak gerekiyor, karanlık bir oda şart tabii. Gece uykusunu hiçbir şekilde karşılamıyor o beklentiniz olmamalı. O gün iptal oluyor

  • yuvarlanantencereninkapagi  (05.09.24 13:43:55)